moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Katorżnik dla niepełnosprawnych

W ubiegłym roku Leszek Bohl startował na wózku w Biegu o Nóż Komandosa i Maratonie Komandosa. Postanowił udowodnić, że wraz ze swoimi kolegami może rywalizować na ekstremalnej trasie przełajowej. Dopiął swego. W podtoruńskim Osieku odbył się w miniony weekend pierwszy Katorżnik dla Niepełnosprawnych.


– Trasa biegu liczyła w sumie 10 kilometrów i podzielona była na dwa pięciokilometrowe etapy. Na pierwszym musieliśmy pokonać ciężkie podjazdy w lesie z kątem pochylenia 30 procent oraz tor przeszkód, a na drugim ścigaliśmy się na szutrowej drodze – mówi Leszek Bohl, główny inicjator zawodów w Osieku. Impreza odbyła się w ramach V Kamus Cross for The Beatles Nordic Walking, a jej współorganizatorem był Wojskowy Klub Biegacza Meta Lubliniec. Zawody patronatem objął komendant Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu płk Aurelisz Chyleński.

W pierwszej edycji Katorżnika dla Niepełnosprawnych wzięło udział trzech zawodników na wózkach. Zwyciężył najbardziej doświadczony z nich Leszek Bohl (Wojskowy Klub Biegacza Meta Lubliniec), drugi był Maciej Drożdżal (WKB Meta), a trzeci Paweł Święcicki (Alfa Sport Toruń). Maciej Drożdżal ma profesjonalny sprzęt do ścigania dzięki dużej pomocy lublinieckiej Mety i jest jedynym w Polsce zawodnikiem, który z obustronnym porażeniem mózgowym startuje w zawodach na wózkach. – Sport pozytywnie wpływa na Maćka. Widzę, że udział w zawodach pozwolił mu nabrać większej wiary w siebie – podkreśla st. chor. sztab. Zbigniew Rosiński, wiceprezes Mety. – Na zawodach ulicznych z pewnością usłyszeliby większe brawa za swój wysiłek, ale ci zawodnicy nie potrzebują oklasków, a twardego sprawdzianu. Dla nich ważniejsze jest to, że zdołają pokonać tak ciężką trasę – dodaje.

– Zawody przełajowe dla niepełnosprawnych na wózkach to świetny pomysł. Oni też szukają dla siebie wyzwań, a nie wszyscy mogą konkurować z zawodnikami ścigającymi się od kilku lat. Myślę, że imprezy dla niepełnosprawnych, które organizuje i współorganizuje Meta, są zdecydowanie bliższe byłym żołnierzom, niż ściganie się na ulicy. Nasze mają swój charakter, wojskowe podłoże i różnią się skalą trudności od tamtych – dodaje st. chor. sztab. Zbigniew Rosiński.

– Imprezę udało się zorganizować dzięki pomocy Wojska Polskiego. Instytucje cywilne powinny brać z tego przykład, że wojsko pomaga niepełnosprawnym uprawiać sport – podkreśla Leszek Bohl.

Po imprezie w Osieku ma jeszcze jeden powód do zadowolenia. – Po WKB Meta i JWK w Lublińcu do zacnego grona przyjaciół sportu niepełnosprawnych dołączyła kolejna instytucja wojskowa: Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu. Pułkownik Chyleński pomoże nam stworzyć profesjonalną sekcję strzelecką oraz obiecał pomoc przy organizacji kolejnych imprez biegowych z II Katorżnikiem dla Niepełnosprawnych na czele – mówi Leszek Bohl, który pracuje jako informatyk w Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej w Toruniu.

Po udanym debiucie Katorżnika dla Niepełnosprawnych druga edycja tej imprezy ma być przeprowadzona z większym rozmachem. – Z pułkownikiem Chyleńskim i przewodniczącym Rady Miasta w Toruniu uzgodniliśmy, że w 2014 roku zorganizujemy zawody dla około 50 osób, w tym dla niepełnosprawnych na zwykłych wózkach, które nie są przystosowane do udziału w imprezach sportowych – zdradza plany na przyszły rok Leszek Bohl.

szus

autor zdjęć: CSAiU

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierski dar serca
Żołnierze z medalami w biegach przełajowych
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Załoga „Kaszuba” zdała test z obsługi nowej armaty
„Bukowo” u brzegów Łotwy
Czołgi błota się nie boją
Jak kształtować wizerunek sił zbrojnych?
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Wsparcie Państwa Podziemnego dla zrywu w getcie
Do Dęblina przylecą nowe Bieliki
Umowa offsetowa na śmigłowce ZOP/CSAR
„Marsz ’19”. Systemy rakietowe wyjechały na ulice
Cel – bezpieczna Europa
Rozgrywka Stalina
Irackie zapiski gen. Bieńka
Bliski Wschód. Region bez klucza
Leopardy w pułapce
Prezydent Duda z wizytą na Bałkanach
Polscy biatloniści wygrali wojskowe zawody
Szef NATO w Warszawie
Podpułkownik „Sokole Oko”
Kampania wyborcza poza armią
Misja rotmistrza Pileckiego
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Zgrupowanie przed defiladą
„Sophia” z nową zmianą
Żołnierze WOT-u na litewskich zawodach
Wojna w świętym mieście, epilog
Śmigłowce ZOP dla marynarki wojennej
Alarm dla Jastrzębi
Region Without a Key
Kontrola zbrojeń w polskich jednostkach
Żołnierskie podium mistrzostw Polski w maratonie
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Zajrzyj do poniemieckich bunkrów
Premier złożył żołnierzom życzenia świąteczne
Sukcesy biegających żołnierzy
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Panie bez taryfy ulgowej
Zwiadowcy wkroczyli do miast
Leopards in a Trap
Wodowanie „Artemisa”
Tarcza przeciwko agresji
Okręty zespołu NATO ćwiczą z polską marynarką
Szczęśliwa trzynastka
Miliony na badania amunicji
Defilada 3 maja: formacje mundurowe
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Życzenia od zwierzchnika sił zbrojnych i szefa MON
Remont „Piasta” na finiszu
Ducha nie wolno tracić
Jaki sprzęt zobaczymy na defiladzie?
Tryumf w cieniu Jałty
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Bohater Yoga
Natowscy żołnierze w Dolinie Rospudy
Kurier podziemnego państwa

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO