moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pożegnanie ostatniego żołnierza Września 1939

3 stycznia 2023 r. na wieczną wartę odszedł por. Szczepan Kusyk, najstarszy i ostatni na Lubelszczyźnie weteran Wojny Obronnej w 1939 roku. Pod koniec ubiegłego roku obchodził swoje 105 urodziny.

Szczepan Kusyk urodził się 25 grudnia 1917 roku. Swoją służbę wojskową rozpoczął 14 lutego 1939 roku w 8 Pułku Piechoty Legionów w Lublinie, jako strzelec. W lipcu 1939 r. został przeniesiony do 75 Pułku Piechoty w Chorzowie (pułk wchodził w skład 23 Dywizji Piechoty Górskiej). Był tam kanonierem w pułkowej artylerii.

Służąc w 75 p.p. przeszedł z nim cały szlak bojowy, aż do bitwy pod Tomaszowem Lubelskim, gdzie w wyniku przegranej naszych wojsk jego oddział uległ rozproszeniu. Kanonier Szczepan Kusyk uniknął niemieckiej niewoli. Pod koniec września 1939 r. dotarł szczęśliwie do domu pod Lubartowem. Podczas okupacji niemieckiej szykanowany i pobity przez Niemców. Okres komunizmu przeżył w rodzinnej miejscowości Gołąb. Przez prawie 30 lat był sołtysem w Gołębiu i cieszył się dużą sympatią mieszkańców wsi.

W roku 2017 został uhonorowany przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych medalem "Pro Patria".
W 2022 roku został awansowany przez Ministra Obrony Narodowej do stopnia porucznika i otrzymał przyznany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

Uroczystości pogrzebowe śp. por. Szczepana Kusyka odbędą się w piątek 6 stycznia 2023 r. o godz.14.30 - msza św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w miejscowości Rudno k/Michowa 21-104 (pow. Lubartowski).

Uroczystość odbędzie się w Asyście Honorowej wystawionej przez Garnizon w Dęblinie.

Tekst: Wojciech Rowiński/ prezes Lubelskiego Okręgu Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych

red. PZ

autor zdjęć: Wojciech Rowiński

dodaj komentarz

komentarze


Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
PKO Bank Polski z ofertą specjalną dla służb mundurowych
Nowe zdolności sił zbrojnych
Najdłuższa noc
Wojskowa łączność w Kosmosie
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Zwrot na Bałtyk
Trzy „Duchy" na Bałtyk
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
Szeremeta niepokonana na ringu w Budapeszcie
Przygotowani znaczy bezpieczni
Plan na WAM
Dzień wart stu lat
Polska i Francja na rzecz bezpieczeństwa Europy
Razem na ratunek
Czy Strykery trafią do Wojska Polskiego?
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Najlepsi w XXII Maratonie Komandosa
Uczelnie łączą siły
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
Wojsko przetestuje nowe technologie
Celne oko, spokój i wytrzymałość – znamy najlepszych strzelców wyborowych wśród terytorialsów
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
Niebo pod osłoną
BWP made in Poland. Czy będzie towarem eksportowym?
Mundurowi z benefitami
Czas na polskie Borsuki
Komplet medali wojskowych na ringu
W krainie Świętego Mikołaja
Żołnierze z „armii mistrzów” czekają na głosy
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
Militarne Schengen
Borsuki jadą do wojska!
Kapral Bartnik mistrzem świata
Zmierzyli się z własnymi słabościami
Z Su-22 dronów nie będzie
Polski „Wiking” dla Danii
Wojsko ma swojego satelitę!
Polska niesie ogromną odpowiedzialność
Holenderska misja na polskim niebie
Nowe zasady dla kobiet w armii
Szwedzi w pętli
Poselskie pytania o „OPW z dronem”
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Artylerzyści mają moc!
Koreańskie stypendia i nowy sprzęt dla AWL-u
Czwarta dostawa Abramsów
Bóg wojny wyłonił najlepszych artylerzystów
Gdy ucichnie artyleria
Rządy Polski i Niemiec wyznaczają kierunki współpracy
Pancerniacy jadą na misję
Współpraca na rzecz bezpieczeństwa energetycznego
Ograniczenia lotów na wschodzie Polski
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Don’t Get Hacked
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Po co wojsku satelity?
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Żołnierze zawodowi zasilają szeregi armii
Sportowcy podsumowali 2025 rok
Nitro-Chem stawia na budowanie mocy
Nadchodzi era Borsuka
NATO ćwiczy wśród fińskich wysp
Najmłodszy żołnierz generała Andersa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO