Nowy rok akademicki w szpitalu na Szaserów

środa, 09 października 2019

Chcemy, aby Instytut pozostał wiodącym ośrodkiem wojskowej służby zdrowia i wiodącym instytutem medycznym w kraju, a nasze zdolności służyły wojsku i wsparciu bezpieczeństwa – mówił gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego, inaugurując rok akademicki 2019/2020. Podczas uroczystości nowi doktorzy nauk medycznych odebrali swoje dyplomy.

„W służbie zdrowia konieczne jest szukanie nowych sposobów na realizacje celów, jakimi są ochrona zdrowia oraz rozwijanie medycznych badań naukowych i temu wspaniale służy Wojskowy Instytut Medyczny” – napisał prezydent Andrzej Duda w liście z okazji inauguracji roku akademickiego 2019/2020 w szpitalu na ul. Szaserów w Warszawie.

 

Premier Mateusz Morawiecki w swoim piśmie do pracowników i studentów WIM zaznaczył, że wojskowa służba zdrowia to jedno z kluczowych ogniw w systemie naszego bezpieczeństwa, a Instytut jako centralny ośrodek kliniczny, naukowy i badawczy stanowi medyczne zaplecze polskiego wojska. „Służy też kształceniu kadr medycznych i podnoszeniu ich kwalifikacji – podkreślił premier. Szef rządu przypomniał również o najnowszej inwestycji WIM, czyli budowie filii szpitala w Legionowie.

O nowej placówce napisał też minister Mariusz Błaszczak w liście odczytanym przez wiceministra Wojciecha Skurkiewicza. Szef MON zaznaczył, że szpital w Legionowie będzie nowoczesną placówką służącą zarówno mieszkańcom jak i żołnierzom. Mariusz Błaszczak dodał, że Wojsko Polskie potrzebuje służby zdrowia nowoczesnej, profesjonalnej, specjalistycznej, w której pracują osoby nieustannie podnoszące swoje kwalifikacje. „To właśnie w WIM kształcą się przyszli wybitni specjaliści medycyny” – napisał minister obrony. Jak dodał, o tym, że wojskowa służba zdrowia jest nieustannie potrzebna, aby nieść pomoc naszym żołnierzom, świadczy wypadek w Kuźni Raciborskiej, gdzie zginęli i zostali ranni polscy saperzy.

– WIM to dziś największa i interdyscyplinarna placówka wojskowej służby zdrowia, a jednocześnie ośrodek dydaktyczny, konsultacyjny i naukowo-badawczy, który wprowadza innowacyjne rozwiązania dotyczące opieki zdrowotnej i dysponuje szeroką ofertą usług medycznych – mówił do zebranych gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM. Jak podkreślił, dzięki kolejnym inwestycjom WIM może udzielać bardziej kompleksowych świadczeń medycznych. – Chcemy, aby Instytut pozostał wiodącym ośrodkiem wojskowej służby zdrowia i wiodącym instytutem medycznym w kraju, a nasze zdolności służyły wojsku i wsparciu bezpieczeństwa – podkreślał generał. Dyrektor zaznaczył także, że markę WIM buduje ponad 3 tys. pracowników szpitala na Szaserów z 44 klinik, oddziałów i zakładów. 

Podczas uroczystości gen. Gielerak i prof. Wojciech Marczyński, przewodniczący Rady Naukowej WIM wręczyli dyplomy ponad 30 osobom, które uzyskały w minionym roku akademickim stopień doktora habilitowanego lub doktora. Nagrody odebrali także laureaci konkursu dyrektora WIM za działalność badawczo-rozwojową, naukową i dydaktyczną.

Wręczona została również przyznana w tym roku po raz pierwszy nagroda im. Szpitala Ujazdowskiego ustanowiona dla upamiętnienia pierwszej w odrodzonej Polsce wojskowej placówki medycznej (tradycje Szpitala Ujazdowskiego kontynuuje WIM). Laureatem nagrody, przyznanej za szczególne osiągnięcia w działalności społecznej, został prof. Eugeniusz Dziuk, specjalista medycyny nuklearnej i wieloletni pracownik szpitala na Szaserów.

Na zakończenie uroczystości wykład inauguracyjny „Muzeum w więzieniu” wygłosił Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

Dyplom doktora habilitowanego w zakresie otorynolaryngologii odebrał ppłk dr hab. n. med. Kornel Szczygielski.

Dyplomy doktora nauk medycznych odebrali:
w zakresie pediatrii
dr Agata Wawrzyniak
dr Agnieszka Lipińska-Opałka
dr Joanna Milart

w zakresie kardiologii
dr Małgorzata Kurpaska
dr Agnieszka Wójcik
dr Agata Galas

w zakresie urologii
dr Artur Jedynak
dr Grzegorz Piotrowicz

w zakresie onkologii klinicznej:
dr Joanna Kardas
dr Aleksandra Semeniuk-Wojtaś
dr Anna Nasiłowska
dr Beata Hryciuk

w zakresie radiologii i diagnostyki obrazowej
mjr dr Piotr Zięcina
ppłk dr Rafał Kidziński

w zakresie psychiatrii
ppłk dr Piotr Ilnicki
mgr Anna Nycz
mgr Ludmiła Kosińska

w zakresie chirurgii plastycznej
ppłk dr Wojciech Jasek
dr Joanna Wiśniewska-Goryń

w zakresie okulistyki
dr Izabela Nowak-Gospodarowicz

w zakresie alergologii
dr Jolanta Perkowska

w zakresie ortopedii i traumatologii narządu ruchu
mjr dr Grzegorz Pakuła

w zakresie endokrynologii
dr Marta Mazur

w zakresie chirurgii ogólnej
dr Maciej Walędziak

w zakresie diagnostyki laboratoryjnej
dr Magdalena Wójtowicz

w zakresie mikrobiologii
dr Alina Augustynowicz

w zakresie fizjoterapii
dr Jolanta Olesińska

w zakresie położnictwa i ginekologii
dr Magdalena Jarczak

w zakresie nefrologii
dr Anna Adamska-Wełnicka

w zakresie pulmonologii
dr Aneta Wójcikowska.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: MON, WIM