Kapral Krystyna Pałka blisko podium

Na szóstej pozycji zakończyła starty w niemieckim Oberhofie kapral Krystyna Pałka. W pierwszym w tym sezonie biegu ze startu wspólnego zaliczanym do klasyfikacji Pucharu Świata Polka była bardzo blisko zajęcia miejsca na podium. Triumfowała Norweżka Tora Berger.

W biegu kończącym czwartą rundę walki o Puchar Świata wystartowały tylko dwie Polki. Wraz z kapral Krystyną Pałką prawo startu w biegu ze startu wspólnego wywalczyła sobie jeszcze Weronika Nowakowska-Ziemniak. Jednak już po pierwszym strzelaniu najlepsza z naszych reprezentantek w sprincie i biegu pościgowym w Oberhofie nie liczyła się w rywalizacji o wysokie lokaty. Cztery niecelne strzały zepchnęły Nowakowską-Ziemniak na ostatnią pozycję. Na pierwszym strzelaniu celnie strzelało 17 zawodniczek. Wśród nich była kapral Krystyna Pałka, która wybiegła ze strzelnicy na 13. miejscu ze stratą 12 sekund do prowadzącej Anastazji Kuzminy ze Słowacji.

Po drugim strzelaniu już tylko dwanaście biatlonistek mogło się pochwalić bezbłędnym strzelaniem. Z pozycji leżącej dziesięć celnych strzałów oddała też kapral Pałka, która na półmetku rywalizacji zajmowała dziewiątą pozycję. Do prowadzącej Białorusinki Darii Domraczewej zawodniczka z wrocławskiego Wojskowego Zespołu Sportowego traciła niespełna 22 sekundy. Polka na dobiegu do trzeciego strzelania wyprzedziła dwie rywalki. Podczas pierwszego strzelania z pozycji stojącej kapral Pałka trafiła do wszystkich pięciu krążków i wybiegła ze strzelnicy na szóstym miejscu ze stratą 9,7 s do Kaisy Makarainen. Reprezentantka Finlandii zmieniła na prowadzeniu Domraczewą, która musiała biegać jedną karną rundę. Białorusinka zajmowała jednak drugą pozycję i miała 7,7 s przewagi nad Polką.

Na ostatnim strzelaniu kibice w Oberhofie, którzy zwłaszcza dopingowali startującą tam po raz ostatni w zawodach o Puchar Świata w karierze Niemkę Andreę Henkel, obejrzeli pasjonującą rywalizację o końcowe zwycięstwo. Makarainen pudłowała dwukrotnie i straciła szansę na triumf. Jedną karną rundę musiała biegać Domraczewa i ona również musiała się pożegnać z pierwszym miejscem. Niestety, jeden niecelny strzał oddała również Krystyna Pałka. Polka nie trafiła do tarczy podczas ostatniej próby. Po przebiegnięciu dodatkowych 150 metrów wybiegła ze strzelnicy na piątej pozycji. Nie udało jej się obronić tej lokaty – wyprzedziła ją jeszcze Makarainen. Polka zanotowała w ostatnim starcie w Oberhofie drugi wynik w tym sezonie. Zwyciężczyni, Norweżka Tora Berger, wygrała po raz pierwszy w tym sezonie i po raz 28. w karierze w zawodach o PŚ.

Rywalizację panów wygrał sierżant Martin Fourcade. Francuz po raz pierwszy w swojej karierze odniósł pucharowe zwycięstwo w Oberhofie. W poprzednich sezonach nawet nie stanął na podium w tym słynnym niemieckim ośrodku biatlonowym. Teraz nie dość, że wygrał, to w tej rundzie PŚ w Oberhofie zajął jeszcze trzecie miejsca w sprincie i w biegu pościgowym. Po biegu ze startu wspólnego na podium wraz z Francuzem nie udało się już stanąć triumfatorom dwóch pierwszych pucharowych bojów w tym roku Norwegom Svendsenowi i Bjoerndalenowi. Ten pierwszy zajął 11. miejsce, a „król biatlonu” dopiero 21. W ostatnim biegu w Oberhofie drugą lokatę wywalczył Rosjanin Aleksiej Wołkow, a trzecią Norweg Tarjei Boe. Wołkow wraz z Włochem Lukasem Hoferem, który zajął siódme miejsce, byli jedynymi biatlonistami nie biegającymi dzisiaj karnych rund. W biegu ze startu wspólnego Polacy nie startowali.