moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Studenci zakończyli wojskowe szkolenie

Przez trzy miesiące uczyli się regulaminów wojskowych, strzelania i taktyki. Dziś ponad dwustu cywilnych studentów z całej Polski ukończyło pierwszy etap służby przygotowawczej w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu. Na szkolenie specjalistyczne wrócą do wojska za rok.


215 cywilnych studentów zakończyło właśnie trzymiesięczne szkolenie w CSŁiI. Było to pierwsze w tym roku szkolenie na potrzeby korpusu podoficerów do Narodowych Sił Rezerwowych.

Studenci, podzieleni na sześć plutonów, w dwóch kompaniach uczyli się m.in. musztry, regulaminów, budowy sprzętu i strzelania. – Większość z nas szybko wdrożyła się w wojskowy rytm. Osobiście mogłabym tak spędzać każde wakacje –mówi szer. kadet Monika Buniewska, studentka bezpieczeństwa narodowego AON.

Uczestników szkolenia nie ominęły jednak i kryzysy. – Pierwszy przyszedł w trzecim tygodniu. Byliśmy zmęczeni. Spędzaliśmy dużo czasu w ruchu i każdy kolejny dzień mocno dawał nam w kość – mówi szer. kadet Karolina Koziel, studentka bezpieczeństwa narodowego AON.

Pomimo przeciwności wszystkim studentom udało się dotrwać do końca. – Przez ostatnie dwa dni kadeci zdawali egzaminy teoretyczne i praktyczne. Pierwszy był testem wyboru i dotyczył zagadnień m.in. z taktyki, rozpoznania, szkolenia chemicznego, inżynieryjno-saperskiego i ogniowego – tłumaczy mjr Adam Goździewski, komendant Ośrodka Szkolenia Podstawowego CSŁiI.

Kadeci zaliczali też egzaminy sprawnościowe i ze strzelania z karabinka kbk AK MS na celność i skupienie. Każdy musiał oddać pięć strzałów z odległości 100 metrów.


Prawdziwym testem umiejętności praktycznych była jednak tzw. pętla taktyczna. – To był sprawdzian ze wszystkiego, czego studenci uczyli się przez ostanie trzy miesiące. Musieli założyć w określonym czasie odzież ochronną OPBMR, pokonać wyznaczony odcinek trasy różnymi sposobami, wykonać okop, rozłożyć i złożyć karabinek na czas, załadować magazynek amunicją treningową oraz poprzez ustawienie zadanej częstotliwości na radiostacji nawiązać łączność – wylicza st. chor. Albert Drewin, dowódca plutonu.

Jak zaznacza płk Ireneusz Fura, komendant centrum, wyniki egzaminów potwierdziły to, co już w pierwszym miesiącu szkolenia przyznawali wykładowcy i instruktorzy. – Nie było tu osób przypadkowych. W zdecydowanej większości to ci, którzy chcą swoją przyszłość związać z mundurem. Na pewno duże znaczenie w ich determinacji miał fakt, że wielu z nich należało wcześniej do organizacji związanych z wojskowością i studiuje na kierunkach dotyczących obronności – mówi komendant CSŁiI.

Za rok studenci wrócą do wojska na szkolenie specjalistyczne. Przez dwa miesiące będą podnosić swoje kwalifikacje w specjalnościach np. rakietowej i artylerii, ogólnologistycznej lub eksploatacji systemów łączności. Potem zostaną przeniesieni do rezerwy. Ci, którzy będą się chcieli związać z armią na dłużej, będą musieli zaliczyć ćwiczenia rotacyjne. Dopiero wtedy uzyskają szansę na awans do stopnia kaprala.

Pilotażowy program edukacyjny, w ramach którego studenci cywilni przez pół roku mieli uczestniczyć w zajęciach wojskowych, rozpoczął się w październiku 2012 roku w Akademii Obrony Narodowej. Zgłosiło się około tysiąca osób, ostatecznie w szkoleniu wzięło udział 400 młodych ludzi. Teoria była przekazywana za pomocą eksperymentalnego programu kształcenia na odległość (ADL), wykorzystującego multimedia, technologię informacyjną oraz Internet. Praktyczne umiejętności studenci ćwiczyli w ramach przedsięwzięć Studenckiej Akademii Polowej i Związku Strzeleckiego „Strzelec”. Na podstawie wyników szkolenia została wyłoniona grupa 120 najlepszych. Trafili do Zegrza na drugi etap programu – służbę przygotowawczą. Razem ze studentami AON-u do Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki trafiło 100 studentów z innych uczelni cywilnych z całej Polski.
PG

autor zdjęć: Seweryn Sołtys, Magdalena Rochnowska

dodaj komentarz

komentarze

~Systu
1380401520
ten z pierwszego planu chyba przespał teorie i istotę maskowania >.<
88-BA-A1-68

Generał z cienia
Logistycy pod lupą
Kosmiczna suwerenność Wojska Polskiego
Wojsko szuka specjalistów. Sprawdź, czy masz kwalifikacje
Sprawdzian dla zawiszaków
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Koniec odliczania, wielki dzień Wojska Polskiego
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Śladami „Rudego 102”, czyli jak Żagań stał się planem filmowym?
Adaptacja i realizm
Wypadek w PKW UNIFIL
Groźny incydent w Libanie
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Ready for Every Scenario
Relacje wojskowe Polski i USA – żołnierze, kontrakty, infrastruktura
Poznaj tajemnice Husarza
Początek wielkiej historii
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Nowe centrum badawcze w Jaśle
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Armia testuje roboty do transportu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Syndrom Karbali
Biało-czerwona na Monte Cassino
Oddawanie krwi to cichy akt odwagi
Wodny chrzest Borsuków
Jak wojsko chroni lotniska?
Równanie z „Iksem”
Trump: dodatkowe 5 tys. żołnierzy do Polski
Huta Częstochowa bliżej wojska
Silniki do Abramsów pod fachową opieką
Kilometry pamięci: motocykliści w hołdzie kolegom
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Wojsko zaprasza rodziny
Czerwieńsze będą…
Polsko-estońska współpraca
F-35 Husarz lada moment w Polsce! Latający multitool
Szkarłatne obroże dla najlepszych czworonogów
JW Agat: idziemy po młodych!
NATO i USA o Iranie
Symbol skupiający wiele znaczeń
Nowe stanowiska i nowe dowództwo
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Ryś w boksie
Nie tylko wojsko na rzecz obronności
Desant na Odrze
Husarze już w Polsce!
Skrzydlaci komandosi
Bez zmian w emeryturach
Szef MON-u o obecności wojsk USA: reorganizacja, nie redukcja
Szef MON-u: Nie ma decyzji o redukcji sił USA w Polsce
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Ukraina kształtuje przyszłość wojny
Ostatni most
WAT wzmacnia „opelotkę”
Będą rozmowy w sprawie wojsk US Army w Polsce
Wojskowe drony nad Polską nie są rosyjskie
Terroryści pod Kaliszem, czyli ćwiczenia ratownicze
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Od cyberkursu po mundurówkę
Czekamy na F-35
Strzelnice w Świętoszowie na nowo
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Bieg ku pamięci bohaterów
Australijską armią będzie dowodzić kobieta

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO