moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Weterani z patentem płetwonurka

Jak nie stracić orientacji w głębokiej wodzie i opanować różne techniki nurkowania? Dziesięciu żołnierzy poszkodowanych na misjach bierze udział w szkoleniu płetwonurków na Mazurach. Pod wodą ćwiczą nawet ci, którym amputowano nogę lub rękę. Po zaliczeniu kursu zdobędą uprawnienia płetwonurka.


Szkolenie w Orzyszu to pierwszy taki kurs zorganizowany dla polskich weteranów przez Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju oraz Gdański Klub Płetwonurków „Neptun”. – Do Orzysza przyjechało 13 osób. Niektórzy z nich doznali urazu kręgosłupa, a czterech przeszło amputację kończyn – mówi mł. chor. Przemysław Wójtowicz, koordynator do spraw sportu w Stowarzyszeniu.

Dziesięciodniowy kurs został przygotowany specjalnie dla osób o ograniczonej sprawności fizycznej. Każdemu żołnierzowi pomagał wykwalifikowany instruktor mający uprawnienia do pracy z niepełnosprawnymi.


Żołnierze przyznają, że udział w kursie to dla nich duże wyzwanie. – Nie chodzi wcale o przełamanie strachu, bo to twardzi faceci, którzy wiele przeszli. Tym razem jednak musieli pokonać własne ograniczenia fizyczne – wyjaśnia mł. chor. Wojtowicz.

Najtrudniejsze było przygotowanie osób po amputacjach. – Brak nogi czy ręki oznacza inną stabilność pod wodą. Dlatego trzeba było tak dobrać balast, by na przykład ktoś, kto używa tylko jednej płetwy, podczas pływania utrzymywał właściwy kierunek – tłumaczy podoficer.

Byli żołnierze najpierw uczestniczyli w zajęciach teoretycznych. Poznawali m.in. techniki zanurzania i wynurzania oraz zasady użytkowania profesjonalnego sprzętu do nurkowania. Potem, asekurowani przez instruktorów, schodzili pod powierzchnię orzyskiego jeziora. Tam uczyli się orientacji pod wodą. – To niełatwa sprawa pływać w zupełnych ciemnościach. A takie panują poniżej 15 metrów – opowiada mł. chor. Wójtowicz. Weterani muszą zanurkować siedem razy na głębokość od 5 do 20 metrów. Dopiero po wykonaniu tego ćwiczenia będą mogli uzyskać uprawnienia płetwonurka.


Zbigniew Skopiński, instruktor z „Neptuna”, jest pewien, że wszyscy zdobędą certyfikat. – Radzą sobie znakomicie. Niektórym żołnierzom bardzo szybko udało się opanować technikę pływania z jedną nogą. To bardzo zdeterminowani ludzie, a z każdym zejściem pod wodę idzie im coraz lepiej – mówi instruktor.

W kursie bierze udział Krzysztof Polusik, saper, który trzy lata temu został ranny w Afganistanie i przeszedł amputację nogi. – Nurkowanie jest trudne nawet dla osób w pełni zdrowych, ale ja bardzo chciałem spróbować. I nie żałuję, bo to coś niesamowitego. Znów mogę sobie udowodnić, że nie ma dla mnie ograniczeń – mówi żołnierz.

Z powodów zdrowotnych nie mogło nurkować trzech weteranów. Dla nich przygotowano zajęcia na motorówkach i kurs prowadzenia jachtu. Te dyscypliny, jak podkreślają instruktorzy, nie wymagają szczególnej kondycji. – Każdy z trzynastu uczestników wróci do domu z nowymi uprawnieniami: jedni z certyfikatem płetwonurka, inni z żeglarskim lub motorowodnym – tłumaczy mł. chor. Wójtowicz.

Kurs nurkowania na Mazurach został sfinansowany ze środków Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju oraz spółki Orlen.

PG

autor zdjęć: Przemysław Wójtowicz

dodaj komentarz

komentarze


Terytorialsi na wysokościach
 
Iranian Chess Game
A Torn Subcontinent
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Cienka niebieska linia
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Polscy nurkowie na Islandii
Thin Blue Line
Modernizacja Sokołów
Selekcja w pigułce
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Nowa misja i nowy sprzęt
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Samochód do desantowania
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Zawodnicy z Czarnej Dywizji zwycięzcami Spartakiady
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
GROM Challenge
W Indiach mieli swój drugi dom
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Chorwacki test polskich kadetów
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Irańskie szachy
Groźny jak Tallboy
Oko na Europę
Polscy weterani i książę Harry
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Stalin czekał i kalkulował
Agresja sowieckiego kolosa
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Sprawdzają Brutusa
Wojsko wraca do Łomży
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Polska nie pozostanie osamotniona
„Górale” zdobywają miasto
Nowy wiceminister w MON
Głos (z) płonącej Warszawy
Rozpoczynamy nową erę
Jedna misja, jeden zespół
Pamięć o tragedii
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Modernizacja starów 266
Dead to the World
Umowa na Feniksy
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Z maratonu programowania do wojska
Klasy wojskowe po nowemu
Spadochroniarze znów wylądują pod Arnhem
Walka i dyplomacja

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO