moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Elewi przygotowują się do służby w NSR

Przez cztery miesiące będą się uczyć wojskowego abecadła – maszerowania i strzelania, regulaminów i musztry. W toruńskim Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia służbę przygotowawczą rozpoczęło 339 osób. Większość z nich myśli o zawodowej służbie wojskowej.


– Kandydaci otrzymali już przydziały do poszczególnych pododdziałów, dostali mundury i podstawowe wyposażenie. Jutro wszyscy odbiorą swoją pierwszą broń – mówi kpt. Tomasz Kisiel, oficer prasowy Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu. Na czteromiesięczny kurs przygotowawczy do tej jednostki zgłosiło się 67 kobiet i 272 mężczyzn.

Wykładowcy przyznają, że początki nauki bywają trudne. Do szkoły zgłaszają się cywile, więc edukację wojskową zaczynają od podstaw. – Trzeba pokazać, jak należy właściwie ubrać mundur i jak sznurować porządnie buty – mówią.

Większość z przyjętych na szkolenie elewów ma średnie (223 osoby) lub wyższe (92) wykształcenie. – Pod tym względem to silna grupa. Tylko kilkanaście osób ma wykształcenie zawodowe, zaledwie kilka gimnazjalne. Dobrze wiedzą, czego chcą. Dla niektórych służba przygotowawcza to jedynie przygoda, jednak większość chce dostać się do Narodowych Sił Rezerwowych, a później do zawodowej służby wojskowej – dodaje kpt. Kisiel.


Nauka w toruńskim Centrum potrwa cztery miesiące. Pierwsze trzy to tak zwane szkolenie podstawowe. W tym czasie elewi uczyć się będą wojskowego abecadła, poznają wojskowe regulaminy, nauczą się musztry, np. odpowiedniego zachowania na zbiórkach czy wspólnych przemarszach. Wezmą również udział w zajęciach poligonowych, gdzie poznają podstawy taktyki i przejdą treningi strzeleckie. Poznają też ogólne wiadomości z prawa wojskowego i kształcenia obywatelskiego. Ten etap nauki zakończy przysięga wojskowa.

Ostatni miesiąc kursu przygotowawczego to szkolenie specjalistyczne. Wówczas elewi, zgodnie z przyznaną specjalnością wojskową (np. kierowca pojazdów gąsienicowych, ładowniczy, celowniczy), podszkolą się w konkretnej dziedzinie wojskowości.

Ci, którzy zdadzą egzaminy końcowe, podpiszą kontrakty w określonych specjalnościach wojskowych do Narodowych Sił Rezerwowych.

Kursy przygotowawcze odbywać się będą niemal we wszystkich szkołach i centrach wojskowych. Elewi uczyć się będą w Poznaniu, Wrocławiu, Grudziądzu, Ustce, Dęblinie, Koszalinie i Mińsku Mazowieckim. W sumie zakwalifikowanych zostało 1710 kandydatów.
Kilka tygodni temu podobny kurs przygotowawczy do NSR zakończył się w Zegrzu. Uczyło się tam 217 żołnierzy studentów z różnych uczelni. Zasilą oni korpus podoficerski NSR.

Narodowe Siły Rezerwowe są uzupełnieniem Sił Zbrojnych RP. Żołnierze rezerwy odbywają służbę na podstawie zawartych kontraktów. Kandydaci bez żadnego przeszkolenia wojskowego, którzy chcą służyć w NSR, trafiają najpierw do służby przygotowawczej, gdzie przez trzy miesiące przechodzą szkolenie podstawowe, a po zdaniu egzaminów odbywają miesięczne szkolenie specjalistyczne. Taka forma przeszkolenia dla osób, które nigdy nie służyły w wojsku, oraz podpisanie kontraktu z NSR jest sposobem na stałą pracę w armii w charakterze żołnierza zawodowego. Według założeń kierownictwa resortu w Narodowych Siłach Rezerwowych ma pełnić służbę 20 tysięcy rezerwistów.

MKS

autor zdjęć: kpt. Tomasz Kisiel, Remigiusz Stasiak

dodaj komentarz

komentarze


Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
 
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Terytorialsi na wysokościach
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Polska nie pozostanie osamotniona
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Festiwal Orkiestr w Mundurach
W Indiach mieli swój drugi dom
Śląskie sceny z życia
Umowa na Feniksy
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Polskie firmy na targach w Londynie
Stalin czekał i kalkulował
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Samochód do desantowania
Nowy wiceminister w MON
Modernizacja Sokołów
Polscy weterani i książę Harry
Pamięć o tragedii
Agresja sowieckiego kolosa
GROM Challenge
„Górale” zdobywają miasto
Iranian Chess Game
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Selekcja w pigułce
Wojsko wraca do Łomży
Walka i dyplomacja
Rozpoczynamy nową erę
Sprawdzają Brutusa
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Nowa misja i nowy sprzęt
Jedna misja, jeden zespół
A Torn Subcontinent
Cienka niebieska linia
Oko na Europę
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Klasy wojskowe po nowemu
Chorwacki test polskich kadetów
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Defendery 2019 – część 4
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Głos (z) płonącej Warszawy
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Dead to the World
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Thin Blue Line
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Z maratonu programowania do wojska
Modernizacja starów 266
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Irańskie szachy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO