moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję
Wystrzałowe szkolenie w Świętoszowie

Jak zrobić przejście na polu minowym? W tym zadaniu najlepiej sprawdza się ładunek ŁWD wypełniony 100-kg materiałem wybuchowym. Jego wybuch powoduje detonację min w promieniu około 4 metrów.

Na poligonie w Świętoszowie żołnierze jednostek inżynieryjnych Wojsk Lądowych i Marynarki Wojennej uczyli się, jak obsługiwać wyrzutnię ładunku wydłużonego dużego WŁWD przeznaczonego do wykonywania − sposobem wybuchowym − przejść w zaporach minowych. Do tego typu zadań służy ładunek wydłużony ŁWD 100/5000 lub 110/5000. Jest on wystrzeliwany z pojemnika wyrzutni PW/ ŁWD.

Jak to działa? Pokrywa pojemnika, potocznie nazywanego „trumną”, stanowi wyrzutnię dla silnika rakietowego. Do niego podłączony jest ładunek wydłużony duży ŁWD. Składa się on z pięciu żył wypełnionych około 100 kilogramami plastycznego materiału wybuchowego. Odstrzelony na odległość ponad 100 metrów ładunek, w wyniku eksplozji powoduje detonację min ustawionych na polu minowym (w pasie o szerokości do 4 metrów). W ten sposób tworzy się przejście dla nacierających oddziałów.

Kurs, który trwał 9 dni, był prowadzony przez kadrę dydaktyczną Cyklu Inżynierii wrocławskiego Centrum Szkolenia. W szkoleniu wzięło udział 37 żołnierzy jednostek inżynieryjnych Wojsk Lądowych i Marynarki Wojennej. Byli wśród nich dowódcy plutonów, załóg i drużyn saperów lub czołgów z osprzętem torującym (do wykonywania przejść).

Szkolenie zostało podzielone na dwa etapy. Przez pierwsze trzy dni żołnierze poznawali w teorii, jak korzystać z wyrzutni. Reszta zajęć odbywała się na poligonie. Na koniec każdy z uczestników kursu zdawał egzamin z wiedzy teoretycznej j praktycznej.

Wrocławskie Centrum Szkolenia organizuje takie szkolenia dwa razy do roku − w marcu i listopadzie. Nstępne zajęcia odbędą się wiosną 2014 roku.

Źródło: kpt. Ewa Nowicka-Szlufik
Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO