1 Batalion Czołgów 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10 BKPanc) 29 sierpnia obchodził swoje święto. Żołnierze jednostki wzięli udział w uroczystym apelu, po którym odbył się piknik dla pancerniaków i ich najbliższych.
Święto 1 Batalionu Czołgów przypada 19 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej bitwy o wzgórze 262, tzw. Maczugę, w której udział wzięła 1 Dywizja Pancerna. Tego samego dnia swoje święto obchodzili żołnierze 1 Pułku Pancernego, którego tradycje kultywuje świętoszowski batalion.
W tym roku uroczystości zostały przesunięte o 10 dni ze względu na obchody Święta Wojska Polskiego oraz defiladę wojska i sprzętu, w której udział wzięli również pancerniacy.
W ubiegły piątek na placu apelowym przy Ośrodku Szkolenia Leopard stanęli żołnierze pododdziału. W uroczystości, oprócz żołnierzy i ich rodzin, udział wzięli goście honorowi: były żołnierz 1 Pułku Pancernego pan Edmund Semrau z małżonką, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych im. gen. Stanisława Maczka w Koronowie Stanisław Rybczyński wraz z pocztem szkoły, córka pana Bogdana Janowskiego, żołnierza 1 Pułku Pancernego, Hanna Silna, fundator repliki sztandaru 1 bcz Krzysztof Grabiec, sołtys Świętoszowa Leszek Luniak. Na placu apelowym stanęli również: zastępca dowódcy 10 BKPanc pułkownik Dariusz Nawrocki, szef sztabu brygady i były dowódca 1 Batalionu Czołgów podpułkownik Bogdan Rycerski, dowódca 1 Batalionu Czołgów podpułkownik Paweł Michalski oraz kapelan ksiądz major Rafał Kaproń.
Obchody święta rozpoczął meldunek, który podpułkownikowi Michalskiemu złożył dowódca uroczystości – szef sztabu 1 bcz major Zbigniew Marchlewicz. Po przeglądzie wojska i wciągnięciu na maszt flagi państwowej dowódca batalionu wręczył odznaczenia, wyróżnienia, listy gratulacyjne oraz pamiątkowe ryngrafy batalionowe swoim żołnierzom.
Wyjątkową chwilą było uhonorowanie pana Edmunda Semrau ryngrafem pamiątkowym z wizerunkiem generała Maczka i logo 10 BKPanc przez zastępcę dowódcy brygady. Batalionowy ryngraf pamiątkowy trafił również w ręce byłego dowódcy 1 bcz podpułkownika Rycerskiego.
W trakcie apelu wręczone zostały także odznaki pamiątkowe, które są wiernymi replikami oryginalnych odznak 1 Pułku Pancernego. Odznakę o numerze 001 otrzymał podpułkownik Michalski, a wręczył mu ją pan Semrau.
Przemawiający następnie goście skupili się na historii 1 Pułku Pancernego i jego chlubnych tradycjach. Pan Edmund Semrau wzywał żołnierzy 1 Batalionu Czołgów do tego, aby nie zatracili pancernego ducha i z dumą nosili odznakę pamiątkową. – Żołnierzom i dowódcom, przyjaciołom i sympatykom 10 Brygady życzę zdrowia i spokoju, wielu powodów do radości, sukcesów w realizacji zadań oraz satysfakcji z ich wykonania – dodał na koniec.
Wielką niespodzianką było wystąpienie pani Hanny Silnej, która wyhaftowała ściegiem krzyżykowym logo 1 Pułku Pancernego na tle odznaki brygadowej i wręczyła je dowódcy 1 bcz. W dole ramy, w której znalazł się haft, autorka napisała: „W dowód wdzięczności za pamięć o zmarłych i żyjących oficerach i żołnierzach 1 Pułku Pancernego oraz ich rodzinach”.
O pamięci i dbałości o tradycję zapewnił następnie gości dowódca 1 Batalionu podpułkownik Paweł Michalski. – Dziś oddajemy hołd bohaterskim załogom pancernym generała Maczka. Jednocześnie, mając na uwadze chlubne tradycje oręża polskiej broni pancernej, kształtujemy na co dzień patriotyczne postawy. Stwierdzam z dumą, że żołnierze 1 Batalionu Czołgów wykonują swoje zadania na wysokim poziomie. Zarówno tu w kraju, jak i poza jego granicami. Uczestniczyliśmy w misjach stabilizacyjnych w Iraku – IV i VIII zmiana, PKW Afganistan – I, VIII, XIV zmiana, a także PKW Czad. Często przelewając krew w obronie wartości i w walce ze światowym terroryzmem. Uczestniczyliśmy w najważniejszych ćwiczeniach w latach 1992–2014. Batalion był trzykrotnie wyróżniany jako Wzorowy Pododdział Wojsk Lądowych. Nasze załogi dwukrotnie zwyciężały w mistrzostwach świata załóg czołgu Leopard 2A4 Swiss Tank Challenge w Szwajcarii. Jako pierwsi zamieniliśmy czołg T-72 na Leoparda 2A4, wskazując wzorce i opracowując wiele elementów niezbędnych do użytkowania tego sprzętu. 1 Batalion kształci bardzo dobrych profesjonalistów, którzy następnie służą w różnych rodzajach wojsk jako instruktorzy. To dzięki zaangażowaniu i ciężkiej pracy żołnierzy tego batalionu pododdział ten prezentuje tak wysoki poziom. Żołnierze, dziękuję Wam za Waszą służbę, za wysiłek, gorliwość i sumienność.
Uroczystości zakończył piknik rodzinny, na którym nie zabrakło wielu atrakcji, począwszy od żołnierskiej grochówki i kiełbasek, poprzez jazdę na koniu, dmuchane zamki dla najmłodszych oraz możliwość obejrzenia z bliska dumy pancerniaków – czołgu Leopard.
Tekst: Katarzyna Przepióra