moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję
Wystrzałowe szkolenie w Świętoszowie

Jak zrobić przejście na polu minowym? W tym zadaniu najlepiej sprawdza się ładunek ŁWD wypełniony 100-kg materiałem wybuchowym. Jego wybuch powoduje detonację min w promieniu około 4 metrów.

Na poligonie w Świętoszowie żołnierze jednostek inżynieryjnych Wojsk Lądowych i Marynarki Wojennej uczyli się, jak obsługiwać wyrzutnię ładunku wydłużonego dużego WŁWD przeznaczonego do wykonywania − sposobem wybuchowym − przejść w zaporach minowych. Do tego typu zadań służy ładunek wydłużony ŁWD 100/5000 lub 110/5000. Jest on wystrzeliwany z pojemnika wyrzutni PW/ ŁWD.

Jak to działa? Pokrywa pojemnika, potocznie nazywanego „trumną”, stanowi wyrzutnię dla silnika rakietowego. Do niego podłączony jest ładunek wydłużony duży ŁWD. Składa się on z pięciu żył wypełnionych około 100 kilogramami plastycznego materiału wybuchowego. Odstrzelony na odległość ponad 100 metrów ładunek, w wyniku eksplozji powoduje detonację min ustawionych na polu minowym (w pasie o szerokości do 4 metrów). W ten sposób tworzy się przejście dla nacierających oddziałów.

Kurs, który trwał 9 dni, był prowadzony przez kadrę dydaktyczną Cyklu Inżynierii wrocławskiego Centrum Szkolenia. W szkoleniu wzięło udział 37 żołnierzy jednostek inżynieryjnych Wojsk Lądowych i Marynarki Wojennej. Byli wśród nich dowódcy plutonów, załóg i drużyn saperów lub czołgów z osprzętem torującym (do wykonywania przejść).

Szkolenie zostało podzielone na dwa etapy. Przez pierwsze trzy dni żołnierze poznawali w teorii, jak korzystać z wyrzutni. Reszta zajęć odbywała się na poligonie. Na koniec każdy z uczestników kursu zdawał egzamin z wiedzy teoretycznej j praktycznej.

Wrocławskie Centrum Szkolenia organizuje takie szkolenia dwa razy do roku − w marcu i listopadzie. Nstępne zajęcia odbędą się wiosną 2014 roku.

Źródło: kpt. Ewa Nowicka-Szlufik
Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO