moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Studenci zakończyli wojskowe szkolenie

Przez trzy miesiące uczyli się regulaminów wojskowych, strzelania i taktyki. Dziś ponad dwustu cywilnych studentów z całej Polski ukończyło pierwszy etap służby przygotowawczej w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu. Na szkolenie specjalistyczne wrócą do wojska za rok.


215 cywilnych studentów zakończyło właśnie trzymiesięczne szkolenie w CSŁiI. Było to pierwsze w tym roku szkolenie na potrzeby korpusu podoficerów do Narodowych Sił Rezerwowych.

Studenci, podzieleni na sześć plutonów, w dwóch kompaniach uczyli się m.in. musztry, regulaminów, budowy sprzętu i strzelania. – Większość z nas szybko wdrożyła się w wojskowy rytm. Osobiście mogłabym tak spędzać każde wakacje –mówi szer. kadet Monika Buniewska, studentka bezpieczeństwa narodowego AON.

Uczestników szkolenia nie ominęły jednak i kryzysy. – Pierwszy przyszedł w trzecim tygodniu. Byliśmy zmęczeni. Spędzaliśmy dużo czasu w ruchu i każdy kolejny dzień mocno dawał nam w kość – mówi szer. kadet Karolina Koziel, studentka bezpieczeństwa narodowego AON.

Pomimo przeciwności wszystkim studentom udało się dotrwać do końca. – Przez ostatnie dwa dni kadeci zdawali egzaminy teoretyczne i praktyczne. Pierwszy był testem wyboru i dotyczył zagadnień m.in. z taktyki, rozpoznania, szkolenia chemicznego, inżynieryjno-saperskiego i ogniowego – tłumaczy mjr Adam Goździewski, komendant Ośrodka Szkolenia Podstawowego CSŁiI.

Kadeci zaliczali też egzaminy sprawnościowe i ze strzelania z karabinka kbk AK MS na celność i skupienie. Każdy musiał oddać pięć strzałów z odległości 100 metrów.


Prawdziwym testem umiejętności praktycznych była jednak tzw. pętla taktyczna. – To był sprawdzian ze wszystkiego, czego studenci uczyli się przez ostanie trzy miesiące. Musieli założyć w określonym czasie odzież ochronną OPBMR, pokonać wyznaczony odcinek trasy różnymi sposobami, wykonać okop, rozłożyć i złożyć karabinek na czas, załadować magazynek amunicją treningową oraz poprzez ustawienie zadanej częstotliwości na radiostacji nawiązać łączność – wylicza st. chor. Albert Drewin, dowódca plutonu.

Jak zaznacza płk Ireneusz Fura, komendant centrum, wyniki egzaminów potwierdziły to, co już w pierwszym miesiącu szkolenia przyznawali wykładowcy i instruktorzy. – Nie było tu osób przypadkowych. W zdecydowanej większości to ci, którzy chcą swoją przyszłość związać z mundurem. Na pewno duże znaczenie w ich determinacji miał fakt, że wielu z nich należało wcześniej do organizacji związanych z wojskowością i studiuje na kierunkach dotyczących obronności – mówi komendant CSŁiI.

Za rok studenci wrócą do wojska na szkolenie specjalistyczne. Przez dwa miesiące będą podnosić swoje kwalifikacje w specjalnościach np. rakietowej i artylerii, ogólnologistycznej lub eksploatacji systemów łączności. Potem zostaną przeniesieni do rezerwy. Ci, którzy będą się chcieli związać z armią na dłużej, będą musieli zaliczyć ćwiczenia rotacyjne. Dopiero wtedy uzyskają szansę na awans do stopnia kaprala.

Pilotażowy program edukacyjny, w ramach którego studenci cywilni przez pół roku mieli uczestniczyć w zajęciach wojskowych, rozpoczął się w październiku 2012 roku w Akademii Obrony Narodowej. Zgłosiło się około tysiąca osób, ostatecznie w szkoleniu wzięło udział 400 młodych ludzi. Teoria była przekazywana za pomocą eksperymentalnego programu kształcenia na odległość (ADL), wykorzystującego multimedia, technologię informacyjną oraz Internet. Praktyczne umiejętności studenci ćwiczyli w ramach przedsięwzięć Studenckiej Akademii Polowej i Związku Strzeleckiego „Strzelec”. Na podstawie wyników szkolenia została wyłoniona grupa 120 najlepszych. Trafili do Zegrza na drugi etap programu – służbę przygotowawczą. Razem ze studentami AON-u do Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki trafiło 100 studentów z innych uczelni cywilnych z całej Polski.
REKLAMA

PG

autor zdjęć: Seweryn Sołtys, Magdalena Rochnowska

dodaj komentarz

komentarze

~Systu
1380401520
ten z pierwszego planu chyba przespał teorie i istotę maskowania >.<
88-BA-A1-68

10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
 
Skok na głęboką wodę
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Wojskowy Hot450Challenge
Strzelnice dla terytorialsów
Amerykanie odmładzają F-16
Więcej celowników z PCO dla wojska
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Lato z czerwonym terrorem
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Not Contaminated With Routine
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Cud Piłsudskiego
Kierunek: misja
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Łączność: fundament operacji specjalnej
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Polskie porty bardziej otwarte
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Kurs dla saperskich ekspertów
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Przeciwlotnicy w drodze do USA
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Tak się zostaje prymusem
Druga kadencja prezydenta Dudy
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
F-16 kończą misję w Estonii
Chwała powstańcom
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Laserowa artyleria US Army
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Wojsko przeciw wirusowi
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Online z mistrzami sportu
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Na misjach święta inne niż zwykle
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Polsko-amerykańska współpraca
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Hekatomba na Woli
Szarża „Hallerczyka”
Galicyjskie przesilenie
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Ukraiński kurs na Zachód
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO