moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowe wozy rozpoznania biologicznego

Polska armia zamierza kupić siedem pojazdów rozpoznania biologicznego. Wozy będą wyposażone w specjalistyczne urządzenia diagnostyczne oraz sprzęt do ochrony dla pięcioosobowej sekcji rozpoznawczej. Kontrakt wart jest kilka milionów złotych.


Nowe pojazdy mają umożliwić żołnierzom z sekcji rozpoznania biologicznego bezpieczne pobranie i przetransportowanie do laboratorium próbek skażonego powietrza, gleby i wody, a także próbek biomedycznych. Dlatego w wyposażeniu pojazdów powinny być gazoszczelne kombinezony (z możliwością zainstalowania w nich systemu łączności), chemoodporne obuwie, a także urządzenia do sprawdzania szczelności i odkażania kombinezonów, masek i aparatów tlenowych. Auto musi mieć również zbiornik na wodę do odkażania i nie może ważyć więcej niż 16 ton.

Inspektorat Uzbrojenia MON do końca września czeka na zgłoszenia od firm, które są zainteresowane dostarczeniem armii siedmiu pojazdów rozpoznania biologicznego. Chodzi o skonstruowanie specjalistycznej zabudowy, która zostanie osadzona na podwoziu samochodu ciężarowego średniej ładowności i wysokiej mobilności. Dialog techniczny w tej sprawie ruszył kilka dni temu. Wojskowi chcą omówić z przedstawicielami firm techniczne aspekty wykonania pojazdów oraz określić szacunkowe koszty. 

Siedem pojazdów rozpoznania biologicznego żołnierze mają otrzymać w przyszłym roku. Trafią one najprawdopodobniej do zespołów reagowania epidemiologicznego wojskowych ośrodków medycyny prewencyjnej w Bydgoszczy, Gdyni, Krakowie, Modlinie i Wrocławiu oraz do Centrum Reagowania Epidemiologicznego Sił Zbrojnych w Warszawie.

Obecnie do rozpoznania biologicznego wojsko używa mniejszych pojazdów, w których nie mieści się cała sekcja.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Formoza – 50 lat morskich komandosów
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Bóg wojny wyłonił najlepszych artylerzystów
Najdłuższa noc
Polska i Francja na rzecz bezpieczeństwa Europy
Cel: zniszczyć infrastrukturę wroga w górskim terenie
Niemieckie wsparcie z powietrza
Nie panikuj. Działaj. Bądź w gotowości
Wojsko ma swojego satelitę!
Rządy Polski i Niemiec wyznaczają kierunki współpracy
NATO ćwiczy wśród fińskich wysp
Szef MON-u podsumował rok działania ustawy o obronie cywilnej
Szeremeta niepokonana na ringu w Budapeszcie
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
Pancerniacy jadą na misję
Artylerzyści mają moc!
Medyczna odsłona szkoleń wGotowości
Orka na kursie
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
Satelita MikroSAR nadaje
Nowe zdolności sił zbrojnych
Sportowcy podsumowali 2025 rok
Jaśminowe szkolenia na AWL-u
Plan na WAM
Pierwsze spojrzenie z polskiego satelity
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Polski „Wiking” dla Danii
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
Komplet medali wojskowych na ringu
Holenderska misja na polskim niebie
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Wojskowa łączność w Kosmosie
Mundurowi z benefitami
Żołnierze z „armii mistrzów” czekają na głosy
Militarne Schengen
Trzy „Duchy" na Bałtyk
Czas na polskie Borsuki
Niebo pod osłoną
Kalorie to nie wszystko
Nowe zasady dla kobiet w armii
Koreańskie stypendia i nowy sprzęt dla AWL-u
Polskie MiG-i dla Ukrainy?
Smak służby
Obywatele chcą być wGotowości
W krainie Świętego Mikołaja
Combat 56 u terytorialsów
Najlepsze projekty dronów nagrodzone przez MON
Zmierzyli się z własnymi słabościami
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Gdy ucichnie artyleria
Dzień wart stu lat
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
Najlepsi w XXII Maratonie Komandosa
Zawiszacy przywitali Borsuki
Zawiszacy przywitali pierwsze Borsuki
Szwedzi w pętli
Pływacy i panczeniści w świetnej formie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO