moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Katorżnik dla niepełnosprawnych

W ubiegłym roku Leszek Bohl startował na wózku w Biegu o Nóż Komandosa i Maratonie Komandosa. Postanowił udowodnić, że wraz ze swoimi kolegami może rywalizować na ekstremalnej trasie przełajowej. Dopiął swego. W podtoruńskim Osieku odbył się w miniony weekend pierwszy Katorżnik dla Niepełnosprawnych.


– Trasa biegu liczyła w sumie 10 kilometrów i podzielona była na dwa pięciokilometrowe etapy. Na pierwszym musieliśmy pokonać ciężkie podjazdy w lesie z kątem pochylenia 30 procent oraz tor przeszkód, a na drugim ścigaliśmy się na szutrowej drodze – mówi Leszek Bohl, główny inicjator zawodów w Osieku. Impreza odbyła się w ramach V Kamus Cross for The Beatles Nordic Walking, a jej współorganizatorem był Wojskowy Klub Biegacza Meta Lubliniec. Zawody patronatem objął komendant Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu płk Aurelisz Chyleński.

W pierwszej edycji Katorżnika dla Niepełnosprawnych wzięło udział trzech zawodników na wózkach. Zwyciężył najbardziej doświadczony z nich Leszek Bohl (Wojskowy Klub Biegacza Meta Lubliniec), drugi był Maciej Drożdżal (WKB Meta), a trzeci Paweł Święcicki (Alfa Sport Toruń). Maciej Drożdżal ma profesjonalny sprzęt do ścigania dzięki dużej pomocy lublinieckiej Mety i jest jedynym w Polsce zawodnikiem, który z obustronnym porażeniem mózgowym startuje w zawodach na wózkach. – Sport pozytywnie wpływa na Maćka. Widzę, że udział w zawodach pozwolił mu nabrać większej wiary w siebie – podkreśla st. chor. sztab. Zbigniew Rosiński, wiceprezes Mety. – Na zawodach ulicznych z pewnością usłyszeliby większe brawa za swój wysiłek, ale ci zawodnicy nie potrzebują oklasków, a twardego sprawdzianu. Dla nich ważniejsze jest to, że zdołają pokonać tak ciężką trasę – dodaje.

– Zawody przełajowe dla niepełnosprawnych na wózkach to świetny pomysł. Oni też szukają dla siebie wyzwań, a nie wszyscy mogą konkurować z zawodnikami ścigającymi się od kilku lat. Myślę, że imprezy dla niepełnosprawnych, które organizuje i współorganizuje Meta, są zdecydowanie bliższe byłym żołnierzom, niż ściganie się na ulicy. Nasze mają swój charakter, wojskowe podłoże i różnią się skalą trudności od tamtych – dodaje st. chor. sztab. Zbigniew Rosiński.

– Imprezę udało się zorganizować dzięki pomocy Wojska Polskiego. Instytucje cywilne powinny brać z tego przykład, że wojsko pomaga niepełnosprawnym uprawiać sport – podkreśla Leszek Bohl.

Po imprezie w Osieku ma jeszcze jeden powód do zadowolenia. – Po WKB Meta i JWK w Lublińcu do zacnego grona przyjaciół sportu niepełnosprawnych dołączyła kolejna instytucja wojskowa: Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu. Pułkownik Chyleński pomoże nam stworzyć profesjonalną sekcję strzelecką oraz obiecał pomoc przy organizacji kolejnych imprez biegowych z II Katorżnikiem dla Niepełnosprawnych na czele – mówi Leszek Bohl, który pracuje jako informatyk w Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej w Toruniu.

Po udanym debiucie Katorżnika dla Niepełnosprawnych druga edycja tej imprezy ma być przeprowadzona z większym rozmachem. – Z pułkownikiem Chyleńskim i przewodniczącym Rady Miasta w Toruniu uzgodniliśmy, że w 2014 roku zorganizujemy zawody dla około 50 osób, w tym dla niepełnosprawnych na zwykłych wózkach, które nie są przystosowane do udziału w imprezach sportowych – zdradza plany na przyszły rok Leszek Bohl.

szus

autor zdjęć: CSAiU

dodaj komentarz

komentarze


Amerykanie odmładzają F-16
 
Polsko-amerykański desant na Drawsku
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
SERE znaczy przetrwać
Sprawdzian Krabów z Sulechowa
Medalowe „oczko” żołnierzy
Złoty biatlon żołnierzy
Obrady ministrów obrony NATO
Wojsko kontra COVID-19
Pamiętajmy o Wyklętych
Szkolenie pilotów wojskowych to nie eksperyment
Odnowili powstańcze mogiły
Rekordowy bieg kaprala Lewandowskiego
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Armia kupuje wozy dla strażaków
Szer. Hojnisz mistrzynią Europy w biatlonie
Awanse generalskie w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Jakie zmiany w mundurówce?
Żołnierze sportowcy nadają ton
Kuźnie oficerskich kadr
Opiniowanie po nowemu
Controlled Attack
Czołgista pod wodą
Rozpoznanie na medal
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Na pomoc Libańczykom
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Krwiodawcy w mundurach znów w akcji
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Laserowa artyleria US Army
Terytorialsi i Lucas na ratunek
Awanse generalskie
Przed 68. laty zgładzono generała „Nila”
Topaz w ASzWoj-u
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Od roku z pomocą i w gotowości
Komisja Obrony debatowała o Grotach
F-35 wylądują w Łasku
Machina „Irini”
Grupa V4 na zakupach zbrojeniowych
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Ostatnia wola bohatera
Wsparcie dla dzieci poległych żołnierzy
Podwodniacy na spluwaczkach
W kazamatach Informacji Wojskowej
Ukraiński kurs na Zachód
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Krwawa Olszynka
„Orzeł” na Bałtyku
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Trudny rok na misjach
Ekstremalny trening dla „Słowika”
Komisje sejmowe o umowie z USA
Łowcza-Rega ma być lepsza
Był więźniem aresztu przy ul. Oczki
Jak to jest z awansami bez limitu?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO