moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Warszawa bawiła się na festynie kawaleryjskim

Przystojni ułani, piękne wierzchowce, pokazy władania białą bronią, ewolucje kaskaderskie na koniach, prezentacja układów woltyżerki – tak kawalerzyści obchodzili swoje doroczne święto w Warszawie. Nie zabrakło też pokazu wyszkolenia współczesnych żołnierzy, wojskowego sprzętu i tradycyjnej grochówki z żołnierskiego kotła.


Zdaniem małego Macieja najfajniej wyglądali żołnierze na koniach i ich przejazdy z szablą w dłoni. Jego tacie podobało się perfekcyjne zgranie wierzchowców z ułanami. – Pokazali niesamowity kunszt – mówił pan Jerzy, jeden z kilkuset warszawiaków, którzy odwiedzili kompleks na ul. Kozielskiej z okazji Święta Kawalerii Polskiej.

Jak podkreślał w swoim przemówieniu gen. bryg. Wiesław Grudziński, dowódca Garnizonu Warszawa, w polskiej armii kawaleryjska tradycja jest do dziś otaczana opieką. – Dlatego 13 lat temu został powołany reprezentacyjny Szwadronu Kawalerii WP – mówił generał. Dowódca szwadronu, kpt. Jarosław Stawski dodaje, że zadaniem jego oddziału jest przypominanie Polakom o pięknych tradycjach jeździeckich w naszej armii.

Na Kozielskiej ułani szwadronu zaprezentowali widzom elementy musztry paradnej i pokaz władania białą bronią oraz ujeżdżenia. Warszawiacy oklaskiwali też prezentacje umiejętności podopiecznych Akademii Sztuki Jeździeckiej Karoliny Wajdy, pokaz ujeżdżenia mistrzyni Polski w tej dyscyplinie Gabrieli Jaworskiej-Mazur i ewolucje woltyżerskie kaskaderów, a także pokaz wyszkolenia żołnierzy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.

W czasie uroczystości nagrody odebrali zwycięzcy konkursu kawaleryjskiego ,,Mistrzostwa Polski Military” – Memoriał Armii Krajowej. Rozegrano go 6 – 7 września w Starej Miłosnej pod Warszawą. Zawody przeprowadzane są według regulaminu z okresu międzywojennego i obejmują skoki, władanie białą bronią, przejazdy terenowe i strzelanie. Najlepsi w tych zmaganiach okazali się kawalerzyści – ochotnicy ze stowarzyszeń kultywujących tradycje polskiej jazdy. Puchary ufundowane przez Ministra Obrony Narodowej wręczył im Piotr Lis, dyrektor generalny w MON.

Nagrody rzeczowe otrzymali też z rąk gen. Grudzińskiego dwaj żołnierze Szwadronu Kawalerii WP, którzy uratowali życie młodej dziewczynie.  Kilka dni temu straciła ona przytomność na terenie kompleksu przy ul. Kozielskiej, gdzie swoją siedzibę ma szwadron. Szer. Jakub Feluch i szer. Łukasz Zadykowicz wezwali karetkę i reanimowali dziewczynę do przyjazdu lekarzy.

Jednym z ostatnich punktów programu była ceremonia przekazania ośmiu koni szwadronu, które z powodu wieku lub stanu zdrowia przeszły na emeryturę. Opiekę nad nimi przejęli żołnierze, głównie ułani ze szwadronu. Cały dzień na Kozielskiej trwał też festyn rodzinny z konkursami wiedzy o historii polskiej konnicy, pokazami broni, wioską rycerską i żołnierską grochówką.

Święto Kawalerii Polskiej upamiętnia zwycięstwo w bitwie pod Komarowem w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. polskiej 1. Dywizji Jazdy nad bolszewicką Armią Konną Siemiona Budionnego. Ustanowił je w 2009 roku Minister Obrony Narodowej.

***
Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego, kontynuujący tradycje polskiej jazdy, powstał w 2000 r. Oddział wchodzi w skład Batalionu Reprezentacyjnego WP. Szwadron używa barw ogólno kawaleryjskich czyli ma amarantowo – granatowe proporczyki i amarantowe otoki na rogatywkach. Jego żołnierze występują w umundurowaniu z 1936 r., a ich podstawowym zadaniem jest udział w uroczystościach w składzie wojskowej asysty honorowej.

***
Zwycięzcy konkursu kawaleryjskiego ,,Mistrzostwa Polski Military” 1. miejsce - Grzegorz Wojtaczka na koniu „Zamęt” ze Szwadronu Podkarpacie kultywującego tradycje 20 Pułku Ułanów 2. miejsce - Andrzej Ciesielski na koniu „Riwiera” ze Szwadronu Kawalerii Ochotniczej w barwach 15 Pułku Ułanów 3. miejsce - Piotr Walter na koniu „Formoza”, też ze szwadronu w barwach 15 Pułku Ułanów

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Seweryn Sołtys

dodaj komentarz

komentarze


Komandosi z Agatu na Kaukazie
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
II Rzeczpospolita była Polską z wizji Dmowskiego
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
Proobronna „Anakonda”
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Widzimy się na macie
Żołnierze zdominowali mistrzostwa Polski w biatlonie
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Klątwa czarnego złota
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
13 Desperadoes
Polsko-niemieckie strzelanie w Jägerbrück
Centrum w zawieszeniu
Na jednej narcie po nagrodę fair play
Poszukiwana Harpia
„Snipy” to oczy...
Cel – bezpieczna Europa
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
Powrót lekkich czołgów w US Army
ORP „Drużno” po nowemu
II edycja „Legii Akademickiej” dla studentów
Kapelan na misji
Jakie zmiany w programie „Legii Akademickiej”?
Curse of the Black Gold
Pielęgniarka spod Monte Cassino
Znana wysokość podwyżek dla żołnierzy
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
Testament geopolityczny prezydenta
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
W Brukseli o bezpieczeństwie
Między młotem a sierpem 12 stycznia 1944 roku
„Sophia” do końca marca
Jak zostać żołnierzem? Dowiesz się w górach
See You On The Mat
Śmigłowiec marynarki szukał rozbitka
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Antoś, symbol Lwowa
Technologiczne inwestycje HSW
Morze niezgody
Polskie święta na misjach
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
Playing the World
Więcej pieniędzy dla kombatantów
Węzły dla wojska
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
Pilot z precyzją chirurga
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Panie bez taryfy ulgowej
We Are Warriors
Zostań żołnierzem Żelaznej Dywizji
Cybernetyczna foka lustruje dno
Lekcja zimowego przetrwania
Lotnisko Chopina zyska tereny od wojska
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
JFTC rośnie w siłę
Wspólny konkurs resortów obrony i edukacji
Bal na rzecz weteranów
Polscy generałowie w strukturach NATO
Granice są po to, by je przekraczać
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO