moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żandarmi NATO szkolili się w Polsce

Podczas operacji antyterrorystycznej u wschodnich wybrzeży Afryki schwytano kilkunastu mężczyzn podejrzanych o piractwo. Żandarmi mają zatrzymać przestępców i przekazać ich lokalnym władzom – to scenariusz jednego z ćwiczeń podczas kursu dla oficerów policji wojskowych NATO. Takie szkolenie zorganizowano w Polsce po raz pierwszy.

Do Centrum Eksperckiego Policji Wojskowych NATO w Bydgoszczy przyjechało 40 żandarmów z 15 państw Sojuszu Północnoatlantyckiego, m.in. Włoch, Wielkiej Brytanii, Kanady, Czech, Hiszpanii, Holandii, Szwajcarii, Szwecji, Danii i Norwegii. Wśród uczestników szkolenia było także siedmiu Polaków. To pierwszy kurs zorganizowany w Polsce. Dotąd szkolenia dla oficerów policji wojskowych sojuszu odbywały się w NATO School w Oberammergau.

Młodsi oficerowie (głównie kapitanowie i porucznicy) przez tydzień poznawali doktryny policji wojskowych NATO oraz inne dokumenty regulujące pracę żandarmów. – Niektórzy policjanci wojskowi nigdy nie spotkali się z tymi dokumentami, a od dobrego zrozumienia przepisów zależy, czy właściwie będą wykonywać swoją pracę – mówi płk Grzegorz Wasielewski, dyrektor Centrum Eksperckiego Policji Wojskowych NATO.

W programie zajęć znalazły się także prezentacje dotyczące zdolności wojskowych formacji policyjnych NATO. – Mimo że policjanci wojskowi mają podobne zadania na całym świecie, to ich uprawnienia się różnią. Nie wszyscy żandarmi w sojuszu podczas operacji międzynarodowych mogą prowadzić dochodzenia i śledztwa, nie wszyscy mogą w pracy wykorzystywać psy, nie wszyscy wreszcie mogą przetrzymywać przestępców i jeńców – tłumaczy płk Wasielewski.

Zdobyte wiadomości teoretyczne oficerowie policji wojskowych wykorzystali podczas ćwiczeń. – Podzieliliśmy kursantów na sześć zespołów. Każdy z nich miał do przygotowania szczegółowy scenariusz pracy wielonarodowej jednostki Military Police – opowiada ppłk Mirosław Łabęcki, zastępca szefa Wydziału Szkolenia i Kształcenia bydgoskiego Centrum.

Jakie zadania otrzymali żandarmi? Jeden ze scenariuszy zakładał zatrzymanie przestępców u wybrzeży Afryki. Podczas operacji antyterrorystycznej na morzu schwytano kilkunastu piratów. Wielonarodowe siły żandarmerii musiały zorganizować izbę zatrzymań, gdzie pojmani sprawcy mieli spędzić kolejne 96 godzin. – Niektóre nacje nie mogą angażować się w tego typu działania. Uczestnicy naszego kursu musieli tak zaplanować i rozdzielić obowiązki, by działanie żandarmów nie naruszało narodowych przepisów – wyjaśnia ppłk Łabęcki. Studenci po zajęciach wykładowych spotykali się także na tzw. fire chat. Były to popołudniowe spotkania dyskusyjne, podczas których żandarmi dzielili się doświadczeniami związanymi z operacjami w Afryce, Iraku, Afganistanie i na Bałkanach.

W przyszłym roku w Centrum Eksperckim Policji Wojskowych NATO w Bydgoszczy odbędą się kolejne kursy z tego cyklu. W planach są trzy szkolenia dla oficerów starszych policji wojskowych NATO, oficerów młodszych i po raz pierwszy w historii całego NATO kurs dla podoficerów policji wojskowych Sojuszu.

Centrum Eksperckie Policji Wojskowych NATO w Bydgoszczy jest międzynarodową organizacją wojskową. Podlega pod Sojusznicze Dowództwo Transformacji w Norfolk, ale jest współfinansowane przez polskie Ministerstwo Obrony Narodowej. Placówka współpracuje z policyjnymi formacjami wojskowymi sojuszu oraz krajami objętymi programem „Partnerstwo dla pokoju”. Bydgoskie Centrum Policji Wojskowych jest jednym z 21 podobnych placówek eksperckich funkcjonujących w krajach natowskich. Każda z nich ma inną specjalność, centrum w Bydgoszczy zajmie się m.in. szkoleniem, prowadzeniem analiz i rozwijaniem doktryn, a także przygotowywaniem żołnierzy do misji zagranicznych.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Magdalena Kowalska-Sendek

dodaj komentarz

komentarze


Polska nie pozostanie osamotniona
 
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Większe dotacje na budowę strzelnic
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Polskie firmy na targach w Londynie
Walka i dyplomacja
Rozpoczynamy nową erę
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Samochód do desantowania
Historia Liberatora wyjaśniona
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Iranian Chess Game
Zielone światło z USA na sprzedaż F-35
Warszawa – miasto nieujarzmione
Śląskie sceny z życia
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Cienka niebieska linia
Klasy wojskowe po nowemu
Chorwacki test polskich kadetów
Zapal światło dla ofiar Katynia
Terytorialsi na wysokościach
Irańskie szachy
Wrzesień ’39 na południu Polski
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Kosmiczny gość
Umarły dla świata
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Głos (z) płonącej Warszawy
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Oko na Europę
Thin Blue Line
Jedna misja, jeden zespół
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
„Robot” w akcji
Przetrwać do świtu
Nowa misja i nowy sprzęt
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Nowy wiceminister w MON
A Torn Subcontinent
Defendery 2019 – część 4
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Defendery 2019 – część 3
Rok Żelaznej Dywizji
Sprawdzają Brutusa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO