moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Studenci zakończyli wojskowe szkolenie

Przez trzy miesiące uczyli się regulaminów wojskowych, strzelania i taktyki. Dziś ponad dwustu cywilnych studentów z całej Polski ukończyło pierwszy etap służby przygotowawczej w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu. Na szkolenie specjalistyczne wrócą do wojska za rok.


215 cywilnych studentów zakończyło właśnie trzymiesięczne szkolenie w CSŁiI. Było to pierwsze w tym roku szkolenie na potrzeby korpusu podoficerów do Narodowych Sił Rezerwowych.

Studenci, podzieleni na sześć plutonów, w dwóch kompaniach uczyli się m.in. musztry, regulaminów, budowy sprzętu i strzelania. – Większość z nas szybko wdrożyła się w wojskowy rytm. Osobiście mogłabym tak spędzać każde wakacje –mówi szer. kadet Monika Buniewska, studentka bezpieczeństwa narodowego AON.

Uczestników szkolenia nie ominęły jednak i kryzysy. – Pierwszy przyszedł w trzecim tygodniu. Byliśmy zmęczeni. Spędzaliśmy dużo czasu w ruchu i każdy kolejny dzień mocno dawał nam w kość – mówi szer. kadet Karolina Koziel, studentka bezpieczeństwa narodowego AON.

Pomimo przeciwności wszystkim studentom udało się dotrwać do końca. – Przez ostatnie dwa dni kadeci zdawali egzaminy teoretyczne i praktyczne. Pierwszy był testem wyboru i dotyczył zagadnień m.in. z taktyki, rozpoznania, szkolenia chemicznego, inżynieryjno-saperskiego i ogniowego – tłumaczy mjr Adam Goździewski, komendant Ośrodka Szkolenia Podstawowego CSŁiI.

Kadeci zaliczali też egzaminy sprawnościowe i ze strzelania z karabinka kbk AK MS na celność i skupienie. Każdy musiał oddać pięć strzałów z odległości 100 metrów.


Prawdziwym testem umiejętności praktycznych była jednak tzw. pętla taktyczna. – To był sprawdzian ze wszystkiego, czego studenci uczyli się przez ostanie trzy miesiące. Musieli założyć w określonym czasie odzież ochronną OPBMR, pokonać wyznaczony odcinek trasy różnymi sposobami, wykonać okop, rozłożyć i złożyć karabinek na czas, załadować magazynek amunicją treningową oraz poprzez ustawienie zadanej częstotliwości na radiostacji nawiązać łączność – wylicza st. chor. Albert Drewin, dowódca plutonu.

Jak zaznacza płk Ireneusz Fura, komendant centrum, wyniki egzaminów potwierdziły to, co już w pierwszym miesiącu szkolenia przyznawali wykładowcy i instruktorzy. – Nie było tu osób przypadkowych. W zdecydowanej większości to ci, którzy chcą swoją przyszłość związać z mundurem. Na pewno duże znaczenie w ich determinacji miał fakt, że wielu z nich należało wcześniej do organizacji związanych z wojskowością i studiuje na kierunkach dotyczących obronności – mówi komendant CSŁiI.

Za rok studenci wrócą do wojska na szkolenie specjalistyczne. Przez dwa miesiące będą podnosić swoje kwalifikacje w specjalnościach np. rakietowej i artylerii, ogólnologistycznej lub eksploatacji systemów łączności. Potem zostaną przeniesieni do rezerwy. Ci, którzy będą się chcieli związać z armią na dłużej, będą musieli zaliczyć ćwiczenia rotacyjne. Dopiero wtedy uzyskają szansę na awans do stopnia kaprala.

Pilotażowy program edukacyjny, w ramach którego studenci cywilni przez pół roku mieli uczestniczyć w zajęciach wojskowych, rozpoczął się w październiku 2012 roku w Akademii Obrony Narodowej. Zgłosiło się około tysiąca osób, ostatecznie w szkoleniu wzięło udział 400 młodych ludzi. Teoria była przekazywana za pomocą eksperymentalnego programu kształcenia na odległość (ADL), wykorzystującego multimedia, technologię informacyjną oraz Internet. Praktyczne umiejętności studenci ćwiczyli w ramach przedsięwzięć Studenckiej Akademii Polowej i Związku Strzeleckiego „Strzelec”. Na podstawie wyników szkolenia została wyłoniona grupa 120 najlepszych. Trafili do Zegrza na drugi etap programu – służbę przygotowawczą. Razem ze studentami AON-u do Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki trafiło 100 studentów z innych uczelni cywilnych z całej Polski.
PG

autor zdjęć: Seweryn Sołtys, Magdalena Rochnowska

dodaj komentarz

komentarze

~Systu
1380401520
ten z pierwszego planu chyba przespał teorie i istotę maskowania >.<
88-BA-A1-68

Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
 
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Studenci w kryzysie
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Razem się szkolą, razem walczą
Szanse i zagrożenia rodzimej radiolokacji
Nowy wiceminister w MON
„Niepodległą mamy we krwi” – czas na podsumowanie
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Jani, Miraculously Saved
Spielberg’s Stars
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Nowa spółka lotnicza PGZ
Wojsko wchodzi w kadr
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
T-72 strzelają na poligonie
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Doktorant WAT stypendystą Fulbrighta
Obrona bez polityki
Reserves Win Wars
Wołyńskie lwie serca
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Muzeum w Żaganiu pomaga Spielbergowi
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
Unwanted Treaty
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Polska pomoże Ukrainie walczyć z PTSD
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Thin Blue Line
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Czwarty rozbiór
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Ludzie niebezpiecznej profesji
Symbol zaklęty w dacie
Klasy wojskowe po nowemu
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Trudna droga
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
Tyraliera terytorialsów
GROM na kursie działań specjalnych
Plan modernizacji marynarki wojennej
Akcja „Niepodległą mamy we krwi” na finiszu
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Mroczne serce okupowanej Europy
PESCO z polskim projektem
Holownik „Semko” stanął na wodzie
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Wyzwania polskiej fotoniki
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Geopolityka i nowoczesne technologie dla armii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO