moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żandarmi NATO szkolili się w Polsce

Podczas operacji antyterrorystycznej u wschodnich wybrzeży Afryki schwytano kilkunastu mężczyzn podejrzanych o piractwo. Żandarmi mają zatrzymać przestępców i przekazać ich lokalnym władzom – to scenariusz jednego z ćwiczeń podczas kursu dla oficerów policji wojskowych NATO. Takie szkolenie zorganizowano w Polsce po raz pierwszy.

Do Centrum Eksperckiego Policji Wojskowych NATO w Bydgoszczy przyjechało 40 żandarmów z 15 państw Sojuszu Północnoatlantyckiego, m.in. Włoch, Wielkiej Brytanii, Kanady, Czech, Hiszpanii, Holandii, Szwajcarii, Szwecji, Danii i Norwegii. Wśród uczestników szkolenia było także siedmiu Polaków. To pierwszy kurs zorganizowany w Polsce. Dotąd szkolenia dla oficerów policji wojskowych sojuszu odbywały się w NATO School w Oberammergau.

Młodsi oficerowie (głównie kapitanowie i porucznicy) przez tydzień poznawali doktryny policji wojskowych NATO oraz inne dokumenty regulujące pracę żandarmów. – Niektórzy policjanci wojskowi nigdy nie spotkali się z tymi dokumentami, a od dobrego zrozumienia przepisów zależy, czy właściwie będą wykonywać swoją pracę – mówi płk Grzegorz Wasielewski, dyrektor Centrum Eksperckiego Policji Wojskowych NATO.

W programie zajęć znalazły się także prezentacje dotyczące zdolności wojskowych formacji policyjnych NATO. – Mimo że policjanci wojskowi mają podobne zadania na całym świecie, to ich uprawnienia się różnią. Nie wszyscy żandarmi w sojuszu podczas operacji międzynarodowych mogą prowadzić dochodzenia i śledztwa, nie wszyscy mogą w pracy wykorzystywać psy, nie wszyscy wreszcie mogą przetrzymywać przestępców i jeńców – tłumaczy płk Wasielewski.

Zdobyte wiadomości teoretyczne oficerowie policji wojskowych wykorzystali podczas ćwiczeń. – Podzieliliśmy kursantów na sześć zespołów. Każdy z nich miał do przygotowania szczegółowy scenariusz pracy wielonarodowej jednostki Military Police – opowiada ppłk Mirosław Łabęcki, zastępca szefa Wydziału Szkolenia i Kształcenia bydgoskiego Centrum.

Jakie zadania otrzymali żandarmi? Jeden ze scenariuszy zakładał zatrzymanie przestępców u wybrzeży Afryki. Podczas operacji antyterrorystycznej na morzu schwytano kilkunastu piratów. Wielonarodowe siły żandarmerii musiały zorganizować izbę zatrzymań, gdzie pojmani sprawcy mieli spędzić kolejne 96 godzin. – Niektóre nacje nie mogą angażować się w tego typu działania. Uczestnicy naszego kursu musieli tak zaplanować i rozdzielić obowiązki, by działanie żandarmów nie naruszało narodowych przepisów – wyjaśnia ppłk Łabęcki. Studenci po zajęciach wykładowych spotykali się także na tzw. fire chat. Były to popołudniowe spotkania dyskusyjne, podczas których żandarmi dzielili się doświadczeniami związanymi z operacjami w Afryce, Iraku, Afganistanie i na Bałkanach.

W przyszłym roku w Centrum Eksperckim Policji Wojskowych NATO w Bydgoszczy odbędą się kolejne kursy z tego cyklu. W planach są trzy szkolenia dla oficerów starszych policji wojskowych NATO, oficerów młodszych i po raz pierwszy w historii całego NATO kurs dla podoficerów policji wojskowych Sojuszu.

Centrum Eksperckie Policji Wojskowych NATO w Bydgoszczy jest międzynarodową organizacją wojskową. Podlega pod Sojusznicze Dowództwo Transformacji w Norfolk, ale jest współfinansowane przez polskie Ministerstwo Obrony Narodowej. Placówka współpracuje z policyjnymi formacjami wojskowymi sojuszu oraz krajami objętymi programem „Partnerstwo dla pokoju”. Bydgoskie Centrum Policji Wojskowych jest jednym z 21 podobnych placówek eksperckich funkcjonujących w krajach natowskich. Każda z nich ma inną specjalność, centrum w Bydgoszczy zajmie się m.in. szkoleniem, prowadzeniem analiz i rozwijaniem doktryn, a także przygotowywaniem żołnierzy do misji zagranicznych.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Magdalena Kowalska-Sendek

dodaj komentarz

komentarze


Polska świętuje powrót nad Bałtyk
 
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Obradowała Rada Gabinetowa
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Umowa na Harpie podpisana!
Krwawe walki o Monte Cassino
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Szturmani na Lipie
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Czerwoni w odwrocie
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
O Patriotach na WAT
Defense Without Politics
Arsenał Iranu
ORP „Orzeł” – sonar do naprawy
Mundurowi razem chcą wspierać mieszkańców
They Train Together, They Fight Together
F-35 – polska Harpia
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Sowieci w lodowej pułapce
„Leonidas”, czyli szkolenie dowódców WOT
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Klasy wojskowe po nowemu
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Obronny „Brave Band”
Biało-Czerwoni Jej Królewskiej Mości
Noc deportacji
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
We Are All Darfur
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Laureat Buzdygana znów najlepszy!
Gen. Kukuła: jesteśmy w połowie drogi
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Dyplomatyczne szachy, czyli Polska wraca nad Bałtyk
USA nie zacznie wojny z Iranem
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Żyj zdrowiej
Double Eagle po nowemu
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
„Strategia Bezpieczeństwa Morskiego” konieczna do rozwoju marynarki wojennej
Zagłada Parośli
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Cenni pracownicy w mundurach
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Nauka latania
Nowy wiceminister w MON
Podziemna potęga
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Chciałem walczyć z Niemcami
Iran uderza w USA
Własne interesy Europy
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO