Misja w Republice Środkowoafrykańskiej to trudne zadanie ze względu na klimat i odrębność kulturową. Jesteśmy przekonani, że nasi żołnierze wykonają to zadanie wzorowo – powiedział wiceminister Maciej Jankowski podczas pożegnania żołnierzy polskiego kontyngentu wojskowego udających się na misję do Republiki Środkowoafrykańskiej.
W ceremonii, która odbyła się dziś w koszarach 6 Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie, uczestniczyli także dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni pil. Lech Majewski, dowódca operacyjny RSZ gen. broni Marek Tomaszycki, komendant główny Żandarmerii Wojskowej gen. dyw. Mirosław Rozmus, dowódca 6 Brygady Powietrznodesantowej gen. bryg. Adam Joks oraz przedstawiciele władz województwa i miasta Kraków.
– Jedziecie tam, aby pilnować porządku i utrzymać ład. Wspólnie z naszymi sojusznikami będziecie wspierać struktury bezpieczeństwa, co przyczyni się do stabilności w regionie – powiedział Maciej Jankowski. – Polski kontyngent wojskowy w Republice Środkowoafrykańskiej to misja stabilizacyjna. Nasi żołnierze będą pełnić funkcje logistyczne, szkoleniowe i humanitarne – dodał wiceminister.
- Panie Ministrze, jestem pewien, że stojący przed Panem żołnierze zarówno z Żandarmerii Wojskowej, jak i z Dowództwa Generalnego RSZ są najlepszymi z najlepszych – zwrócił się do ministra Jankowskiego Dowódca Operacyjny RSZ. - Obserwując Waszą certyfikację, Wasz proces przygotowania, stwierdzam, że jesteście bardzo dobrze przygotowani. Specyfika tej misji polega na tym, że gros kontyngentu stanowią żandarmi, dlatego szczególne słowa podziękowania za wszystko co zrobił przygotowując tą misję, kieruję do gen. dyw. Mirosława Rozmusa – kontynuował gen. broni Marek Tomaszycki.
Zwracając się do żołnierzy kontyngentu generał Tomaszycki wyraził życzenie aby po zakończeniu misji cali i zdrowi powrócili do swych domów. Generał życzył też żołnierzom, aby misja zakończyła się sukcesem i wypełniła wszystkie stawiane przed nią zadania, a na koniec zmiany Polacy byli gotowi przekazać środkowoafrykańskiej armii i policji odpowiedzialność za bezpieczeństwo.
Podczas uroczystości dowódcy: generalny i operacyjny rodzajów sił zbrojnych podpisali protokół przekazania dowodzenia kontyngentem.
– Nasi żołnierze są dobrze przygotowani i wyszkoleni do odpowiedzialnej i profesjonalnej realizacji postawionego przed nimi zadania. Polskie kontyngenty w ostatnich latach działały w Demokratycznej Republice Kongo, Czadzie i Mali, gdzie zebrały cenne doświadczenia – powiedział podczas ceremonii dowódca generalny RSZ gen. broni pil. Lech Majewski. – Pamiętajcie, że z dala od Ojczyzny będziecie ambasadorami Rzeczypospolitej. Występowanie w tej roli rodzi szczególne zobowiązanie do profesjonalizmu, zdyscyplinowania i dbania o bezpieczeństwo służby. Polską flagę, którą za chwilę otrzymacie, trzymajcie mocno i wysoko. U progu nowej misji życzę Wam żołnierskiego szczęścia – dodał generał.
W trakcie ceremonii biskup polowy WP Józef Guzdek pobłogosławił wyjeżdżających na misję żołnierzy i życzył im szczęśliwego powrotu do domu.
***
Do głównych zadań polskiego kontyngentu wojskowego będzie należeć patrolowanie rejonu odpowiedzialności oraz wsparcie lokalnych sił bezpieczeństwa i organizacji humanitarnych.
Kontyngent będzie operacyjnie podporządkowany Dowództwu Operacyjnemu Operacji Unii Euopejskiej w m. Larissa (OHQ EUFOR RCA), a w rejonie operacji będzie dowodzony przez Dowództwo Sił Unii Europejskiej (FHQ EUFOR RCA) w m. Bangi. Pod względem kierowania narodowego kontyngent będzie podlegać ministrowi obrony narodowej za pośrednictwem dowódcy operacyjnego rodzajów sił zbrojnych.
Polski kontyngent wojskowy liczy 50 żołnierzy i pracowników wojska, z czego trzon – 25 żołnierzy – wydziela Żandarmeria Wojskowa. Zasadnicze wyposażenie kontyngentu stanowią pojazdy terenowe. Poza żandarmami kontyngent tworzą żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa oraz 9 Brygady Wsparcia Dowodzenia. Narodowy Element Wsparcia (NSE) wystawili logistycy z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.
Dowódcą kontyngentu jest ppłk Adam Stręk, a dowódcą komponentu wystawionego przez ŻW i jednocześnie zastępcą dowódcy kontyngentu ppłk Arkadiusz Wojtaczka.
Źródło: MON