moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Morski smok poleciał na Śląsk

Śmigłowiec Marynarki Wojennej SH-2G został ozdobiony wizerunkiem morskiego smoka. W ten sposób piloci uczcili przypadające za kilka dni dziesięciolecie lotnictwa pokładowego. Dziś maszynę będzie można obejrzeć na Śląsku, gdzie weźmie udział w pokazach lotniczych.

Wylot z Gdyni śmigłowca SH-2G na Śląski Air Show. Film: Reporterzy MW


Marynarka Wojenna posiada cztery śmigłowce SH-2G. Do Polski trafiły wraz z pozyskaniem od Amerykanów fregat rakietowych Oliver Hazard Perry, z którymi bardzo ściśle współdziałają. Działo się to niemal równo dziesięć lat temu.

– Długo myśleliśmy, jak uczcić tę rocznicę. Wreszcie uznaliśmy, że ozdobimy jeden ze śmigłowców okolicznościowym malowaniem. Swoje projekty mogli zgłaszać zarówno piloci, jak i technicy. Ostatecznie powstało ich blisko dziesięć – wspomina kpt. mar. pil. Sebastian Bąbel, dowódca klucza śmigłowców pokładowych. Autorzy proponowali, by na maszynie umieścić np. wizerunek rekina bądź tygrysa wyskakującego z morza. Ostatecznie jednak padło na morskiego smoka, którego wymyśliła ppor. Mariola Andrasik. – Zapaliliśmy się do tego pomysłu, tym bardziej że podczas lotów taktycznych posługujemy się właśnie nickiem „smok” – podkreśla kpt. mar. pil. Bąbel. Sam klucz śmigłowców pokładowych często jest nazywany nieoficjalnie „Dragonflies”.

Projekt został zaakceptowany przez dowódcę Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, a kilka dni temu zrealizowała go Trójmiejska Grupa Reklamowa. Morski smok pojawił się na lewej burcie jednej z maszyn. Dziś po raz pierwszy zostanie on zaprezentowany szerszej publiczności.

– Okazją będzie festyn lotniczy Śląski Air Show – wyjaśnia kmdr ppor. Czesław Cichy, rzecznik prasowy Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Śmigłowiec wykona tam m.in. lot z opuszczoną anteną detektora anomalii magnetycznych. Służy ona do wykrywania kryjących się w głębinach okrętów podwodnych.

Okolicznościowe malowania nie są w wojsku nowością. W ten sposób zostało ozdobionych kilkanaście odrzutowców MiG-29 z bazy w Mińsku Mazowieckim. Na maszynach znalazły się wizerunki legendarnych pilotów, m.in. ppłk. pil. Mariana Pisarka z Dywizjonu 303 i mjr. Cedrica Fauntleroy’a z eskadry kościuszkowskiej. Przy okazji odbywającego się w Norwegii NATO Tiger Meet, czyli zlotu eskadr, które w logo mają tygrysa, specjalną folią zostały wyklejone dwa samoloty F-16 z bazy na poznańskich Krzesinach. Nowe barwy już wcześniej zyskiwały również maszyny Marynarki Wojennej. – W ubiegłym roku na przykład wizerunkiem orki został ozdobiony śmigłowiec Mi-14 PŁ z 44 Bazy Lotnictwa Morskiego w Darłowie. Okolicznościowe barwy zyskały nawet uznanie poza granicami Polski. Załoga zdobyła nagrodę podczas Air Tatoo w Wielkiej Brytanii – wspomina kmdr ppor. Cichy. – To największe wojskowe pokazy lotnicze świata – dodaje.

W przyszłym tygodniu SH-2G z morskim smokiem na burcie zaprezentuje się podczas Air Show w Radomiu. Malowanie było zresztą przygotowywane głównie z myślą o tej imprezie, bo to podczas jej trwania przypadnie dziesiąta rocznica utworzenia polskiego lotnictwa pokładowego. – Oczywiście po Air Show wizerunek smoka nie zniknie. Chcemy, by pozostał na śmigłowcu już na zawsze – podsumowuje kpt. mar. pil. Bąbel.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze


W Sejmie o wyższym szkolnictwie wojskowym
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
Sztuka spadania
Debata o bezpieczeństwie
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
„Ślązak” w warsztacie
Piekło „Pługa”
Polsko-szwajcarska współpraca obronna
ASzWoj zaprasza na dzień otwarty
Program „Narew” się rozkręca
Praktyki w AMW, czyli morska sztafeta
Buty żołnierzy po nowemu
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
MON pomoże uczcić ofiary UPA
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Akcja młodego terytorialsa
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
NATO coraz silniejsze
Prototyp E-7 dla USAF
PSL: niech NBP przekaże zysk na obronność
PKW Irak ewakuowany
Ćwiczą, aby bronić granicy
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Francuski most na Odrze
Początek wielkiej historii
Polska buduje przewagę w kosmosie
Szkoła pilotów FPV
Zostać pilotem Apache’a
Kompetencje warte ponad milion dolarów
Fińska armia luzuje rygory
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Artylerzyści z Węgorzewa w natarciu
Taktyka „stopniowego oślepiania”
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Wojskowi judocy, zapaśnicy i taekwondzistka pokazali klasę
Syndrom Karbali
Czas nadziei, czas pokoju
Patrol z Syriusza
Borsuki wyszły w pole
Historyczny triumf terytorialsa
Testy autonomicznego Black Hawka
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Szef MON-u: polskie Patrioty nie trafią na Bliski Wschód
Psiakrew, harmata!
Od złota do brązu, czyli lekkoatleci na medal
Wypadek w PKW UNIFIL
Fabryka pocisków ziemia–powietrze
Daglezja bez tajemnic
Lasery dla polskiego wojska
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Polski sukces w Duńskim Marszu
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Nie tylko błękitne berety
Nie udostępniamy nieba do ataków na Rosję
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Wojna z Iranem: eskalacja bez przełomu
Donald Trump: Jesteśmy bardzo blisko
Ratunek na szczycie
Pierwsze K9 w Braniewie
A może studia na WAT?
Terytorialsi strzelali z nowych Grotów
Polsko-estoński sojusz

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO