moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Poległy żołnierz wrócił do kraju

Trumna z ciałem starszego chorążego sztabowego Mirosława Łuckiego, który zginął w Afganistanie, przyleciała do kraju. Żołnierz Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca zmarł w wyniku ran odniesionych podczas akcji przejmowania materiałów wybuchowych. Na warszawskim lotnisku czekała na niego rodzina, dowódcy i koledzy.


– Każda taka tragedia dotyka nas w sposób szczególny dlatego, że wytwarza pustkę, której w rodzinie żołnierskiej zastąpić nie można – mówił Czesław Mroczek, wiceminister obrony narodowej podczas powitania poległego żołnierza. – Mirosław Łucki wykonywał służbę w sposób odpowiedzialny i sumienny. Dla niego służba w wojsku była nie tylko obowiązkiem, ale także pasją i życiową samorealizacją – podkreślał wiceminister.  

Samolot CASA przyleciał z Afganistanu na warszawskie lotnisko we wtorek tuż po 15:00.

– Służba żołnierska niesie ze sobą niebezpieczeństwo. Ten trud i ta ofiara, czasem najwyższa, tak jak w przypadku chorążego Łuckiego, nie jest ofiarą daremną. Jest składana dla wolności ojczyzny i wolności naszych osobistych – powiedział Czesław Mroczek.

Poległego komandosa żegnali, poza rodziną, koledzy i dowódcy z jednostki. W uroczystości wzięli też udział m.in. gen. Piotr Patalong, dowódca Wojsk Specjalnych, gen. broni Mieczysław Gocuł, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, gen. dywizji Jerzy Michałowski, zastępca dowódcy operacyjnego Sił Zbrojnych, żołnierze z GROM-u, przedstawiciel Biura Bezpieczeństwa Narodowego i biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

Starszy chorąży sztabowy Mirosław Łucki zginął w prowincji Ghazni 24 sierpnia w czasie operacji likwidowania materiałów wybuchowych, których terroryści używają do ataków na miejscową ludność i wojska koalicyjne. Akcję prowadzili afgańscy antyterroryści, wspierali ją żołnierze z Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu. Chorąży Mirosław Łucki zginął w wyniku wybuchu miny pułapki. Kilkunastu afgańskich i dwóch polskich żołnierzy zostało rannych, ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Mirosław Łucki był doświadczonym komandosem. W wojsku służył od 16 lat, m.in. w jednostce GROM. Wielokrotnie brał udział w operacjach poza granicami kraju. Był na misji w Iraku i trzykrotnie w Afganistanie. Zostawił żonę i syna.

Monika Krasińska

autor zdjęć: Arch. JWK z Lublińca

dodaj komentarz

komentarze


Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Bieg ku pamięci bohaterów
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Adaptacja i realizm
Kosmiczna suwerenność Wojska Polskiego
Wypadek w PKW UNIFIL
Jest nowy szef BBN
Trzynasty Husarz w powietrzu
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Wraki w sonarze
Terytorialsi zapraszają
Rzeźnik w rękach GROM-u
Silniki do Abramsów pod fachową opieką
Borsuk po słowacku
Huta Częstochowa bliżej wojska
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Borsuki zdały wodny egzamin
Przyszłość „Łucznika”
Początek wielkiej historii
Wyścig Stalina
Uczczono ofiary zamachu majowego
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Syndrom Karbali
Nauki i nauczki z Afganistanu
Groźny incydent w Libanie
Armia testuje roboty do transportu
Nitro-Chem będzie montował Hydry
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
Ogień Strykerów. Tak ćwiczy US Army w Polsce
NATO i USA o Iranie
Będą rozmowy w sprawie wojsk US Army w Polsce
Więcej strzelnic w powiecie
Czerwieńsze będą…
Pancerniacy z Wesołej w światowej czołówce
Symbol skupiający wiele znaczeń
PKP Cargo przewiezie ciężki sprzęt wojskowy
Ostatni most
Skrzydlate tygrysy nad Morzem Jońskim
Podsekretarz stanu USA na granicy polsko-białoruskiej
Specjalsi przeciw flocie cieni
Ukraina kształtuje przyszłość wojny
Pytania o obecność amerykańskich wojsk w Polsce
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Śladami „Rudego 102”, czyli jak Żagań stał się planem filmowym?
Od cyberkursu po mundurówkę
Hornet czyli „polski Shahed”
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Bez zmian w emeryturach
Wojsko zaprasza rodziny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bez schematów
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Nie tylko wojsko na rzecz obronności
Skrzydlaci komandosi
Kilometry pamięci: motocykliści w hołdzie kolegom
Biało-czerwona na Monte Cassino
Nowe stanowiska i nowe dowództwo

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO