moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Weterani z patentem płetwonurka

Jak nie stracić orientacji w głębokiej wodzie i opanować różne techniki nurkowania? Dziesięciu żołnierzy poszkodowanych na misjach bierze udział w szkoleniu płetwonurków na Mazurach. Pod wodą ćwiczą nawet ci, którym amputowano nogę lub rękę. Po zaliczeniu kursu zdobędą uprawnienia płetwonurka.


Szkolenie w Orzyszu to pierwszy taki kurs zorganizowany dla polskich weteranów przez Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju oraz Gdański Klub Płetwonurków „Neptun”. – Do Orzysza przyjechało 13 osób. Niektórzy z nich doznali urazu kręgosłupa, a czterech przeszło amputację kończyn – mówi mł. chor. Przemysław Wójtowicz, koordynator do spraw sportu w Stowarzyszeniu.

Dziesięciodniowy kurs został przygotowany specjalnie dla osób o ograniczonej sprawności fizycznej. Każdemu żołnierzowi pomagał wykwalifikowany instruktor mający uprawnienia do pracy z niepełnosprawnymi.


Żołnierze przyznają, że udział w kursie to dla nich duże wyzwanie. – Nie chodzi wcale o przełamanie strachu, bo to twardzi faceci, którzy wiele przeszli. Tym razem jednak musieli pokonać własne ograniczenia fizyczne – wyjaśnia mł. chor. Wojtowicz.

Najtrudniejsze było przygotowanie osób po amputacjach. – Brak nogi czy ręki oznacza inną stabilność pod wodą. Dlatego trzeba było tak dobrać balast, by na przykład ktoś, kto używa tylko jednej płetwy, podczas pływania utrzymywał właściwy kierunek – tłumaczy podoficer.

Byli żołnierze najpierw uczestniczyli w zajęciach teoretycznych. Poznawali m.in. techniki zanurzania i wynurzania oraz zasady użytkowania profesjonalnego sprzętu do nurkowania. Potem, asekurowani przez instruktorów, schodzili pod powierzchnię orzyskiego jeziora. Tam uczyli się orientacji pod wodą. – To niełatwa sprawa pływać w zupełnych ciemnościach. A takie panują poniżej 15 metrów – opowiada mł. chor. Wójtowicz. Weterani muszą zanurkować siedem razy na głębokość od 5 do 20 metrów. Dopiero po wykonaniu tego ćwiczenia będą mogli uzyskać uprawnienia płetwonurka.


Zbigniew Skopiński, instruktor z „Neptuna”, jest pewien, że wszyscy zdobędą certyfikat. – Radzą sobie znakomicie. Niektórym żołnierzom bardzo szybko udało się opanować technikę pływania z jedną nogą. To bardzo zdeterminowani ludzie, a z każdym zejściem pod wodę idzie im coraz lepiej – mówi instruktor.

W kursie bierze udział Krzysztof Polusik, saper, który trzy lata temu został ranny w Afganistanie i przeszedł amputację nogi. – Nurkowanie jest trudne nawet dla osób w pełni zdrowych, ale ja bardzo chciałem spróbować. I nie żałuję, bo to coś niesamowitego. Znów mogę sobie udowodnić, że nie ma dla mnie ograniczeń – mówi żołnierz.

Z powodów zdrowotnych nie mogło nurkować trzech weteranów. Dla nich przygotowano zajęcia na motorówkach i kurs prowadzenia jachtu. Te dyscypliny, jak podkreślają instruktorzy, nie wymagają szczególnej kondycji. – Każdy z trzynastu uczestników wróci do domu z nowymi uprawnieniami: jedni z certyfikatem płetwonurka, inni z żeglarskim lub motorowodnym – tłumaczy mł. chor. Wójtowicz.

Kurs nurkowania na Mazurach został sfinansowany ze środków Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju oraz spółki Orlen.

PG

autor zdjęć: Przemysław Wójtowicz

dodaj komentarz

komentarze


Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
 
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
„Dragon’19” od kuchni
Kierunek: Afganistan
F-35 wylądowały w Powidzu
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
Od konfliktu do zgody
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Desant na czeskich spadochronach
The Chariots of Jihad
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
„Pułaski” wrócił do kraju
Żołnierze WOT wesprą harcerzy
Obrady Rady Unii Europejskiej
Tak umierał Wołyń
Obława pełna białych plam
Moja „bazówka”
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Formowanie 19 Brygady
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Misja specjalna „Projektu Wojownik”
Raki dla zawiszaków
Nowe nakolanniki
Stawiamy na rozwój
Rozdarty subkontynent
Zdobądź stopień naukowy doktora na WAT
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Sport nie dzieli, sport łączy
Zmiany w przepisach mundurowych
NATO silniejsze z rezerwistami
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Sojusze na fali
Gotowi na F-35?
Nowi szturmani w JW Agat
Kolejna szabla AFN zdobyta
Brytyjska „pamiątka”
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Rozpoczynamy nową erę
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Bomby dla Jastrzębi produkowane w Polsce
Kolejne drony dla WOT-u
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
Zgarnęli złoto w Dolinie Krzemowej!
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Polscy żołnierze wracają do Libanu
Rivalry on Closed Sea
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Ankona – samodzielna polska operacja
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
Działalność firm na rzecz obronności
Wkręceni w skoki
Polsko-francuska szkoła uczuć
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO