moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Katorżnik dla niepełnosprawnych

W ubiegłym roku Leszek Bohl startował na wózku w Biegu o Nóż Komandosa i Maratonie Komandosa. Postanowił udowodnić, że wraz ze swoimi kolegami może rywalizować na ekstremalnej trasie przełajowej. Dopiął swego. W podtoruńskim Osieku odbył się w miniony weekend pierwszy Katorżnik dla Niepełnosprawnych.


– Trasa biegu liczyła w sumie 10 kilometrów i podzielona była na dwa pięciokilometrowe etapy. Na pierwszym musieliśmy pokonać ciężkie podjazdy w lesie z kątem pochylenia 30 procent oraz tor przeszkód, a na drugim ścigaliśmy się na szutrowej drodze – mówi Leszek Bohl, główny inicjator zawodów w Osieku. Impreza odbyła się w ramach V Kamus Cross for The Beatles Nordic Walking, a jej współorganizatorem był Wojskowy Klub Biegacza Meta Lubliniec. Zawody patronatem objął komendant Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu płk Aurelisz Chyleński.

W pierwszej edycji Katorżnika dla Niepełnosprawnych wzięło udział trzech zawodników na wózkach. Zwyciężył najbardziej doświadczony z nich Leszek Bohl (Wojskowy Klub Biegacza Meta Lubliniec), drugi był Maciej Drożdżal (WKB Meta), a trzeci Paweł Święcicki (Alfa Sport Toruń). Maciej Drożdżal ma profesjonalny sprzęt do ścigania dzięki dużej pomocy lublinieckiej Mety i jest jedynym w Polsce zawodnikiem, który z obustronnym porażeniem mózgowym startuje w zawodach na wózkach. – Sport pozytywnie wpływa na Maćka. Widzę, że udział w zawodach pozwolił mu nabrać większej wiary w siebie – podkreśla st. chor. sztab. Zbigniew Rosiński, wiceprezes Mety. – Na zawodach ulicznych z pewnością usłyszeliby większe brawa za swój wysiłek, ale ci zawodnicy nie potrzebują oklasków, a twardego sprawdzianu. Dla nich ważniejsze jest to, że zdołają pokonać tak ciężką trasę – dodaje.

– Zawody przełajowe dla niepełnosprawnych na wózkach to świetny pomysł. Oni też szukają dla siebie wyzwań, a nie wszyscy mogą konkurować z zawodnikami ścigającymi się od kilku lat. Myślę, że imprezy dla niepełnosprawnych, które organizuje i współorganizuje Meta, są zdecydowanie bliższe byłym żołnierzom, niż ściganie się na ulicy. Nasze mają swój charakter, wojskowe podłoże i różnią się skalą trudności od tamtych – dodaje st. chor. sztab. Zbigniew Rosiński.

– Imprezę udało się zorganizować dzięki pomocy Wojska Polskiego. Instytucje cywilne powinny brać z tego przykład, że wojsko pomaga niepełnosprawnym uprawiać sport – podkreśla Leszek Bohl.

Po imprezie w Osieku ma jeszcze jeden powód do zadowolenia. – Po WKB Meta i JWK w Lublińcu do zacnego grona przyjaciół sportu niepełnosprawnych dołączyła kolejna instytucja wojskowa: Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu. Pułkownik Chyleński pomoże nam stworzyć profesjonalną sekcję strzelecką oraz obiecał pomoc przy organizacji kolejnych imprez biegowych z II Katorżnikiem dla Niepełnosprawnych na czele – mówi Leszek Bohl, który pracuje jako informatyk w Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej w Toruniu.

Po udanym debiucie Katorżnika dla Niepełnosprawnych druga edycja tej imprezy ma być przeprowadzona z większym rozmachem. – Z pułkownikiem Chyleńskim i przewodniczącym Rady Miasta w Toruniu uzgodniliśmy, że w 2014 roku zorganizujemy zawody dla około 50 osób, w tym dla niepełnosprawnych na zwykłych wózkach, które nie są przystosowane do udziału w imprezach sportowych – zdradza plany na przyszły rok Leszek Bohl.

REKLAMA

szus

autor zdjęć: CSAiU

dodaj komentarz

komentarze


Trzecia zmiana jedzie do Turcji
 
Kto tym razem otrzyma Buzdygana?
Unowocześnianie MW RP
Marynarze nadawali ton rywalizacji o medale
Zmiany kadrowe w WP
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Kolejne Kormorany na święto marynarki
Piąte zwycięstwo żołnierzy z gwiazdami Gortata
Hańcza po raz pierwszy
Biden: gra na przeczekanie
Spektakl Kremla
Obwód ługański w rękach Rosjan
Ile zarobi starszy szeregowy specjalista?
Motorem jest pamięć o poległych
Przełomowy szczyt
Piąta kadencja generała Konopki
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych i krajowych arenach
Pierwsza taka przysięga
Nowe kły Rosomaków
Nowe legitymacje służbowe dla żołnierzy
PKW Orlik wrócił do domu
Te same zasady opiniowania dla większości żołnierzy
Przełomowy szczyt w Madrycie
Szczęśliwa „Błyskawica”
Dwanaście razy złoto
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO
Kierunek Liban
WOT organizuje szkolenia w wakacje
WOT szkolił się w Solinie
Kształcenie przyszłych żołnierzy po nowemu
Podhalańczyk wygrał czwartą walkę MMA
Amerykańskie F-15 w Polsce
Tysiące Piorunów dla Wojska Polskiego
Umowa na Perkozy podpisana
Święto Dowództwa Operacyjnego
Ukraina ze statusem kandydata do UE
Nowy dowódca sił NATO w Europie
Śladem profesjonalistów
Virtuti Militari ma 230 lat
Szturmani szykują się do dyżuru w UE
Kierunek Düsseldorf
Światowi liderzy już w Madrycie
Bataliony Chłopskie – bojowe szeregi polskiej wsi
Wojskowi rekruterzy zapraszają także w sobotę
Trwa rosyjska ofensywa w Ukrainie
Jeśli nie Układ Warszawski, to co?
Sojusz z inicjatywą
Polsko-tureckie szkolenie w powietrzu
Wizyta w PKW Łotwa
Szczyt nowych wyzwań
Poznański Czerwiec kosztował życie 58 osób
Ślązak lepiej uzbrojony?
Wojsko niemal rok strzeże polsko-białoruskiej granicy
For Our Freedom and Yours
Szczyt NATO w Madrycie
Na jakich zasadach rekompensaty dla rezerwistów?
W desancie zostają najlepsi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO