moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Marynarka ma nowych oficerów

45 absolwentek i absolwentów Akademii Marynarki Wojennej zostało dziś promowanych na pierwszy stopień oficerski. Wśród nich bezkonkurencyjne okazały się panie ‒ ukończyły studia z pięcioma najlepszymi wynikami. Grono świeżo upieczonych oficerów uzupełniła Dagmara Broniatowska, która studiowała na prestiżowej uczelni w Annapolis.

– Momentami było bardzo trudno, ale opłaciło się – przyznaje Aneta Kozłowska, która dziś została podporucznikiem Marynarki Wojennej. Przed południem, na pokładzie zacumowanego w Gdyni historycznego niszczyciela ORP „Błyskawica” jako pierwsza odebrała nominację na stopień oficerski. To właśnie ppor. Kozłowska okazała się najlepsza wśród tegorocznych absolwentów Akademii Marynarki Wojennej. Ukończyła studia ze średnią 4,81. To osiągnięcie tym większe, że owa średnia wyliczana jest nie tylko z ocen otrzymywanych za naukę. – Końcowa ocena to rezultat kilku składowych – wyjaśnia kmdr por. Wojciech Mundt, rzecznik AMW. – Student wojskowy otrzymuje oceny z egzaminu oficerskiego, od przełożonych i od środowiska, czyli swoich koleżanek i kolegów. Oceniana jest także jego aktywność społeczna – wylicza.

Film: MW

Zresztą wśród tegorocznych absolwentów panie okazały się bezkonkurencyjne. – Na roku było nas ledwie dziewięć. Tymczasem ukończyłyśmy studia na pięciu pierwszych lokatach – zaznacza ppor. Kozłowska. A przecież początki wcale nie były łatwe. Przynajmniej dla niej. – Przeskok ze szkoły średniej do uczelni wojskowej jest naprawdę spory – podkreśla ppor. Kozłowska. Nagle, jak mówi, życie zaczyna być regulowane przez ściśle określony porządek dnia, aby opuścić akademię, trzeba mieć przepustkę, zaś studia to nie tylko nauka, ale też liczne służby, np. w pododdziale alarmowym, który patroluje teren uczelni. – Czasem zdarzało się, że człowiek przysypiał na zajęciach. A i na unitarce, czyli szkoleniu podstawowym byłam raczej z tyłu – wspomina ppor. Kozłowska. Z miesiąca na miesiąc było jednak lepiej. Dziś jako najlepsza absolwentka otrzymała Pałasz Honorowy Marynarki Wojennej – nagrodę prezydenta RP.


Z 45 absolwentów AMW, 30 ukończyło Wydział Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego, zaś 15  Wydział Mechaniczno-Elektryczny. Grono to uzupełniła nowo mianowana ppor. Dagmara Broniatowska. Ukończyła ona prestiżową Akademię Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w Annapolis. Studiowała tam na kierunku oceanografia z podkierunkiem język rosyjski i arabski.

– Dzisiejsza uroczystość to dla nas wspaniałe zwieńczenie tych pięciu lat – podkreśla ppor. Kozłowska. Na świętowanie jednak wiele czasu nie będzie. Młodzi oficerowie już w poniedziałek rozpoczynają służbę. – Ja zostałam przydzielona do Dywizjonu Okrętów Bojowych, na okręt ORP „Orkan” – informuje ppor. Kozłowska.

Akademia Marynarki Wojennej to spadkobierczyni tradycji całego polskiego szkolnictwa morskiego, które funkcjonowało od zarania II Rzeczpospolitej. – Dziś uczelnia jako jedyna w kraju kształci przyszłe kadry Marynarki Wojennej – nawigatorów, mechaników, dowódców, specjalistów praktycznie wszystkich dziedzin związanych ze służbą na morzu – wylicza kmdr por. Mundt.  Gdyńska AMW ma także w ofercie studia cywilne (dziewięć kierunków) oraz studia podyplomowe i doktoranckie.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze


Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
 
Własne interesy Europy
O Patriotach na WAT
Double Eagle po nowemu
Nowy wiceminister w MON
USA nie zacznie wojny z Iranem
We Are All Darfur
Krwawe walki o Monte Cassino
Szturmani na Lipie
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Chciałem walczyć z Niemcami
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Arsenał Iranu
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
For the Right Cause
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Darłowo czeka na śmigłowce
Symulatory strzelań Rosomaków
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Żyj zdrowiej
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
They Train Together, They Fight Together
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Defense Without Politics
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Stulatka hydrografia
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Rywalizacja strzelców wyborowych
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Czerwoni w odwrocie
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Nauka zimowego pływania
Obradowała Rada Gabinetowa
Klasy wojskowe po nowemu
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Iran uderza w USA
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Podziemna potęga
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Ważka bliżej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO