Lotnicy zdobyli złoto w biegach na orientację

Reprezentanci Sił Powietrznych po raz czwarty zostali drużynowymi mistrzami Wojska Polskiego w biegach na orientację. Lotnicy po biegach indywidualnych prowadzili 401 punktami przed Inspektoratem Wsparcia Sił Zbrojnych (333 pkt.) i Marynarką Wojenną (320 pkt.). Rywalizacja sztafet nie zmieniła niczego na medalowych pozycjach.

St. sierż. Robert Banach poprowadził do zwycięstwa sztafetę lotników w kategorii weteranów.

Lotnicy w ostatnim dniu mistrzostw, które rozgrywano w okolicach Trójmiasta, wygrali dwie z trzech sztafet. – Wszystko poszło zgodnie z planem. Mając tak mocną „pakę” musieliśmy wygrać. W sztafetach powiększyliśmy o parę punktów przewagę nad rywalami, którą wypracowaliśmy w biegach indywidualnych – mówi mjr Tomasz Bartkowiak, kierownik reprezentacji Sił Powietrznych. – Wygraliśmy sztafetę seniorską i weterańską. Tylko w rozgrywanej po raz pierwszy w mistrzostwach sztafecie mieszanej nie udało się naszej trójce stanąć na podium – dodaje major.

W zwycięskiej sztafecie seniorów lotnicy pobiegli w składzie: por. Maciej Bzdawski, kpr. Paweł Tarasiuk, st. szer. Dariusz Konarczak. W rywalizacji indywidualnej cała trójka uplasowała się na pozycjach od drugiej do czwartej. Lotnicy byli nie do pokonania przez pozostałe sztafety. St. szer. Tomasz Lubkiewicz z 16 Batalionu Powietrznodesantowego 6 Brygady Powietrznodesantowej, który wygrał z lotnikami w biegu indywidualnym, nie miał tak silnych partnerów, aby sprawić z nimi niespodziankę. – Mój kolega, który biegł na pierwszej zmianie, zbyt wiele stracił i na dwóch kolejnych odcinkach nie udało nam się zniwelować strat. Zakończyliśmy bieg na czwartej pozycji – mówi zwycięzca indywidualny w kategorii seniorów. – Siły Powietrzne od kilku lat biegają w tym samym składzie – dodaje st. szer. Tomasz Lubkiewicz.

Złoto w sztafecie weterańskiej wywalczyli dla Sił Powietrznych: mł. chor. Remigiusz Nowak, st. sierż. Sławomir Woźniak i st. sierż. Robert Banach. Ten ostatni jest na etacie w poznańskim Wojskowym Zespole Sportowym. W 1994 roku na mistrzostwach świata juniorów w Gdyni wywalczył złoty medal na dystansie klasycznym, a rok wcześniej we Włoszech (wraz z Dariuszem Mikusińskim i Januszem Porzyczem) zdobył brąz w sztafecie.

W rozgrywanej po raz pierwszy w historii Mistrzostw Wojska Polskiego sztafecie mieszanej (zgodnie z regulaminem poszczególne drużyny mogły wystawić do niej dwie zawodniczki i żołnierza powyżej 45 lat) triumfowała trójka z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Złoci medaliści pobiegli w składzie: Magdalena Wawrzyniak, Natalia Delińska i Bogdan Lech.