moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Minister obrony Niemiec w Polsce

Ukraina sama musi decydować o swojej przyszłości – podkreślali szefowie resortów obrony Polski i Niemiec Tomasz Siemoniak i Ursula von der Leyen na konferencji po spotkaniu w Ministerstwie Obrony Narodowej w Warszawie. Głównym tematem rozmów była sytuacja na Ukrainie.


Niemiecka minister obrony mówiła, że krajom europejskim zależy na silnym ukraińskim rządzie. Jak dodała, świadczy o tym obecność na nadzwyczajnym szczycie przywódców państw UE nowego premiera Ukrainy Arsenija Jaceniuka. Spotkanie poświęcone jest wprowadzeniu ewentualnych sankcji wobec Rosji.

Film: MON

Pytana o ewentualne wsparcie dla Polski ze strony Niemiec stwierdziła, że ważne jest, aby każdy członek NATO mógł liczyć na pomoc sojuszników. – Ze zrozumieniem przyjmuję, jak duże są w Polsce, graniczącej bezpośrednio z Ukrainą, obawy co do rozwoju sytuacji w tym kraju – mówiła Ursula von der Leyen. Podkreślała też, że polscy partnerzy postępują w tej kwestii bardzo roztropnie. – Teraz jednak jest czas na działania dyplomatyczne i roztropny wzajemny dialog, z którego nie chcemy wykluczać Rosji – tłumaczyła pani minister. Szef polskiego MON zaznaczył natomiast, że ważne jest, iż w tej kwestii w NATO i UE jesteśmy razem i blisko współpracujemy.

Minister przypomniał, że Polska zwróciła się do Stanów Zjednoczonych o rozważenie zwiększenia udziału w rotacyjnych ćwiczeniach amerykańskich lotników w Polsce. – Nasi partnerzy zza oceanu zdecydowali, że w odbywających się w marcu ćwiczeniach wezmą udział nie tylko ich samoloty transportowe, ale też myśliwce, szczegóły pobytu w Polsce są omawiane – poinformował szef MON.


Minister odniósł się też do wczorajszego wystąpienia w Sejmie premiera Donalda Tuska. Szef rządu mówił o konieczności dokonania przeglądu planu modernizacji sił zbrojnych na 2014 r., tak aby Polska była gotowa na dalszy rozwój sytuacji wokół konfliktu ukraińskiego.  – Będziemy w ciągu kilku dni gotowi do korekty tego planu – zapowiedział minister Siemoniak. Jak dodał, najważniejsze jego założenia, czyli obrona powietrzna, systemy informatyczne i mobilność wojsk pozostaną bez zmian, możliwe natomiast, że przyspieszone zostaną niektóre zakupy.

Minister Siemoniak poinformował, że obserwatorzy OBWE, wśród których jest dwóch polskich oficerów i którzy mieli ocenić sytuację na Krymie, nie zostali wpuszczeni na jego teren. – Zostali zatrzymani przez grupę umundurowanych i uzbrojonych mężczyzn – mówił szef MON. Jak stwierdził, OBWE będzie zapewne interweniować w tej kwestii.


Ursula von der Leyen w grudniu 2013 r. jako pierwsza kobieta w historii RFN stanęła na czele resortu obrony. Ta ambitna i pracowita matka siedmiorga dzieci jest jednym z najpopularniejszych polityków Niemiec, choć na scenie politycznej pojawiła się dopiero jako 42-latka. Wcześniej studiowała medycynę i pracowała w tym zawodzie. Obecna minister obrony jest córką byłego premiera Dolnej Saksonii Ernsta Albrechta. W 2005 r. w pierwszym gabinecie Angeli Merkel objęła stanowisko ministra ds. rodziny, seniorów i młodzieży, a cztery lata później stanęła na czele ministerstwa pracy. Do jej sukcesów z tego okresu zaliczane są m.in. masowa budowa żłobków, które miały przyczynić się do wzrostu demograficznego w Niemczech, oraz spadek bezrobocia w Niemczech o niemal 3 punkty procentowe.

Na stanowisku ministra obrony czekają na 56-letnią von der Leyen kolejne wyzwania. Musi zmierzyć się z reformą Bundeswehry liczącą 185 tys. żołnierzy zawodowych. Poprzedni rząd zlikwidował powszechny obowiązek obrony, przekształcając Bundeswehrę w armię zawodową. Zadaniem pani minister jest uczynienie z wojska atrakcyjnego pracodawcy konkurującego z innymi cywilnymi przedsiębiorstwami. Jak deklaruje, chce też zwiększyć zatrudnienie kobiet w armii z obecnych około 10 do 15 procent. Wyzwaniem dla szefowej resoru jest też koordynacja prowadzonych przez Bundeswehrę 13 misji zagranicznych, a zwłaszcza zakończenia operacji w Afganistanie. W niemieckich mediach pojawiają się spekulacje, że jeśli Ursula von der Leyen sprawdzi się w resorcie obrony, będzie mogła za cztery lata poważnie myśleć o zajęciu miejsca Angeli Merkel w Urzędzie Kanclerskim.

REKLAMA

AD

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko / DPI MON

dodaj komentarz

komentarze


Bohaterska obrona wzgórza 385
 
Zamek na poligonie
Kaprale po Legii Akademickiej
Polak z Medalem NATO
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Nadlecą Ważki, czyli mikrodrony dla wojska
Sonary dla śmigłowców ZOP
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Kraby kontra okręt
F-16 kończą misję w Estonii
Druga kariera byłych żołnierzy
Ochotnik do Auschwitz
Zaplecze dla Rosomaków
16 Dywizja najlepsza!
Komisje sejmowe o umowie z USA
Wojsko przeciw wirusowi
„Kaper” przeciw terrorystom
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Nowe sanitarki dla wojska
Bohaterowie na wakacjach w Ryni
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Amerykanie odmładzają F-16
Kabina do zadań specjalnych
Medycy po unitarce
Wybuchowa edukacja
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Szybsza droga do armii zawodowej
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
Ogień w natarciu
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Defender 2020: Symulator Pioruna
I Ty możesz służyć Ojczyźnie
„Ochotnik” – opowieść o bohaterze
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
„Aviation Detachment” w Łasku
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Szybciej do wojska
Polsko-amerykańska współpraca
To nie gwiazdki czynią z oficera dobrego dowódcę
Wojskowe uczelnie w dobie wirusa
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Ukraiński kurs na Zachód
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Laserowa artyleria US Army
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Kłopoty z odprawą mieszkaniową

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO