moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Niemieccy szachiści najlepsi w Ryni

Niemcy potwierdzili, że są potęgą w wojskowych szachach. Na mistrzostwach NATO rozgrywanych w Ryni zdobyli złote medale w konkurencji indywidualnej oraz drużynowej. Reprezentacja Wojska Polskiego zajęła trzecie miejsce, a najlepszy z naszych zawodników – por. Michał Bielawski był czwarty.


Film: Jacek Szustakowski / polska-zbrojna.pl

Zwycięzcą XXIV Mistrzostw NATO w Szachach, które odbyły się w Wojskowym Domu Wypoczynkowym w Ryni, został Lorenz Drabke. Niemiec wygrał pięć z siedmiu partii i dwie zremisował. W ostatnim pojedynku jego rywalem był Belg Fabrice Wantiez. Partia zakończyła się remisem. Taki wynik zapewnił Niemcowi zwycięstwo w turnieju, a Belgowi drugie miejsce. Remisem zakończył się również mecz w siódmej rundzie, który rozgrywany był na drugiej szachownicy. Niemiec Mark Helbig zaproponował podział punktu aktualnemu mistrzowi Wojska Polskiego por. Michałowi Bielawskiemu z 2 Pułku Rozpoznawczego w Hrubieszowie. Polak zgodził się na remis. Nie chciał ryzykować, bo w przypadku ewentualnej przegranej nie poprawiłby dorobku punktowego drużyny. Remis, przy korzystnych wynikach na innych szachownicach, mógł mu zapewnić miejsce na podium. Niestety, tym razem rywale nie zagrali po jego myśli, ale i tak mistrz Wojska Polskiego cieszył się z udanego startu w Ryni, który uznał za najlepszy w swojej szachowej karierze.

Por. Michał Bielawski (z lewej) w meczu z Niemcem Lorenzem Drabke.

– To był mój turniej życia! Uważam, że 5,5 pkt. z siedmiu to bardzo dobry wynik – mówi por. Michał Bielawski. Z triumfatorem natowskich mistrzostw zmierzył się po raz pierwszy w karierze. Nie ukrywał, że przed rozpoczęciem partii liczył na remis z tak świetnym szachistą. – Remis jest bardzo dobrym wynikiem także dlatego, że te pół punktu dało drużynie pewne podium – dodaje oficer z 2 Pułku Rozpoznawczego w Hrubieszowie.

– Przed mistrzostwami por. Bielawski był w drugiej dziesiątce rankingu szachistów. Miejsce, które zajął, świadczy o jego ogromnym talencie, o tym, że zagrał wspaniale zawody i że ma przed sobą szachową przyszłość – mówi płk Tomasz Malinowski, przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Szachowego NATO. – Bardzo się cieszę z tego, co osiągnęła reprezentacja Wojska Polskiego na tych mistrzostwach. Przed zawodami nie zapowiadało się, że możemy osiągnąć tak dobry wynik. Niestety, nasz najlepszy zawodnik ppor. Mateusz Sypień jest obecnie na misji w Afganistanie i z przyczyn służbowych nie mógł w nich wystąpić – dodaje płk Malinowski.

Na zakończenie mistrzostw rozegrano turniej szachów błyskawicznych. W zawodach, które można określić mianem „turniej pocieszenia”, nie startowali czołowi szachiści niemieccy. Najlepsze i najszybsze decyzje na szachownicy podejmował Estończyk Andres Karba, który zdobył dziewięć punktów w jedenastu partiach. Drugie miejsce zajął st. sierż. rez. Sławomir Kraiński, a trzecie ubiegłoroczny zwycięzca turnieju w szachach błyskawicznych Adam Karbowiak.

Wyniki:

Drużynowo
1. Niemcy – 21 punktów
2. Dania – 18,5
3. Polska – 18
4. Holandia – 16,5
5. Turcja – 16,5
6. Francja – 16,5
7. Stany Zjednoczone – 16,5
8. Belgia – 16
9. NATO – 15
10. Wielka Brytania – 14,5
11. Litwa – 14
12. Węgry – 12,5
13. Kanada – 11
14. Estonia – 6,5.

Indywidualnie
1. Lorenz Drabke (Niemcy) 6,0 pkt. (Bucholz 31,0; MBucholz 23,0)
2. Fabrice Wantiez (Belgia) 5,5 (31,5; 21,5)
3. Finn Pedersen (Dania) 5,5 (30,5; 21,0)
4. por. Michał Bielawski (Polska) 5,5 (30,0; 22,0)
5. Mark Helbig (Niemcy) 5,5 (30,0; 21,0)
6. Wilhelm Jauk (Niemcy) 5,0 (32,5; 23,0)

16. Sławomir Kędzierski (Polska) 4,5 (27,0; 19,5)
23. st. kpr. pchor. Dariusz Sycz (Polska) 4,0 (30,0; 22,0)
28. Adam Karbowiak (Polska) 4,0 (26,5; 18,0)
29. st. szer. pchor. Damian Graczyk (Polska) 4,0 (26,0; 19,0)
34. st. szer. Daniel Michalski (Polska) 4,0 (24,0; 17,0)
35. Wojciech Waruga (NATO / Polska) 4,0 (22,5; 16,5)
37. sierż. Marcin Skwarczyński (NATO / Polska) 3,5 (29,0; 21,0)
Startowało 82 szachistów.

Turniej szachów błyskawicznych
1. Andres Karba (Estonia) 9,0 (Bucholz 75,0)
2. st. sierż. rez. Sławomir Kraiński (Polska) 8,5 (79,0)
3. Adam Karbowiak (Polska) 8,5 (74,0)
4. por. rez. Piotr Bieluszewski (Polska) 8,0 (70,0)
5. Akos Papista (Węgry) 7,5 (74,0)
6. Diana Pazeriene (Litwa) 7,5 (66,5)
7. st. kpr. pchor. Dariusz Sycz (Polska) 7,5 (58,0).
Startowało 57 szachistów.

szus

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Gdzie w tym roku powstaną nowe strzelnice?
Zbrodnicza farsa
Paliwowy krwiobieg NATO
Dronowy kierunek przyszłości
Domek Pilota w LAW otwarty
Ostatnia niedziela…
Szerszeń z Sochaczewa
Wsparcie ma znaczenie
Nowy mechanizm wsparcia obronności kraju
Zatrzymać drona
Airbus A330 MRTT
Tropem tajemnic z przeszłości
Podróż w ciemność
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Śmierć w sercu Azji
Zmiana na szczytach US Army w Europie
Mundur i bokserskie rękawice
Lądowanie na fińskiej drodze, czyli Bieliki i F-16 na Ramstein Flag’26
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Podium dla kajakarza, pięcioboistki i sztangisty
Medale za typowo wojskowe dyscypliny
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Szkolenia załogi okrętu podwodnego – już w sierpniu
Odznaka sprawności fizycznej po nowemu
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Królowa wspinaczki kończy karierę
Barakudy z Polski
USA znów uderzyły w Iran
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
PIRX-1 na orbicie
PKW Irak zostaje w Jordanii
Jarzębina i nowe miny przeciwpiechotne
Mistrzyni pożegnała się z polską publicznością
Polski wkład w operację „Overlord”
„Przychodzimy, by pokazać, że nie zapominamy”
Studenci w koszarach
Równanie z „Iksem”
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Miliardy na obronność
Przełomowe porozumienie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Drony na Legii
Dowództwo RSZ celebrowało swoje święto
Bez zmian w emeryturach
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
NATO liczy wydatki przed szczytem
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Pobudka 5:30 i ostra taktyka. Przetrwasz te 27 dni?
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Kosmiczna współpraca Polski i Stanów Zjednoczonych
Sztuka tworzenia kryptonimu
Sojusznicza medycyna pola walki
Piętnasty polski F-35 w powietrzu
Rotacja wojsk USA do Polski będzie wznowiona
Przełomowe zdolności artylerzystów
Twarzą w twarz
Szkolenie pilotów F-35 nabiera tempa
Rutte: NATO jak drużyna piłkarska
Westerplatte zmieni się nie do poznania
Prezydent RP o szczycie NATO
Mundur w paczkomacie
Nadchodzą zmiany
Polski bezzałogowiec zaprezentowany w Ankarze
Zdolności do produkcji tylko dla zaufanych
„Iks” nasz powszedni
Kajakarze i pięcioboista na medal!
NATO zwiększy produkcję broni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO