moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kapral Małachowski wicemistrzem świata

Tytuł wicemistrza świata w rzucie dyskiem wywalczył w Moskwie starszy kapral Piotr Małachowski. Polak w finale przegrał tylko z Niemcem Robertem Hartingiem, który po raz trzeci z rzędu zdobył złoty medal mistrzostw świata. W biegu na 800 m szeregowy Marcin Lewandowski zajął czwarte miejsce.


Kilka minut przed rozpoczęciem finału rzutu dyskiem na moskiewskich Łużnikach zagrano Mazurka Dąbrowskiego. Na najwyższym stopniu podium stanął zwycięzca konkursu rzutu młotem Paweł Fajdek. Wszyscy sympatycy lekkiej atletyki kibicujący biało-czerwonym wierzyli, że Piotr Małachowski, nazywany przez kolegów „Machałkiem”, pójdzie w ślady młodszego kolegi z rzutni i też wywalczy złoto. Przed mistrzostwami świata w Moskwie kapral z wrocławskiego Wojskowego Zespołu Sportowego mógł pochwalić się najlepszym wynikiem uzyskanym w tym sezonie. Był w bardzo dobrej formie i zapowiadał, że w Moskwie pośle dysk na odległość ponad 70 metrów. Niestety, nie udało się przekroczyć tej granicy. Uzyskał wynik 68,36 m. Wystarczył on jednak do zdobycia srebrnego medalu. Niemiec Harting wyprzedził Polaka o 75 cm. Brązowy medal, z wynikiem 65,19 m, wywalczył Estończyk Gerd Kanter.


Po pierwszej serii prowadzenie w konkursie objął Kanter, który posłał dysk na odległość 64,90 m. Małachowski, który wylosował drugi numer i jako drugi pojawił się w kole, uzyskał wynik 64,49 m. W pierwszej kolejce lepszy rezultat od „Machałka” uzyskał tylko Estończyk. Natomiast Harting, który startował z numerem pierwszym, rozpoczął konkurs od rzutu na odległość 62,16 m. Dalej rzucił od niego drugi z Polaków Robert Urbanek, który z wynikiem 63,58 m zajmował piątą lokatę. Po drugiej próbie prowadzenie objął Harting. Niemiec posłał dysk na odległość 68,13 m, a Małachowski miał nieudaną próbę. W trzeciej kolejce dysk Hartinga zatrzymała siatka ochronna, „Machałek” uzyskał 65,09 m, a Urbanek 64,32 m. Na półmetku rywalizacji prowadził Harting przed Kanterem, Małachowskim, Niemcem Martinem Wierigiem i Urbankiem.

W czwartej serii Harting poprawił swój najlepszy wynik – posłał dysk na odległość 69,11 m. Kanter spalił swoją próbę, a Małachowski rzutem na 67,18 m awansował na drugą pozycję. W piątej kolejce „Machałek” znów się poprawił – uzyskał wynik 68,36 m. Harting, który miał rzucać po Polaku nie wszedł do koła. Najwyraźniej oszczędzał siły na ostatni rzut, który mógł mu zapewnić złoto, gdyby Małachowski w ostatniej próbie uzyskał lepszy wynik od niego. Polakowi jednak nie udało się w szóstej kolejce pokonać Niemca – rzucił dysk na odległość 67,21 m. Harting, będąc już pewnym złotego medalu, zakończył rywalizację dyskoboli wynikiem 69,08 m. Drugi z Polaków Robert Urbanek zajął w konkursie szóste miejsce, które zapewnił sobie rzutem z trzeciej kolejki.

Szer. Marcin Lewandowski (na drugiej pozycji) podczas biegu na dystansie 1500 m na tegorocznych mistrzostwach Polski w Toruniu.

W finale biegu na 800 metrów złoty medal, z wynikiem 1 min 43,31 s, wywalczył Etiopczyk Mohammed Aman. Drugi był Amerykanin Nick Symmonds (1.43,55), trzeci Ayanleh Souleiman z Dżibuti (1.43,76), czwarty szer. Marcin Lewandowski (1.44,08), piąty Brytyjczyk Andrew Osagie (1.44,36), a szósty Amerykanin Duane Solomon (1.44,42). Szeregowy z bydgoskiego Wojskowego Zespołu Sportowego pobiegł w Moskwie najszybciej w tym sezonie i po raz drugi w swojej karierze zajął czwarte miejsce na mistrzostwach świata (czwarty był również w 2011 roku).

REKLAMA

szus

autor zdjęć: arch. Jacka Szustakowskiego

dodaj komentarz

komentarze


Ofensywa Tuchaczewskiego
 
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Wojsko przeciw wirusowi
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Terytorialsi nie stracą dodatku
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Monte Cassino. Aby dobrze wyryć w pamięci
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Fordy, a nie Nissany
F-16 kończą misję w Estonii
Polskie porty bardziej otwarte
Kraby w Bolesławcu
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Online z mistrzami sportu
Żołnierze w sztafecie pomocy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Powstaną kolejne strzelnice
Most do współpracy
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Kajmany na gąsienicach
16 sekund Liberatora
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Zbiegowie z innego świata
Ogromne zainteresowanie Soną
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Laserowa artyleria US Army
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Prezydent z wizytą w Drawsku
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Współzawodnictwo rozwija
Informacja Prasowa
Groty z granatnikiem
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Prezydent Duda jedzie do USA
Weterani w pasiece
Byli specjalsi mogą wracać do służby
„Defender” – pracowity poligon saperów
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Na misjach święta inne niż zwykle
Amerykanie odmładzają F-16
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Z menażką na wakacje
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Wyzwania polskiej prezydencji
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Testament Polski Walczącej
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO