Pożegnanie żołnierzy VII zmiany PKW EUFOR/ MTT

piątek, 28 lutego 2014

28 lutego 2014 roku w 7 Brygadzie Obrony Wybrzeża w Słupsku odbyło się pożegnanie żołnierzy wyjeżdżających w ramach VII zmiany PKW EUFOR/MTT do Bośni i Hercegowiny.


W kościele garnizonowym w godzinach porannych przed uroczystością w intencji żołnierzy wyjeżdżających i ich rodzin pozostających w kraju kapelan „niebieskich beretów” odprawił mszę świętą.

Przed uroczystością dowódca 7 Brygady Obrony Wybrzeża płk dypl. Robert Orłowski spotkał się z żołnierzami i ich najbliższymi. Podczas spotkania rodziny żołnierzy zostały zapoznane z zadaniami, jakie stoją przed kontyngentem oraz zasadami kontaktu i możliwościami pomocy ze strony jednostki wojskowej. Na spotkaniu psycholog Agnieszka Klawinowska przedstawiła zasady działania Centrum Pomocy Rodzinie oraz pomocy psychologicznej.   

Następnie na placu apelowym o godzinie 10 00 odbyło się uroczyste pożegnanie. Meldunek od szefa sztabu ppłk Sławomira Szachnowskiego przyjął dowódca 7 Brygady Obrony Wybrzeża płk dypl. Robert Orłowski.  Po przeglądzie pododdziałów i powitaniu gości przyszedł czas na słowa pożegnania. – Obecność naszych żołnierzy w najbardziej zapalnych miejscach Bałkanów stwarza szansę na pokojowe współistnienie narodów, które pozostają w konflikcie polityczno- religijnym – podkreślił dowódca 7 BOW. Do żołnierzy zwrócił się również płk dypl. Zbigniew Błażewicz, przedstawiciel Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Po słowach skierowanych do „misjonarzy” podpisany został protokół przekazania kontyngentu w podporządkowanie Dowództwu Operacyjnemu. Po przekazaniu dowodzenia dowódca VII zmiany PKW EUFOR/MTT ppłk Krzysztof Karczewski zapewnił: – Dołożymy wszelkich starań, by zadania postawione przed kontyngentem wykonywać na najwyższym poziomie. Wiemy, że nasza nieobecność to bardzo duże wyzwanie dla naszych rodzin, ale mamy też świadomość że nie zostajecie tu sami. Z tego miejsca chcę podziękować przełożonym za zorganizowany system współpracy i pomocy naszym bliskim.

Do głównych zadań Polskiego Kontyngentu Wojskowego PKW EUFOR/MTT należą:
- szkolenie i budowa zdolności wojskowych Sił Zbrojnych Bośni i Hercegowiny;
- monitorowanie sytuacji bezpieczeństwa;
- współpraca z przedstawicielami władz samorządowych, instytucji publicznych i organizacji pozarządowych w strefie odpowiedzialności.

Tekst: kpt. Karolina Krzewina-Hyc

red. PZ