moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Warszawa bawiła się na festynie kawaleryjskim

Przystojni ułani, piękne wierzchowce, pokazy władania białą bronią, ewolucje kaskaderskie na koniach, prezentacja układów woltyżerki – tak kawalerzyści obchodzili swoje doroczne święto w Warszawie. Nie zabrakło też pokazu wyszkolenia współczesnych żołnierzy, wojskowego sprzętu i tradycyjnej grochówki z żołnierskiego kotła.


Zdaniem małego Macieja najfajniej wyglądali żołnierze na koniach i ich przejazdy z szablą w dłoni. Jego tacie podobało się perfekcyjne zgranie wierzchowców z ułanami. – Pokazali niesamowity kunszt – mówił pan Jerzy, jeden z kilkuset warszawiaków, którzy odwiedzili kompleks na ul. Kozielskiej z okazji Święta Kawalerii Polskiej.

Jak podkreślał w swoim przemówieniu gen. bryg. Wiesław Grudziński, dowódca Garnizonu Warszawa, w polskiej armii kawaleryjska tradycja jest do dziś otaczana opieką. – Dlatego 13 lat temu został powołany reprezentacyjny Szwadronu Kawalerii WP – mówił generał. Dowódca szwadronu, kpt. Jarosław Stawski dodaje, że zadaniem jego oddziału jest przypominanie Polakom o pięknych tradycjach jeździeckich w naszej armii.

Na Kozielskiej ułani szwadronu zaprezentowali widzom elementy musztry paradnej i pokaz władania białą bronią oraz ujeżdżenia. Warszawiacy oklaskiwali też prezentacje umiejętności podopiecznych Akademii Sztuki Jeździeckiej Karoliny Wajdy, pokaz ujeżdżenia mistrzyni Polski w tej dyscyplinie Gabrieli Jaworskiej-Mazur i ewolucje woltyżerskie kaskaderów, a także pokaz wyszkolenia żołnierzy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.

W czasie uroczystości nagrody odebrali zwycięzcy konkursu kawaleryjskiego ,,Mistrzostwa Polski Military” – Memoriał Armii Krajowej. Rozegrano go 6 – 7 września w Starej Miłosnej pod Warszawą. Zawody przeprowadzane są według regulaminu z okresu międzywojennego i obejmują skoki, władanie białą bronią, przejazdy terenowe i strzelanie. Najlepsi w tych zmaganiach okazali się kawalerzyści – ochotnicy ze stowarzyszeń kultywujących tradycje polskiej jazdy. Puchary ufundowane przez Ministra Obrony Narodowej wręczył im Piotr Lis, dyrektor generalny w MON.

Nagrody rzeczowe otrzymali też z rąk gen. Grudzińskiego dwaj żołnierze Szwadronu Kawalerii WP, którzy uratowali życie młodej dziewczynie.  Kilka dni temu straciła ona przytomność na terenie kompleksu przy ul. Kozielskiej, gdzie swoją siedzibę ma szwadron. Szer. Jakub Feluch i szer. Łukasz Zadykowicz wezwali karetkę i reanimowali dziewczynę do przyjazdu lekarzy.

Jednym z ostatnich punktów programu była ceremonia przekazania ośmiu koni szwadronu, które z powodu wieku lub stanu zdrowia przeszły na emeryturę. Opiekę nad nimi przejęli żołnierze, głównie ułani ze szwadronu. Cały dzień na Kozielskiej trwał też festyn rodzinny z konkursami wiedzy o historii polskiej konnicy, pokazami broni, wioską rycerską i żołnierską grochówką.

Święto Kawalerii Polskiej upamiętnia zwycięstwo w bitwie pod Komarowem w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. polskiej 1. Dywizji Jazdy nad bolszewicką Armią Konną Siemiona Budionnego. Ustanowił je w 2009 roku Minister Obrony Narodowej.

***
Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego, kontynuujący tradycje polskiej jazdy, powstał w 2000 r. Oddział wchodzi w skład Batalionu Reprezentacyjnego WP. Szwadron używa barw ogólno kawaleryjskich czyli ma amarantowo – granatowe proporczyki i amarantowe otoki na rogatywkach. Jego żołnierze występują w umundurowaniu z 1936 r., a ich podstawowym zadaniem jest udział w uroczystościach w składzie wojskowej asysty honorowej.

***
Zwycięzcy konkursu kawaleryjskiego ,,Mistrzostwa Polski Military” 1. miejsce - Grzegorz Wojtaczka na koniu „Zamęt” ze Szwadronu Podkarpacie kultywującego tradycje 20 Pułku Ułanów 2. miejsce - Andrzej Ciesielski na koniu „Riwiera” ze Szwadronu Kawalerii Ochotniczej w barwach 15 Pułku Ułanów 3. miejsce - Piotr Walter na koniu „Formoza”, też ze szwadronu w barwach 15 Pułku Ułanów

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Seweryn Sołtys

dodaj komentarz

komentarze


Więcej wojska w Łomży
Silni w sojuszach – 3 maja defilada w Warszawie
Błękitna Armia przybywa do Polski
Wodowanie „Artemisa”
Prezydent Duda z wizytą na Bałkanach
Leopards in a Trap
Szef NATO w Warszawie
Ducha nie wolno tracić
Jakie egzaminy dla kandydatów na podchorążych
Alarm dla Jastrzębi
Sportowcy podsumowali 2018 rok i czekają na igrzyska w Chinach
NATO i kosowska łamigłówka
Life Enchanted in Museum Display Case
Żandarmeria współpracuje z Muzeum Katyńskim
„Bukowo” u brzegów Łotwy
Wsparcie Państwa Podziemnego dla zrywu w getcie
Bliski Wschód. Region bez klucza
Wilno w polskich rękach
Karbala – ikona polskich misji zagranicznych
Bieliki wystartowały. Za sterami podchorążowie
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Świadczyli o zbrodni Sowietów
Komandosi uczcili we Włoszech swoich poprzedników
Panie bez taryfy ulgowej
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Katyńskie pamiątki
Defilada 3 maja. Kogo zobaczymy na Wisłostradzie?
Umowa offsetowa na śmigłowce ZOP/CSAR
Minister Błaszczak w Drawsku Pomorskim
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Zwiadowcy wkroczyli do miast
Irackie zapiski gen. Bieńka
Odliczanie do majowej defilady
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Żołnierskie podium mistrzostw Polski w maratonie
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
„Marsz ’19”. Systemy rakietowe wyjechały na ulice
Kampania wyborcza poza armią
Życie zaklęte w gablotach
Żołnierzem możesz się stać, nie musisz się nim urodzić!
Polscy biatloniści wygrali wojskowe zawody
Zajrzyj do poniemieckich bunkrów
Żołnierze z medalami w biegach przełajowych
Cel – bezpieczna Europa
Tryumf w cieniu Jałty
Remont „Piasta” na finiszu
Sukcesy biegających żołnierzy
Kolejka dostawców niszczycieli
Tarcza przeciwko agresji
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
„Strzelnica w powiecie” – MON czeka na wnioski o dotacje
Selekcja do Agatu. Zobacz sam!
Natowscy żołnierze w Dolinie Rospudy
„Sophia” z nową zmianą
Załoga „Kaszuba” zdała test z obsługi nowej armaty
Wojna w świętym mieście, epilog
Leopardy w pułapce
Do Dęblina przylecą nowe Bieliki
Premier złożył żołnierzom życzenia świąteczne
Życzenia od zwierzchnika sił zbrojnych i szefa MON
Święto stołecznego garnizonu

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO