moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję
KDS odsłona pierwsza, czyli strzelnica

Pierwszym etapem szkolenia każdego operatora GROM-u jest Kurs Działań Specjalnych (KDS). Na tym kursie żołnierze poznają podstawowe zasady taktyki zielonej, czarnej i niebieskiej, zarówno w dzień, jak i w nocy. Uczą się współdziałania w zespołach, planowania i realizacji zadań.

KDS to podstawa dalszego szkolenia operatorów, a jej fundamentem jest strzelnica. Od operatorów wojsk specjalnych wymaga się kreatywności i dostosowywania się do zmieniających się sytuacji. Jednak strzelnica to miejsce, gdzie do znudzenia powtarza się wypracowane schematy i procedury. Wielogodzinne ćwiczenia z bronią sprawiają, że operowanie nią staje się automatyczne w wyniku wytworzenia pamięci mięśniowej. W tej części kursu ważne jest też ujednolicenie procedur bezpiecznego i skutecznego operowania bronią, ponieważ uczestnicy swoje umiejętności strzeleckie zdobywali i rozwijali w różnych formacjach, jednostkach, wykorzystując różne typy broni.

Fot. Michał Niwicz
Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO