moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Marynarka ma nowych oficerów

45 absolwentek i absolwentów Akademii Marynarki Wojennej zostało dziś promowanych na pierwszy stopień oficerski. Wśród nich bezkonkurencyjne okazały się panie ‒ ukończyły studia z pięcioma najlepszymi wynikami. Grono świeżo upieczonych oficerów uzupełniła Dagmara Broniatowska, która studiowała na prestiżowej uczelni w Annapolis.

– Momentami było bardzo trudno, ale opłaciło się – przyznaje Aneta Kozłowska, która dziś została podporucznikiem Marynarki Wojennej. Przed południem, na pokładzie zacumowanego w Gdyni historycznego niszczyciela ORP „Błyskawica” jako pierwsza odebrała nominację na stopień oficerski. To właśnie ppor. Kozłowska okazała się najlepsza wśród tegorocznych absolwentów Akademii Marynarki Wojennej. Ukończyła studia ze średnią 4,81. To osiągnięcie tym większe, że owa średnia wyliczana jest nie tylko z ocen otrzymywanych za naukę. – Końcowa ocena to rezultat kilku składowych – wyjaśnia kmdr por. Wojciech Mundt, rzecznik AMW. – Student wojskowy otrzymuje oceny z egzaminu oficerskiego, od przełożonych i od środowiska, czyli swoich koleżanek i kolegów. Oceniana jest także jego aktywność społeczna – wylicza.

Film: MW

Zresztą wśród tegorocznych absolwentów panie okazały się bezkonkurencyjne. – Na roku było nas ledwie dziewięć. Tymczasem ukończyłyśmy studia na pięciu pierwszych lokatach – zaznacza ppor. Kozłowska. A przecież początki wcale nie były łatwe. Przynajmniej dla niej. – Przeskok ze szkoły średniej do uczelni wojskowej jest naprawdę spory – podkreśla ppor. Kozłowska. Nagle, jak mówi, życie zaczyna być regulowane przez ściśle określony porządek dnia, aby opuścić akademię, trzeba mieć przepustkę, zaś studia to nie tylko nauka, ale też liczne służby, np. w pododdziale alarmowym, który patroluje teren uczelni. – Czasem zdarzało się, że człowiek przysypiał na zajęciach. A i na unitarce, czyli szkoleniu podstawowym byłam raczej z tyłu – wspomina ppor. Kozłowska. Z miesiąca na miesiąc było jednak lepiej. Dziś jako najlepsza absolwentka otrzymała Pałasz Honorowy Marynarki Wojennej – nagrodę prezydenta RP.


Z 45 absolwentów AMW, 30 ukończyło Wydział Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego, zaś 15  Wydział Mechaniczno-Elektryczny. Grono to uzupełniła nowo mianowana ppor. Dagmara Broniatowska. Ukończyła ona prestiżową Akademię Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w Annapolis. Studiowała tam na kierunku oceanografia z podkierunkiem język rosyjski i arabski.

– Dzisiejsza uroczystość to dla nas wspaniałe zwieńczenie tych pięciu lat – podkreśla ppor. Kozłowska. Na świętowanie jednak wiele czasu nie będzie. Młodzi oficerowie już w poniedziałek rozpoczynają służbę. – Ja zostałam przydzielona do Dywizjonu Okrętów Bojowych, na okręt ORP „Orkan” – informuje ppor. Kozłowska.

Akademia Marynarki Wojennej to spadkobierczyni tradycji całego polskiego szkolnictwa morskiego, które funkcjonowało od zarania II Rzeczpospolitej. – Dziś uczelnia jako jedyna w kraju kształci przyszłe kadry Marynarki Wojennej – nawigatorów, mechaników, dowódców, specjalistów praktycznie wszystkich dziedzin związanych ze służbą na morzu – wylicza kmdr por. Mundt.  Gdyńska AMW ma także w ofercie studia cywilne (dziewięć kierunków) oraz studia podyplomowe i doktoranckie.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze


Trudna droga
 
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Unwanted Treaty
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Kto zostawia ślady w sieci
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
Klucz do dobrych relacji
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Wrocław czeka na Amerykanów
Terytorialsi za oceanem
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Nowe maszyny w LAW
Holownik „Semko” stanął na wodzie
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Włosko-polski sojusz kosmiczny
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Defense Without Politics
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
The Army Enters the Frame
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Los Polski naszym losem
Gorące obrady NATO w Londynie
Z archiwum „Szarego”
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Wybory do gremiów przedstawicielskich
Nowe laboratorium WAT
Razem się szkolą, razem walczą
Na ASzWoj ruszyły studia generalskie
Zbrojeniówka pod nowym nadzorem
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Leopardy na Podkarpaciu
Volhynian Lion Hearts
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Ostre strzelanie artylerzystów
Paczki dla kresowiaków
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Klasy wojskowe po nowemu
Kontenery dla Wisły
Pierwszy poległy pilot Września ’39
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
Szwedzki baypass przed „Orką”
Długa droga do wolności – sensacyjny tunel na terenie Polski

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO