moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Tak się szkolą polscy rangersi

Bagna i podmokłe okolice Jeziora Goczałkowickiego. To właśnie tam odbywało się jedno z najtrudniejszych szkoleń dla przyszłych operatorów AGAT-u. Wspólnie z załogami Mi-17 specjalsi ćwiczyli między innymi desantowanie na „szybkiej linie”. To sposób na błyskawiczne opuszczenie śmigłowca, gdy ten nie może wylądować.


Szkolenie w środowisku wodnym jest jednym z wielu, które muszą przejść uczestnicy 12-miesięcznego kursu bazowego. Jego ukończenie umożliwia żołnierzom zostanie operatorem AGAT-u. Ale skończyć tzw. „bazówkę” nie jest łatwo. Odpaść można niemal „za wszystko”. – Żołnierze dyskwalifikowani są m.in. za słabą motywację na zajęciach, nienajlepsze wyniki w szkoleniu oraz z powodu niskiej frekwencji – mówi oficer, szef grupy szkolenia bazowego. Podczas szkolenia instruktorami operatorów są najbardziej doświadczeni żołnierze jednostki. W szkoleniu z pokonywania przeszkody wodnej doradzali m.in. komandosi, którzy ukończyli szkolenie w Gujanie Francuskiej.

Kurs podzielony jest na dwa etapy: szkolenie podstawowe i specjalistyczne. Przyszli operatorzy na początek uczą się podstaw, np. budowy sprzętu wojskowego. Przechodzą też szkolenie spadochronowo-desantowe i wysokościowe. Dużo czasu spędzają na zajęciach z wychowania fizycznego. Przechodzą także szkolenia SERE, ćwiczą zieloną i czarną taktykę. O selekcji do jednostki już dawno zapomnieli. Teraz dopiero zaczęły się forsowne marsze z pełnym wyposażeniem, ograniczona ilość snu, czy trwające wiele godzin ćwiczenia w posługiwaniu się bronią. Zużywają tysiące sztuk amunicji podczas szkolenia ogniowego.


Kilkudziesięciu specjalsów z zespołu szturmowego Bravo właśnie zakończyło szkolenie z zakresu współdziałania ze śmigłowcami na lądzie i na wodzie. – Wykorzystaliśmy Jezioro Goczałkowickie, zaporę na nim i sąsiadujące tereny podmokłe i bagna. To miejsca idealne do ćwiczenia technik przeprawy przez wodę – mówi oficer AGAT-u. – Żołnierze pokonywali jezioro w pełnym umundurowaniu i z wyposażeniem obowiązującym podczas operacji bojowych z zakresu tzw. „zielonej taktyki”. Jednym z trudniejszych elementów były również zajęcia z umiejętności radzenia sobie w wodzie ze skrępowanymi rękoma – dodaje.

Ale najtrudniejszy dla komandosów był trening ze śmigłowcami. Z rangersami z AGAT-u współpracowały załogi Mi-17 z 7 Eskadry Działań Specjalnych z Powidza. – Żołnierze ćwiczyli przede wszystkim desantowanie – opowiada jeden z rangersów. – Wcześniej szkolili się na trenażerach wysokościowych oraz wykonywali desantowanie na ląd. W końcu przyszedł czas na sprawdzian w wodzie. Specjalsi trenowali na przykład desant na tzw. „szybką linę”. To błyskawiczny sposób na opuszczenie śmigłowca, gdy ten nie może wylądować. Komandosi używają także cienkiej liny alpinistycznej, w której zjeżdżają np. na okręt. – To precyzyjny sposób na dostarczenie np. snajpera w wyznaczony punkt w terenie, albo na dach budynku – wyjaśniają instruktorzy.


Ćwiczyli również desantowanie techniką „kropelkową”. – Z wysokości od 7–20 metrów żołnierze wyskakiwali z wyposażeniem do wody przy prędkości postępowej śmigłowca – tłumaczą żołnierze.

Kiedy komandosi są zagrożeni i muszą zostać przetransportowani w inne miejsce, wykorzystują technikę „winogrono”. Jeden pod drugim wpinają się do liny mocowanej na pokładzie śmigłowca. W ten sposób przenoszeni są w bezpieczne miejsce.

Takie treningi wymagają również wysokich umiejętności od załóg śmigłowca. – Piloci Mi-17 to doskonali fachowcy – opowiada jeden z uczestników szkolenia. – Dach budynku, z którego nas zabierali był bardzo wąski, jeśli śmigłowiec zrobiłby nawet lekki niekontrolowany ruch podczas podejmowania nas, mogliśmy spaść.

Podczas zajęć z ratownictwa wodnego komandosi trenowali z personelem Plutonu Ratownictwa Wodnego i Poszukiwawczego Województwa Śląskiego. – Bez wsparcia naszych kolegów – ratowników nie udałoby się nam przeprowadzić tak kompleksowych zajęć taktycznych. Doceniamy to i jesteśmy im wdzięczni – podkreśla płk Sławomir Berdychowski, dowódca AGAT-u.


Zespół bojowy Bravo pod koniec października przejdzie pierwszy ważny sprawdzian. Za kilkanaście dni żołnierze zakończą szkolenie etapu podstawowego. Podczas egzaminu sprawdzeni będą z kondycji fizycznej i technik zdobywania pomieszczeń przy wykorzystaniu technik linowych, wykonywać będą skoki spadochronowe, przejdą także weryfikacje z umiejętności strzeleckich i taktyki. W styczniu rozpocznie się kolejny etap szkolenia − kursy specjalistyczne dla operatorów. Podzieleni według specjalności (dowódcy, kierowcy, medycy, snajperzy, pirotechnicy i radiowcy) przez trzy miesiące uczyć się będą w swoich dziedzinach.

JW AGAT jest najmłodszą jednostką w strukturze Wojsk Specjalnych. Powstała w czerwcu 2011 roku. Operatorzy AGAT-u, nazywani często polskimi rangersami, szkoleni są do prowadzenia operacji szturmowych, bezpośrednich, wsparcia militarnego, wsparcia operacji przeciwterrorystycznych oraz ochrony infrastruktury krytycznej. Jednostka może prowadzić operacje samodzielnie lub poprzez wydzielenie sił do składu Zadaniowych Zespołów Bojowych Wojsk Specjalnych.

Ewa Korsak

autor zdjęć: szef Grupy Szkolenia Bazowego Agat, Michał Wajnchold - Klub Wojsk Specjalnych

dodaj komentarz

komentarze

~And
1382381460
Czy ci zołnierze są z 75 pułku armii USA ? Są chyba z jednostki Wojska Polskiego która nie ma takiej oficjalnej nazwy jak "Rangers" ?. Wiec trzymajmy sie faktów,a gware zostawmy na spotkania przy piwie.
B3-CC-C7-26

Amerykańska przyszłość WZL
 
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Rozpoczynamy nową erę
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
A Wave of Alliances
Wielofunkcyjny scyzoryk
Irańskie szachy
Najpierw „Sonda”, później promocja
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Jedna misja, jeden zespół
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Spełniliśmy swój obowiązek
Czarny odchodzi do cywila
Rozdarty subkontynent
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
„Pułaski” wrócił do kraju
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Wozy amunicyjne do Raków
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Nominacje generalskie w Święto Wojska Polskiego
Śląskie obchody wojskowego święta
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Śladami Pierwszej Pancernej
Przysięga śląskich terytorialsów
Przez krew zdobyty Śląsk
F-35 wylądowały w Powidzu
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Igrzyska dla Polonusów
High Confidence Operations
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Sprawdzają Brutusa
Cienka niebieska linia
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Desant z transportowca-giganta
Rivalry on Closed Sea
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
A Torn Subcontinent
Warszawa walczy, wracamy
Zielonka dla Patriotów
Morska Bryza w pobliżu Krymu
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Kolejne NUR-y do modernizacji
Piknik ze smakiem
Wojna wywiadów
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Obrady Rady Unii Europejskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO