moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kapral Małachowski wicemistrzem świata

Tytuł wicemistrza świata w rzucie dyskiem wywalczył w Moskwie starszy kapral Piotr Małachowski. Polak w finale przegrał tylko z Niemcem Robertem Hartingiem, który po raz trzeci z rzędu zdobył złoty medal mistrzostw świata. W biegu na 800 m szeregowy Marcin Lewandowski zajął czwarte miejsce.


Kilka minut przed rozpoczęciem finału rzutu dyskiem na moskiewskich Łużnikach zagrano Mazurka Dąbrowskiego. Na najwyższym stopniu podium stanął zwycięzca konkursu rzutu młotem Paweł Fajdek. Wszyscy sympatycy lekkiej atletyki kibicujący biało-czerwonym wierzyli, że Piotr Małachowski, nazywany przez kolegów „Machałkiem”, pójdzie w ślady młodszego kolegi z rzutni i też wywalczy złoto. Przed mistrzostwami świata w Moskwie kapral z wrocławskiego Wojskowego Zespołu Sportowego mógł pochwalić się najlepszym wynikiem uzyskanym w tym sezonie. Był w bardzo dobrej formie i zapowiadał, że w Moskwie pośle dysk na odległość ponad 70 metrów. Niestety, nie udało się przekroczyć tej granicy. Uzyskał wynik 68,36 m. Wystarczył on jednak do zdobycia srebrnego medalu. Niemiec Harting wyprzedził Polaka o 75 cm. Brązowy medal, z wynikiem 65,19 m, wywalczył Estończyk Gerd Kanter.


Po pierwszej serii prowadzenie w konkursie objął Kanter, który posłał dysk na odległość 64,90 m. Małachowski, który wylosował drugi numer i jako drugi pojawił się w kole, uzyskał wynik 64,49 m. W pierwszej kolejce lepszy rezultat od „Machałka” uzyskał tylko Estończyk. Natomiast Harting, który startował z numerem pierwszym, rozpoczął konkurs od rzutu na odległość 62,16 m. Dalej rzucił od niego drugi z Polaków Robert Urbanek, który z wynikiem 63,58 m zajmował piątą lokatę. Po drugiej próbie prowadzenie objął Harting. Niemiec posłał dysk na odległość 68,13 m, a Małachowski miał nieudaną próbę. W trzeciej kolejce dysk Hartinga zatrzymała siatka ochronna, „Machałek” uzyskał 65,09 m, a Urbanek 64,32 m. Na półmetku rywalizacji prowadził Harting przed Kanterem, Małachowskim, Niemcem Martinem Wierigiem i Urbankiem.

W czwartej serii Harting poprawił swój najlepszy wynik – posłał dysk na odległość 69,11 m. Kanter spalił swoją próbę, a Małachowski rzutem na 67,18 m awansował na drugą pozycję. W piątej kolejce „Machałek” znów się poprawił – uzyskał wynik 68,36 m. Harting, który miał rzucać po Polaku nie wszedł do koła. Najwyraźniej oszczędzał siły na ostatni rzut, który mógł mu zapewnić złoto, gdyby Małachowski w ostatniej próbie uzyskał lepszy wynik od niego. Polakowi jednak nie udało się w szóstej kolejce pokonać Niemca – rzucił dysk na odległość 67,21 m. Harting, będąc już pewnym złotego medalu, zakończył rywalizację dyskoboli wynikiem 69,08 m. Drugi z Polaków Robert Urbanek zajął w konkursie szóste miejsce, które zapewnił sobie rzutem z trzeciej kolejki.

Szer. Marcin Lewandowski (na drugiej pozycji) podczas biegu na dystansie 1500 m na tegorocznych mistrzostwach Polski w Toruniu.

W finale biegu na 800 metrów złoty medal, z wynikiem 1 min 43,31 s, wywalczył Etiopczyk Mohammed Aman. Drugi był Amerykanin Nick Symmonds (1.43,55), trzeci Ayanleh Souleiman z Dżibuti (1.43,76), czwarty szer. Marcin Lewandowski (1.44,08), piąty Brytyjczyk Andrew Osagie (1.44,36), a szósty Amerykanin Duane Solomon (1.44,42). Szeregowy z bydgoskiego Wojskowego Zespołu Sportowego pobiegł w Moskwie najszybciej w tym sezonie i po raz drugi w swojej karierze zajął czwarte miejsce na mistrzostwach świata (czwarty był również w 2011 roku).

szus

autor zdjęć: arch. Jacka Szustakowskiego

dodaj komentarz

komentarze


PGZ przyznaje: element fotela był źle zaprojektowany
 
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Trudny sojusz partyzantów
Stulecie wojskowej Akademii
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Stulecie Centralnej Biblioteki Wojskowej
Rydwany dżihadu
Statuetki „Lider Bezpieczeństwa Państwa” wręczone
Wojsko analizuje wnioski z ćwiczeń 12 Dywizji
Jihadist Mill
Następcy Herculesów
Jak zginął „Ponury”
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Sukcesy laureatów naszego plebiscytu sportowego
Zmiany w przepisach mundurowych
Kierunek: Afganistan
Przegląd lekkoatletycznej kadry Wojska Polskiego
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Mistrzu ju-jitsu z Błękitnej Brygady
Poprady w Gołdapi
Minister na ćwiczeniach „Dragon ’19”
„Dragon” na Wiśle
Trałowanie pod osłoną
Z Wehrmachtu do Armii Andersa
„Baltops”, czyli desanty pod wodzą USA
Flota przyszłości
F-16 wracają do Polski
„Ślązak” przeszedł kolejny test
Fleet of the Future
„Noble Jump”, czyli gotowi 24/7
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Aby Bałtyk był trochę bardziej czysty
Likwidacja komendanta Junka
Logistyka dla Leopardów
Memoriał Ireny Szewińskiej: żołnierze nie zawiedli
Terytorialsi szkolą się w Toruniu
A Half-Open Gate to Hell
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
Ćwiczenia „Dragon ’19” rozpoczęte!
Błaszczak: zdolności obronne Polski będą wzmocnione
Terytorialsi oddają krew
Logistycy na poligonie w Drawsku
Nowy rozdział w polsko-amerykańskiej współpracy
Rusza cyberkomponent WOT-u
Minister Błaszczak z wizytą w bazie F-35
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Tu się zadań nie wybiera
Polski wkład w operację „Overlord”
Medale dla uczestników walk w Karbali
Młodzi artyści wystąpili w Kołobrzegu
Nowe plecaki dla żołnierzy
Miroslawiec Up
Obrady Rady Unii Europejskiej
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Buzdygan płk. Głuszczaka nadal pomaga
Kolejna szabla AFN zdobyta
Działalność firm na rzecz obronności

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO