moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Katorżnik dla niepełnosprawnych

W ubiegłym roku Leszek Bohl startował na wózku w Biegu o Nóż Komandosa i Maratonie Komandosa. Postanowił udowodnić, że wraz ze swoimi kolegami może rywalizować na ekstremalnej trasie przełajowej. Dopiął swego. W podtoruńskim Osieku odbył się w miniony weekend pierwszy Katorżnik dla Niepełnosprawnych.


– Trasa biegu liczyła w sumie 10 kilometrów i podzielona była na dwa pięciokilometrowe etapy. Na pierwszym musieliśmy pokonać ciężkie podjazdy w lesie z kątem pochylenia 30 procent oraz tor przeszkód, a na drugim ścigaliśmy się na szutrowej drodze – mówi Leszek Bohl, główny inicjator zawodów w Osieku. Impreza odbyła się w ramach V Kamus Cross for The Beatles Nordic Walking, a jej współorganizatorem był Wojskowy Klub Biegacza Meta Lubliniec. Zawody patronatem objął komendant Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu płk Aurelisz Chyleński.

W pierwszej edycji Katorżnika dla Niepełnosprawnych wzięło udział trzech zawodników na wózkach. Zwyciężył najbardziej doświadczony z nich Leszek Bohl (Wojskowy Klub Biegacza Meta Lubliniec), drugi był Maciej Drożdżal (WKB Meta), a trzeci Paweł Święcicki (Alfa Sport Toruń). Maciej Drożdżal ma profesjonalny sprzęt do ścigania dzięki dużej pomocy lublinieckiej Mety i jest jedynym w Polsce zawodnikiem, który z obustronnym porażeniem mózgowym startuje w zawodach na wózkach. – Sport pozytywnie wpływa na Maćka. Widzę, że udział w zawodach pozwolił mu nabrać większej wiary w siebie – podkreśla st. chor. sztab. Zbigniew Rosiński, wiceprezes Mety. – Na zawodach ulicznych z pewnością usłyszeliby większe brawa za swój wysiłek, ale ci zawodnicy nie potrzebują oklasków, a twardego sprawdzianu. Dla nich ważniejsze jest to, że zdołają pokonać tak ciężką trasę – dodaje.

– Zawody przełajowe dla niepełnosprawnych na wózkach to świetny pomysł. Oni też szukają dla siebie wyzwań, a nie wszyscy mogą konkurować z zawodnikami ścigającymi się od kilku lat. Myślę, że imprezy dla niepełnosprawnych, które organizuje i współorganizuje Meta, są zdecydowanie bliższe byłym żołnierzom, niż ściganie się na ulicy. Nasze mają swój charakter, wojskowe podłoże i różnią się skalą trudności od tamtych – dodaje st. chor. sztab. Zbigniew Rosiński.

– Imprezę udało się zorganizować dzięki pomocy Wojska Polskiego. Instytucje cywilne powinny brać z tego przykład, że wojsko pomaga niepełnosprawnym uprawiać sport – podkreśla Leszek Bohl.

Po imprezie w Osieku ma jeszcze jeden powód do zadowolenia. – Po WKB Meta i JWK w Lublińcu do zacnego grona przyjaciół sportu niepełnosprawnych dołączyła kolejna instytucja wojskowa: Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu. Pułkownik Chyleński pomoże nam stworzyć profesjonalną sekcję strzelecką oraz obiecał pomoc przy organizacji kolejnych imprez biegowych z II Katorżnikiem dla Niepełnosprawnych na czele – mówi Leszek Bohl, który pracuje jako informatyk w Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej w Toruniu.

Po udanym debiucie Katorżnika dla Niepełnosprawnych druga edycja tej imprezy ma być przeprowadzona z większym rozmachem. – Z pułkownikiem Chyleńskim i przewodniczącym Rady Miasta w Toruniu uzgodniliśmy, że w 2014 roku zorganizujemy zawody dla około 50 osób, w tym dla niepełnosprawnych na zwykłych wózkach, które nie są przystosowane do udziału w imprezach sportowych – zdradza plany na przyszły rok Leszek Bohl.

szus

autor zdjęć: CSAiU

dodaj komentarz

komentarze


Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
 
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Nowe laboratorium WAT
Nowe maszyny w LAW
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Z archiwum „Szarego”
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Gorące obrady NATO w Londynie
Ostre strzelanie artylerzystów
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Długa droga do wolności – sensacyjny tunel na terenie Polski
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Na ASzWoj ruszyły studia generalskie
Wybory do gremiów przedstawicielskich
Szwedzki baypass przed „Orką”
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Los Polski naszym losem
Trudna droga
Holownik „Semko” stanął na wodzie
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Kto zostawia ślady w sieci
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
Dołącz do zawodowców
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Wrocław czeka na Amerykanów
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Klasy wojskowe po nowemu
Volhynian Lion Hearts
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Zbrojeniówka pod nowym nadzorem
Terytorialsi za oceanem
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Klucz do dobrych relacji
Włosko-polski sojusz kosmiczny
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
Leopardy na Podkarpaciu
Razem się szkolą, razem walczą
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Ludzie niebezpiecznej profesji
Listopad, czas walki. „Za wolność naszą i waszą”
Kontenery dla Wisły
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
Paczki dla kresowiaków
MON dofinansowuje budowę kolejnych strzelnic
Unwanted Treaty

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO