Szkolenie strzeleckie klasy wojskowej

środa, 25 lutego 2015

W 16 Dywizji Zmechanizowanej trwa szkolenie wojsk. Ale szkolą się także uczniowie klasy mundurowej o profilu wojskowym z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Elblągu.


Poranek był bardzo chłodny i pochmurny. Jednak w niczym nie przeszkadzało to młodym adeptom sztuki wojennej – uczniom klasy I ao. o profilu wojskowym z ZSEiO w realizacji zajęć ze szkolenia strzeleckiego. Zajęcia przygotował 2 dywizjon przeciwlotniczy w Elblągu, który podpisał ze szkołą stosowne porozumienia.

Szkolenie prowadzili instruktorzy dywizjonu na 4 punktach nauczania. Budowa kbk AKMS, całokształt czynności do strzelania z kbk AK, zgrywanie przyrządów celowniczych oraz strzelania nr 1 z wykorzystaniem trenażera „Cyklop” – wszystko w oparciu o przykoszarowy plac ćwiczeń. Trzeba przyznać, że jak na pierwszy raz – oceny ze strzelania były tylko pozytywne. Zajęcia z teorii strzału i zgrywania przyrządów celowniczych zrobiły przecież swoje. Nie bez satysfakcji należy powiedzieć, że bardzo dobre wyniki strzelania uzyskali także wizytujący zajęcia – dyrektor szkoły Jerzy Kawiecki oraz wychowawca klasy – wicedyrektor Dorota Szulc.

W przerwie – trochę zajęć z logistyki. Przygotowanie posiłku na bazie indywidualnej racji żywnościowej „SR”, dezynfekcja wody z polowego ujęcia, zabezpieczenie sanitarno-higieniczne w warunkach polowych – to każdy żołnierz musi wiedzieć. Jakże smakowała przemarzniętym „kadetom” polowa herbata, pasztet, konserwa tyrolska czy gorąca karkówka z warzywami – do tego podgrzane i przygotowane własnoręcznie w środku „pola” – bezcenne. Dodając do tego zimno, trochę śmiechu i zabawy, zmarznięte ręce i policzki, ale nade wszystko przekazany i przyswojony przez uczniów zasób wiedzy wojskowej – podstawa do prowadzenia kolejnych zajęć, ale też niezapomnianych przeżyć.

W kwietniu kolejne zajęcia – będziemy doskonalić umiejętności strzeleckie, znajomość budowy broni, jej składanie i rozkładanie, a także zaczniemy „orientować się” w terenie – z mapą i bez. Uczniowie mają tylko nadzieję, że wtedy będzie trochę cieplej. Instruktorzy mają w tej kwestii inne „życzenia”. I jak tu dogodzić wszystkim? To właśnie instruktorom i por. Izabeli Ognich, koordynatorowi zajęć ze strony dowództwa 2 dywizjonu przeciwlotniczego, składamy serdeczne podziękowania za przygotowanie i przeprowadzenie szkolenia, mając nadzieję na więcej takich zajęć.

Tekst: mjr Zbigniew Tuszyński

red. PZ

autor zdjęć: st. chor. Sławomir Tessar