moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sejm potępia agresję i wspiera Ukrainę

Rząd przyspieszy modernizację armii i wzmocni współpracę militarną ze Stanami Zjednoczonymi – zapowiedział premier Donald Tusk podczas środowego wystąpienia w Sejmie. Na nadzwyczajnym posiedzeniu posłowie omawiali wydarzenia na Ukrainie i ich wpływ na bezpieczeństwo Polski.


„Polityczno-wojskowe działania Rosji wobec Ukrainy, zwłaszcza wobec Krymu, są naruszeniem praw suwerennego państwa. Oznaczają pogwałcenie przez Rosję Karty Narodów Zjednoczonych, zasad współpracy międzynarodowej wytyczonych przez Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie” – czytamy w przyjętej przez aklamację uchwale Sejmu.

Zanim przyjęto uchwałę szef rządu przedstawił posłom aktualny rozwój wypadków u naszego wschodniego sąsiada. Donald Tusk podkreślał, że nowa władza w Kijowie została wyłoniona legalnie. Odniósł się tym samym do zarzutów prezydenta Rosji Władimira Putina, jakoby na Ukrainie doszło do przewrotu, a nowy rząd nie miał legitymacji prawnej. – Apeluję do Rady Europejskiej, by rozpoczęła rozmowy z premierem Arsenijem Jaceniukiem. Tylko legalny ośrodek władzy może decydować o losach państwa i uczestniczyć w rozmowach z zagranicznymi partnerami – podkreślał Donald Tusk.

Szef polskiego rządu zaapelował też do Unii Europejskiej, by „choćby jutro” włączyła Ukrainę do swojego grona. Co więcej, według premiera, zanim umowa stowarzyszeniowa zostanie podpisana, powinny wejść w życie jej niektóre zapisy, na przykład te dotyczące pomocy gospodarczej. – Jak tylko Ukraińcy złożą wniosek o przyjęcie ich do Unii, Polska będzie ich wytrwale wspierać – zapewniał Tusk. Dodał, że droga Ukrainy do Europy wiedzie przez Warszawę.

Premier wielokrotnie podkreślał, że Europa i świat nie mogą przejść obojętnie nad rosyjską agresją na Krymie. Choć nie padły konkretne nazwiska, premier wyraźnie nawiązywał do tego jak Europa swoją biernością pozwoliła na działania Hitlera, które w końcu doprowadziły do wybuchu II wojny światowej. – Każdy, kto akceptuje ingerencję obcego państwa w sprawy Ukrainy, kto uważa, że można uzyskać pokój przez ustępstwa jest w błędzie. Tego uczy historia Europy. Ustępstwo nie jest drogą do zachowania pokoju – przestrzegał Tusk.

Konflikt rosyjsko-ukraiński wpłynie na realizację procesu modernizacji technicznej naszej armii. Premier poinformował posłów, że rząd opracuje zmiany legislacyjne oraz zmodyfikuje kalendarz zakupów dla wojska. – Zmieniamy właśnie priorytety w zakresie kolejności dozbrajania polskiej armii. Chcemy też szybko przeprowadzić gotowe już pakiety ustaw, które dotyczą służb specjalnych. Chodzi tu między innymi o integrację wojskowych służb z wojskiem – ujawnił Tusk.

Dodał, że Polska i USA rozpoczęły właśnie konsultacje na temat wzmocnienia współpracy militarnej, w tym w zakresie kolejnych ćwiczeń z wykorzystaniem Sił Powietrznych USA i Polski. Zapowiedział także, że rząd będzie szukał rozwiązań, które wzmocnią polskie możliwości szybkiej reakcji w sytuacjach krytycznych. – Morale i przygotowanie polskich żołnierzy są na bardzo wysokim poziomie. Wykazują się oni bohaterstwem, zdeterminowaniem i patriotyzmem, nawet wtedy, gdy walczą dla ojczyzny tysiące kilometrów od niej – podkreślał premier.

Szef rządu zauważył, że jednym z narzędzi wykorzystywanych w obecnym konflikcie stało się bezpieczeństwo energetyczne. – Nie ma mowy o suwerennej Ukrainie i Europy bez suwerenności energetycznej – przekonywał. Zapewnił jednocześnie, że zgromadzone zapasy gazu sprawiają, że Polska jest pod tym względem bezpieczna.

O poparciu dla Ukrainy i konsekwencjach konfliktu dla bezpieczeństwa regionu mówili także w Sejmie liderzy partii. – Naszym celem jest obrona suwerenności Ukrainy i wspieranie Kijowa w staraniach o podpisanie umowy stowarzyszeniowej z UE. Droga od Majdanu do Europy wciąż jest otwarta – przekonywał Grzegorz Schetyna (PO), przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych. Dodał, że „Polska nadaje ton w solidarnej, europejskiej obronie na rzecz Ukrainy”. Schetyna zaproponował, by parlamenty Grupy Wyszehradzkiej nawiązały ściślejszą współpracę z parlamentami Ukrainy, Mołdawii i Gruzji. – Putin tylko w jednym ma rację – mówiąc że Polacy są obrońcami Majdanu. Jesteśmy obrońcami Majdanu – symbolu zwycięstwa i niezłomności – podkreślił Schetyna.

Jednym głosem z przedstawicielami rządzącej koalicji PO-PSL mówiła także opozycja. Jarosław Kaczyński, lider Prawa i Sprawiedliwości, przyznał, że zgadza się z głównymi tezami wystąpienia premiera Tuska. – Popieramy formułę, że Ukraina idzie do Europy przez Warszawę. Oby się tak stało – przekonywał Kaczyński. Zgodził się także z inicjatywą szefa rządu, by jeszcze mocniej położyć nacisk na unowocześnienie polskiego wojska. – Dzisiejszy konflikt na Wschodzie pokazuje, że zagrożenia dla Polski nie minęły. Dobrze, że premier zapowiedział dozbrajanie polskiej armii – podkreślił prezes PiS.

Z tą propozycją nie zgodził się jedynie Janusz Palikot, szef Twojego Ruchu. – Zwiększone nakłady na armię nie uchronią nas od agresji Putina. Jego powstrzymać może tylko sytuacja ekonomiczna i wartość rubla na giełdzie – przekonywał Palikot, ale jego wystąpienie nie wywołało większych reakcji.

– Chciałbym podziękować za niestandardową w parlamencie jedność w sprawie Ukrainy. Debata pokazała jak rozmaite są definicje bezpieczeństwa Polski. Ale przecież wszystkim nam leży na sercu dobro Polski. Musimy więc jak najmocniej osadzić Polskę w UE i NATO. Musimy walczyć o istnienie wspólnoty Zachodu, Zachodu pojmowanego jako całość. Tylko w ten sposób możemy skutecznie działać. Polska jest szczególnie uprawniona do tego, by tę prawdę głosić – mówił premier Tusk pod koniec dyskusji na Wiejskiej.

Uchwała przyjęta przez Sejm

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża solidarność z narodem ukraińskim oraz łączy się w bólu z rodzinami i bliskimi poległych w trakcie ostatnich walk na Majdanie. Ukraina jest wolnym i suwerennym państwem. Terytorialna integralność nie może być naruszana ani kwestionowana. Demokratyczne przemiany na Ukrainie są uznawane i wspierane przez  demokratyczny świat. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej deklaruje poparcie dla suwerennych wysiłków narodu ukraińskiego na rzecz kontynuowania demokratycznej transformacji. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej jest przekonany, że nowy rząd w Kijowie, który jest legalną władzą na Ukrainie, będzie takie wysiłki podejmował.

Polityczno-wojskowe działania Rosji wobec Ukrainy, zwłaszcza wobec Krymu, są naruszeniem praw  suwerennego państwa. Oznaczają pogwałcenie przez Rosję Karty Narodów Zjednoczonych, zasad współpracy międzynarodowej wytyczonych przez Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, memorandum budapesztańskiego z 1994 r., rosyjsko-ukraińskiego traktatu o przyjaźni z 1997 r., bilateralnej umowy o stacjonowaniu wojsk rosyjskich w bazie w Sewastopolu.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej apeluje do rządu Rzeczypospolitej Polskiej o podjęcie dalszych wysiłków na rzecz politycznego i ekonomicznego wsparcia ukraińskiego procesu transformacji ustrojowej i ekonomicznej. Szczególne znaczenie ma tu szybkie opracowanie i wdrożenie pakietu stabilizacyjnego dla gospodarki Ukrainy oraz wprowadzenie ułatwień wizowych dla obywateli tego kraju.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej apeluje do parlamentów państw członkowskich Paktu Północnoatlantyckiego oraz Unii Europejskiej o podjęcie inicjatyw, które doprowadzą do poparcia demokratycznych aspiracji narodu ukraińskiego oraz do wyrażenia solidarności z Ukrainą w działaniach zmierzających do utrzymania jej suwerenności i integralności terytorialnej.
JT

autor zdjęć: Maciej Śmiarowski / KPRM

dodaj komentarz

komentarze


Arsenał Iranu
 
USA nie zacznie wojny z Iranem
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Network Intelligence
Bohaterskie Orlęta
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Dragoni na poligonie
Kajak idealny dla komandosa
Czas na Strategię Bezpieczeństwa Morskiego
Aby pamięć o Monte Cassino była zawsze żywa
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Klasy wojskowe po nowemu
Misja wojownika
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Wojsko wzywa na kwalifikację
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Defense Without Politics
Nowy wiceminister w MON
We Are All Darfur
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Beagle dla żołnierzy?
Upamiętnijmy generała Andersa i zdobywców Monte Cassino
Ottokar-Brzoza będzie kołowy?
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Projekt MON dla szkół
Mobilne moździerze dla armii
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Komandos postrzelony podczas ćwiczeń
Terytorialsi za oceanem
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
They Train Together, They Fight Together
Podoficer po nowemu
Obradowała Rada Gabinetowa
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Weterani trenują MMA
Stepping out of the Shadow
Strykery znów na Mazurach
Iran uderza w USA
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
95 lat temu zdecydowano o budowie Grobu Nieznanego Żołnierza
Misje na dłużej
Powstanie bez sukcesu
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Polsko-łotewska „Zima”
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
PGZ i Lockheed Martin zacieśniają współpracę
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Ostatni samochód Marszałka
To nie mogło się udać, ale…
Ferie z WOT: ruszyła kolejna edycja
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO