moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Marynarka ma nowych oficerów

45 absolwentek i absolwentów Akademii Marynarki Wojennej zostało dziś promowanych na pierwszy stopień oficerski. Wśród nich bezkonkurencyjne okazały się panie ‒ ukończyły studia z pięcioma najlepszymi wynikami. Grono świeżo upieczonych oficerów uzupełniła Dagmara Broniatowska, która studiowała na prestiżowej uczelni w Annapolis.

– Momentami było bardzo trudno, ale opłaciło się – przyznaje Aneta Kozłowska, która dziś została podporucznikiem Marynarki Wojennej. Przed południem, na pokładzie zacumowanego w Gdyni historycznego niszczyciela ORP „Błyskawica” jako pierwsza odebrała nominację na stopień oficerski. To właśnie ppor. Kozłowska okazała się najlepsza wśród tegorocznych absolwentów Akademii Marynarki Wojennej. Ukończyła studia ze średnią 4,81. To osiągnięcie tym większe, że owa średnia wyliczana jest nie tylko z ocen otrzymywanych za naukę. – Końcowa ocena to rezultat kilku składowych – wyjaśnia kmdr por. Wojciech Mundt, rzecznik AMW. – Student wojskowy otrzymuje oceny z egzaminu oficerskiego, od przełożonych i od środowiska, czyli swoich koleżanek i kolegów. Oceniana jest także jego aktywność społeczna – wylicza.

Film: MW

Zresztą wśród tegorocznych absolwentów panie okazały się bezkonkurencyjne. – Na roku było nas ledwie dziewięć. Tymczasem ukończyłyśmy studia na pięciu pierwszych lokatach – zaznacza ppor. Kozłowska. A przecież początki wcale nie były łatwe. Przynajmniej dla niej. – Przeskok ze szkoły średniej do uczelni wojskowej jest naprawdę spory – podkreśla ppor. Kozłowska. Nagle, jak mówi, życie zaczyna być regulowane przez ściśle określony porządek dnia, aby opuścić akademię, trzeba mieć przepustkę, zaś studia to nie tylko nauka, ale też liczne służby, np. w pododdziale alarmowym, który patroluje teren uczelni. – Czasem zdarzało się, że człowiek przysypiał na zajęciach. A i na unitarce, czyli szkoleniu podstawowym byłam raczej z tyłu – wspomina ppor. Kozłowska. Z miesiąca na miesiąc było jednak lepiej. Dziś jako najlepsza absolwentka otrzymała Pałasz Honorowy Marynarki Wojennej – nagrodę prezydenta RP.


Z 45 absolwentów AMW, 30 ukończyło Wydział Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego, zaś 15  Wydział Mechaniczno-Elektryczny. Grono to uzupełniła nowo mianowana ppor. Dagmara Broniatowska. Ukończyła ona prestiżową Akademię Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w Annapolis. Studiowała tam na kierunku oceanografia z podkierunkiem język rosyjski i arabski.

– Dzisiejsza uroczystość to dla nas wspaniałe zwieńczenie tych pięciu lat – podkreśla ppor. Kozłowska. Na świętowanie jednak wiele czasu nie będzie. Młodzi oficerowie już w poniedziałek rozpoczynają służbę. – Ja zostałam przydzielona do Dywizjonu Okrętów Bojowych, na okręt ORP „Orkan” – informuje ppor. Kozłowska.

Akademia Marynarki Wojennej to spadkobierczyni tradycji całego polskiego szkolnictwa morskiego, które funkcjonowało od zarania II Rzeczpospolitej. – Dziś uczelnia jako jedyna w kraju kształci przyszłe kadry Marynarki Wojennej – nawigatorów, mechaników, dowódców, specjalistów praktycznie wszystkich dziedzin związanych ze służbą na morzu – wylicza kmdr por. Mundt.  Gdyńska AMW ma także w ofercie studia cywilne (dziewięć kierunków) oraz studia podyplomowe i doktoranckie.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze


Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
 
Oko na Europę
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Terytorialsi na wysokościach
Rok Żelaznej Dywizji
Zielone światło z USA na sprzedaż F-35
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Jedna misja, jeden zespół
Nowy wiceminister w MON
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Defendery 2019 – część 3
Chorwacki test polskich kadetów
Zapal światło dla ofiar Katynia
Wrzesień ’39 na południu Polski
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Umarły dla świata
Klasy wojskowe po nowemu
Sprawdzają Brutusa
W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
Irańskie szachy
Samochód do desantowania
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Śląskie sceny z życia
Historia Liberatora wyjaśniona
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Thin Blue Line
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Przetrwać do świtu
Nowa misja i nowy sprzęt
Kosmiczny gość
Warszawa – miasto nieujarzmione
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
„Robot” w akcji
A Torn Subcontinent
Cienka niebieska linia
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Polska nie pozostanie osamotniona
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Rozpoczynamy nową erę
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Głos (z) płonącej Warszawy
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Większe dotacje na budowę strzelnic
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Defendery 2019 – część 4
Iranian Chess Game
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Polskie firmy na targach w Londynie
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Walka i dyplomacja
Zapal lampkę bohaterom Września’39

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO