BRAMA DO SPOKOJU

Mieszkańcy Kosowa darzą polskich żołnierzy szacunkiem i wielką sympatią.

 

Ten posterunek jest położony na północ od głównej bazy Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Kosowie – Bondsteel. W Gate 1 stacjonuje kompania manewrowa, której głównym zadaniem jest patrolowanie dróg Flaubert i Mozart, prowadzących po górzystych terenach wzdłuż granicy z Serbią. Polscy żołnierze zapewniają na nich bezpieczeństwo, pilnują przestrzegania porozumień międzynarodowych w rejonie granicy Serbii i Kosowa, gdzie dochodzi między innymi do nielegalnego jej przekraczania, wycinania drzew i ich przemytu, oraz demonstrują obecność militarną Kosovo Force.

Zadania każdego patrolu kompanii zostały ściśle opisane w odpowiednich dokumentach, są też na bieżąco monitorowane przez Tactical Operations Center (TOC) i Joint Operations Center (JOC). Wyznaczane są nowe trasy patrolowania, z reguły przez miejsca trudno dostępne, więc żołnierze najczęściej poruszają się pieszo lub na quadach. Trasa wynosi średnio 7–10 kilometrów po przygranicznych terenach górzystych. Nieodzownym elementem każdego patrolu jest właściwe zabezpieczenie logistyczne oraz łączności.

W czasie patroli polscy żołnierze mają bezpośredni kontakt z lokalną ludnością. Rozmawiają z mieszkańcami Kosowa o ich problemach i w miarę możliwości udzielają im pomocy. Dzieciom na przykład dają soki, słodycze i owoce, których nie mogą im zapewnić najczęściej biedne rodziny; mieszkają w wysokich partiach gór, gdzie samo dojście jest bardzo trudne, nie mówiąc już o transporcie samochodowym. Mieszkańcy Kosowa darzą wielką sympatią i szacunkiem polskich żołnierzy również z innego powodu – w czasie II wojny światowej byliśmy ich sojusznikami.

Żołnierze kompanii manewrowej XXVIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR widzą też na co dzień skutki konfliktu zbrojnego, który miał miejsce w Kosowie. W rejonie granicy z Serbią jest mnóstwo zniszczonych domów i opuszczonych zabudowań. Mieszkańcy nie pozostawili jednak swojego dorobku na pastwę losu. Budynki są pozamykane na kłódki i czekają na powrót właścicieli, którzy musieli uciekać przed śmiercią.

Starszy chorąży Waldemar Młynarczyk jest członkiem zespołu Combat Camera.

Waldemar Młynarczyk

autor zdjęć: Waldemar Młynarczyk/Combat Camera – DOSZ





Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO