moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowatorski system analizy danych z pola walki

Dzięki Zintegrowanemu Systemowi Informacyjnemu WTS dowódcy wszystkich szczebli mają do dyspozycji szczegółowe informacje o bieżącej sytuacji na polu walki. Wiedzą, gdzie w danym momencie są sojusznicy, gdzie jest nieprzyjaciel, w jakim kierunku i jakimi siłami się przemieszcza. Za swoje nowatorskie rozwiązania ZSI WTS otrzymało na tegorocznym MSPO 2013 nagrodę Defender.


Armie na całym świecie, w tym również polska, rozbudowują swoje systemy rozpoznawcze, kupując m.in. drony, samoloty i radary. Dowódcy nie mogą więc narzekać na brak źródeł „informacji” o tym, co dzieje się na polu walki. Problemem, z którym mierzą się m.in. wojska NATO w Afganistanie, staje się nadmiar danych spływających do sztabów. Komputerowe systemy wsparcia dowodzenia (np. systemy połączonej sytuacji operacyjno-taktycznej – POSO) otrzymują tak dużo danych, że często nie są w stanie na czas przekształcić ich w wytyczne potrzebne dowódcom.

Inżynierowie z bydgoskiego Teldatu podjęli się zbudowania systemu teleinformatycznego, który poradzi sobie z natłokiem danych spływających do stanowisk dowodzenia. Wcześniej opracowali oni system wsparcia dowodzenia Jaśmin, który od kilku lat jest wykorzystywany podczas natowskich ćwiczeń (np. podczas odbywającego się w Polsce ćwiczenia CWIX). Bydgoscy naukowcy współpracowali ze specjalistami z Wojskowych Zakładów Łączności nr 1 z Zegrza oraz informatykami z firmy Siltec.

Efekt swojej pracy – Zintegrowany System Informacyjny WTS – zaprezentowali na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach. Z zewnątrz ZSI WTS wygląda niepozornie – to po prostu rozsuwany kontener z kilkoma antenami na dachu. Swoje nieprzeciętne możliwości ujawnia dopiero po włączeniu komputerów. Na umieszczonych w środku monitorach dowódca (danego szczebla) i jego sztab mogą obserwować w czasie rzeczywistym sytuację operacyjno-taktyczną z określonego rejonu działań. Informacje z pozostałych stanowisk dowodzenia, na przykład z pobliskiej brygady czy pułku, automatycznie, bez ingerencji sztabowców, spływają do systemu, gdzie są analizowane. Po przetworzeniu danych na ekranach wyświetlany jest każdy ruch własnych oddziałów. Ale to nie wszystko. Na taktycznych mapach pokazują się również informacje zebrane przez wywiad, a dotyczące przeciwnika. Komputery m.in. obliczają siły wroga i przewidują kierunki, w których może się przemieszczać.


ZSI WTS to efekt pracy konsorcjum trzech polskich firm. Jego lider, Wojskowe Zakłady Łączności nr 1, zbudowały specjalny, szczelny elektromagnetycznie kontener oraz dostarczyły sprzęt do łączności satelitarnej. Firma Siltec opracowała maszyny kryptograficzne oraz urządzenia do ochrony elektromagnetycznej klasy Tempest. Ostatni z partnerów, firma Teldat, dostarczyła system Jaśmin wraz z urządzeniami teleinformatycznymi.

Największą zaletą Zintegrowanego Systemu Informacyjnego WTS jest to, że to gotowy produkt, a nie prototyp lub demonstrator technologii. – WTS jest propozycją opartą na gotowych, istniejących rozwiązaniach, które konsorcjum może zaoferować kompleksowo jako cały system, a nie fragmenty – wyjaśnia Zbigniew Sztakowski, dyrektor techniczny WZŁ nr 1.

Innowacyjność ZSI WTS docenili członkowie jury Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, którzy wyróżnili system i produkujące go konsorcjum WZŁ nr 1, Teldat i Siltec nagrodą Defender.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: arch. WZŁ nr 1

dodaj komentarz

komentarze

~P.Woliński
1379949780
Sprzęt już jest, OK, ale pozostaje jeszcze kwestia dostępności danych dla dowódców. Szczególnie w przypadku współdziałania i wymiany danych z USA czy też ogólnie - z NATO (rozumiem że sprzęt ma taka możliwość), gdzie, aby skorzystać z informacji pochodzących z ich systemu informacyjnego konieczne jest posiadanie utajnienia bodajże NATO Secret co eliminuje większość tych dowódców którzy mogliby z tych informacji skorzystać.
0A-1A-2E-65

Na strzelnicy w szczytnym celu
 
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
W drodze po zwycięstwo
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
68W Means Lifesaver
Wojskowe szkolenie dla studentów
Klasy wojskowe po nowemu
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
Nowe spojrzenie na 1939 rok – debata historyków
Jani, cudem ocalony
Wypadek saperów
Nowa misja i nowy sprzęt
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Osa na patrole
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Niechciany traktat
Lotem przeciw bolszewikom
„Operacja Wuhan”: Boks, judo kobiet i zapasy
„Albatros” już na wodzie
Rozpoczynamy nową erę
Wabik z WAT-u
Nowy wiceminister w MON
Materiały wybuchowe trzeba „czuć”
Cienka niebieska linia
Gavia na Atlantyku
Fort zagłady
Niezwyciężeni znowu trenują
Maraton po bieszczadzkich szlakach
„Operacja Wuhan”: Lekka atletyka
Rusza budowa szpitala w Legionowie
Zmarł trzeci z rannych saperów
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Nowe odrzutowce dla pogotowia lotniczego
Bożeny do modyfikacji
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
68W znaczy ratownik
Wyjątkowa operacja minerów
Stan poszkodowanych saperów jest poważny
Thin Blue Line
„Operacja Wuhan”: Pływanie
Groty i VIS-y dla armii
Rescue Like You Would in a War
Snajper walczy także z wiatrem
Iranian Chess Game
Kolejne Raki dla wojska
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
„Operacja Wuhan”: Pięciobój nowoczesny i szermierka
Wsparcie dla saperów
„Operacja Wuhan”: Strzelectwo
Życie po zdjęciu munduru
Sosnkowski przywrócony
Raki strzelały na Bałkanach
Trening medyczny przed misją

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO