moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
CBA prześwietli firmy współpracujące z armią

Resort obrony i CBA podpiszą porozumienie o współpracy antykorupcyjnej – dowiedział się portal polska-zbrojna.pl. Chodzi o objęcie jak najszczelniejszą ochroną przetargów w ramach modernizacji armii oraz zapobieganie aferom korupcyjnym. Dlatego CBA m.in. przyjrzy się firmom zatrudniającym byłych żołnierzy, którzy organizowali przetargi.


– Ścisła współpraca MON i CBA trwa już dwa lata, ale nie miała uregulowanych podstaw prawnych – mówi Marcin Szaładziński, dyrektor Biura ds. Procedur Antykorupcyjnych MON. Teraz to się zmieni. Prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu minister obrony Tomasz Siemoniak i Paweł Wojtunik, szef CBA podpiszą porozumienie, które zacieśni współpracę pomiędzy resortem obrony a Biurem. Chodzi o objęcie jak najskuteczniejszą ochroną antykorupcyjną rozpoczynających się wielkich przetargów w ramach modernizacji armii. – Takie porozumienie ma ogromy sens, dlatego że walka z korupcją jest naszą wspólną sprawą – mówi Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy CBA.

17 września rząd przyjął „Priorytetowe zadania modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP w ramach programów operacyjnych”. Dokument zakłada, że Ministerstwo Obrony Narodowej do 2022 roku kupi m.in. śmigłowce, samoloty szkoleniowe, bezzałogowce, okręty i systemy obrony powietrznej i antyrakietowej. Na unowocześnienie wojska wydane zostanie w sumie 130 mld zł.

Pieniądze są ogromne, a koncerny rywalizujące o kontrakty nie przebierają w środkach. Dlatego nowa umowa ureguluje, wzmocni i ułatwi zasady współpracy między CBA a resortowym Biurem Procedur ds. Antykorupcyjnych. – Ponadto będziemy się zwracać do CBA o to, by służba sprawdziła firmy zatrudniające byłych żołnierzy w zakresie przestrzegania art. 122a ustawy o służbie żołnierzy zawodowych. Przepis ten mówi o zakazie zatrudniania przez trzy lata byłych żołnierzy mających do czynienia z zakupami uzbrojenia – wyjaśnia Marcin Szaładziński. Obie instytucje będą wymieniać się informacjami na temat przetargów i umów zawieranych w wojsku, w szczególności tych dotyczących inwestycji budowlanych, usług ochrony oraz gospodarki paliwowej. W ramach porozumienia, CBA pomoże również w przeprowadzeniu wewnętrznych kontroli w resorcie. – Porozumienie zakłada też organizowanie wspólnych konferencji i paneli tematycznych – dodaje dyrektor Biura ds. Procedur Antykorupcyjnych MON.

Minister Siemoniak, oprócz porozumienia z CBA, planuje również wzmocnić współpracę między CBA, Służbą Kontrwywiadu Wojskowego i Żandarmerią Wojskową w zwalczaniu zagrożeń korupcyjnych, zwłaszcza na poziomie jednostek wojskowych, aby nie powtórzyła się afera taka, jak miała niedawno miejsce w 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Zatrzymano tam sześć osób: żołnierzy i pracowników cywilnych za „ustawianie przetargów w jednostce, w wyniku których wojsko płaciło za usługi, których nie otrzymywało. Chodzi o zamówienia warte blisko 7 milionów złotych” – czytamy w komunikacie.

Edyta Żemła

autor zdjęć: arch. CBA

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznaN
1381605360
CBA- twór powstały z niewiedzy prawnej. Całość poczynań prawnych jest zawarta w ustawodawstwie. Same organy są śmieszne ponieważ odwołują się do pewnej jednej, zabronionej czynności z kodeksu karnego tz. korupcji. 1. Utrzymywanie tego rodzaju" służb" poniża Nas jako Naród = z założenia jesteśmy skorumpowani. 2. Tak "rozumiąc" rzeczywistość można powołać służby anty : do spraw krzyczących po 22.00 godzinie, nie usuwających sopli z wysokich budynków zimą, wypływających zbyt daleko na jeziorze. p.s. nie po to kształcimy szeroko funkcjonariuszy państwowych, by tworzyć dodatkowe ograniczone "struktury".
F9-66-6A-55

„Defender” wkracza do Polski
 
Militaria na Zamku Królewskim
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Polacy najlepsi w Hackathonie
JWK z odznaką pamiątkową
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Własne interesy Europy
„Defender Europe” – cykl spotkań informacyjnych
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Defense Without Politics
Wojskowi eksperci o koronawirusie
Ważka bliżej
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Iran uderza w USA
Pretorianie na Mazurach
Klasy wojskowe po nowemu
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Legia na ASzWoj po raz trzeci
„Bolko” w służbie
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Więcej pieniędzy dla cyberżołnierzy
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Arsenał Iranu
Kolejne kontrakty na Wisłę
Darłowo czeka na śmigłowce
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Polowy „Brave Band”
Krwawe walki o Monte Cassino
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
We Are All Darfur
They Train Together, They Fight Together
Trzydniowe obchody stulecia zwycięstwa nad bolszewikami
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
USA nie zacznie wojny z Iranem
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
Symulatory strzelań Rosomaków
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Palmiry – miejsce kaźni
Leopardy strzelały w dzień i w nocy
Nowy wiceminister w MON
Awanse generalskie dla ośmiu oficerów
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Śmierć bohatera
Znamy projekt pomnika Bitwy Warszawskiej
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Security Game
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Obradowała Rada Gabinetowa
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO