moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Elewi przygotowują się do służby w NSR

Przez cztery miesiące będą się uczyć wojskowego abecadła – maszerowania i strzelania, regulaminów i musztry. W toruńskim Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia służbę przygotowawczą rozpoczęło 339 osób. Większość z nich myśli o zawodowej służbie wojskowej.


– Kandydaci otrzymali już przydziały do poszczególnych pododdziałów, dostali mundury i podstawowe wyposażenie. Jutro wszyscy odbiorą swoją pierwszą broń – mówi kpt. Tomasz Kisiel, oficer prasowy Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu. Na czteromiesięczny kurs przygotowawczy do tej jednostki zgłosiło się 67 kobiet i 272 mężczyzn.

Wykładowcy przyznają, że początki nauki bywają trudne. Do szkoły zgłaszają się cywile, więc edukację wojskową zaczynają od podstaw. – Trzeba pokazać, jak należy właściwie ubrać mundur i jak sznurować porządnie buty – mówią.

Większość z przyjętych na szkolenie elewów ma średnie (223 osoby) lub wyższe (92) wykształcenie. – Pod tym względem to silna grupa. Tylko kilkanaście osób ma wykształcenie zawodowe, zaledwie kilka gimnazjalne. Dobrze wiedzą, czego chcą. Dla niektórych służba przygotowawcza to jedynie przygoda, jednak większość chce dostać się do Narodowych Sił Rezerwowych, a później do zawodowej służby wojskowej – dodaje kpt. Kisiel.


Nauka w toruńskim Centrum potrwa cztery miesiące. Pierwsze trzy to tak zwane szkolenie podstawowe. W tym czasie elewi uczyć się będą wojskowego abecadła, poznają wojskowe regulaminy, nauczą się musztry, np. odpowiedniego zachowania na zbiórkach czy wspólnych przemarszach. Wezmą również udział w zajęciach poligonowych, gdzie poznają podstawy taktyki i przejdą treningi strzeleckie. Poznają też ogólne wiadomości z prawa wojskowego i kształcenia obywatelskiego. Ten etap nauki zakończy przysięga wojskowa.

Ostatni miesiąc kursu przygotowawczego to szkolenie specjalistyczne. Wówczas elewi, zgodnie z przyznaną specjalnością wojskową (np. kierowca pojazdów gąsienicowych, ładowniczy, celowniczy), podszkolą się w konkretnej dziedzinie wojskowości.

Ci, którzy zdadzą egzaminy końcowe, podpiszą kontrakty w określonych specjalnościach wojskowych do Narodowych Sił Rezerwowych.

Kursy przygotowawcze odbywać się będą niemal we wszystkich szkołach i centrach wojskowych. Elewi uczyć się będą w Poznaniu, Wrocławiu, Grudziądzu, Ustce, Dęblinie, Koszalinie i Mińsku Mazowieckim. W sumie zakwalifikowanych zostało 1710 kandydatów.
Kilka tygodni temu podobny kurs przygotowawczy do NSR zakończył się w Zegrzu. Uczyło się tam 217 żołnierzy studentów z różnych uczelni. Zasilą oni korpus podoficerski NSR.

Narodowe Siły Rezerwowe są uzupełnieniem Sił Zbrojnych RP. Żołnierze rezerwy odbywają służbę na podstawie zawartych kontraktów. Kandydaci bez żadnego przeszkolenia wojskowego, którzy chcą służyć w NSR, trafiają najpierw do służby przygotowawczej, gdzie przez trzy miesiące przechodzą szkolenie podstawowe, a po zdaniu egzaminów odbywają miesięczne szkolenie specjalistyczne. Taka forma przeszkolenia dla osób, które nigdy nie służyły w wojsku, oraz podpisanie kontraktu z NSR jest sposobem na stałą pracę w armii w charakterze żołnierza zawodowego. Według założeń kierownictwa resortu w Narodowych Siłach Rezerwowych ma pełnić służbę 20 tysięcy rezerwistów.

MKS

autor zdjęć: kpt. Tomasz Kisiel, Remigiusz Stasiak

dodaj komentarz

komentarze


Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
 
Nowy wiceminister w MON
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
O Patriotach na WAT
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Umowa na Harpie podpisana!
Iran uderza w USA
Double Eagle po nowemu
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
We Are All Darfur
Darłowo czeka na śmigłowce
Arsenał Iranu
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
They Train Together, They Fight Together
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
For the Right Cause
Krwawe walki o Monte Cassino
Symulatory strzelań Rosomaków
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Własne interesy Europy
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Szturmani na Lipie
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Defense Without Politics
Rywalizacja strzelców wyborowych
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Chciałem walczyć z Niemcami
Nauka zimowego pływania
Ważka bliżej
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Klasy wojskowe po nowemu
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
USA nie zacznie wojny z Iranem
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Czerwoni w odwrocie
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Obradowała Rada Gabinetowa
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Podziemna potęga
Żyj zdrowiej
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO