moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Świętoszowscy pancerniacy świętowali

Żołnierze 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10 BKPanc) wraz z zaproszonymi gości i licznie przybyłymi przyjaciółmi oraz sympatykami świętoszowskiej brygady uroczystym apelem rozpoczęli drugi dzień obchodów swojego Święta.

Uroczystego otwarcia nowej Sali Tradycji świętoszowskiej brygady dokonał dowódca 10 BKPanc generał brygady Cezary Podlasiński w asyście kombatantów majora Mariana Słowińskiego oraz pułkownika Eugeniusza Praczuka.

Na uroczystym apelu z okazji Święta 10 BKPanc dowódca brygady serdecznie powitał wszystkich zgromadzonych gości, którzy licznie przybyli z odległych miejscowości w kraju i za granicą. Wśród zaproszonych osobistości byli m.in.: dowódca „czarnej dywizji” generał dywizji Janusz Adamczak, dyrektor Departamentu Strategii i Polityki Obronnej MON – były dowódca „czarnej dywizji” – generał dywizji Mirosław Różański, prezes Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków generał brygady w stanie spoczynku Zbigniew Szura, a także byli dowódcy i żołnierze 10 BKPanc oraz dowódcy innych zaprzyjaźnionych jednostek wojskowych. Honorowymi gośćmi byli weterani II wojny światowej, żołnierze z jednostek, których tradycje kultywuje 10B KPanc. Szczególnie cieszył fakt, że pomimo podeszłego wieku i ogromnych odległości kombatanci – maczkowcy zaszczycili swoją obecnością świętoszowskich żołnierzy.

Licznie przybyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych z wicewojewodą województwa dolnośląskiego panią Ewą Mańkowską oraz wicewojewodą województwa lubuskiego panem Janem Świrepo. Obecni byli prezydenci, burmistrzowie, wójtowie i przedstawiciele starostw miast zaprzyjaźnionych z świętoszowska brygadą – Lubinia, Legnicy, Żagania, Bolesławca, Małomic, Chojnowa i Osiecznicy. Nie zabrakło przedstawicieli szkół, służb mundurowych i instytucji współpracujących z brygadą.

W uroczystościach udział wzięli także dowódcy prestiżowych jednostek i związków taktycznych z zagranicy. Na obchody święta świętoszowskich żołnierzy przybył z Niemiec dowódca 1 Dywizji Pancernej z Hanoweru generał dywizji Carsten Jacobson oraz dowódca 2 Brygady Pancernej ze Starsburga we Francji generał brygady Eric Hautecloque-Rays.

– Chciałbym Wam podziękować za ofiarną, zaangażowaną, honorową służbę i pracę na rzecz naszych sił zbrojnych i ojczyzny. Lista Waszych zasług i osiągnieć jest bardzo długa i wszystkim tutaj zgromadzonym doskonale znana. Na najbliższe dni, miesiące i lata chciałbym Wam życzyć wszelkiej pomyślności, satysfakcji i zadowolenia z pełnionej służby i pracy. Szczególne życzenia żołnierskiego szczęścia i pomyślności, bezpieczeństwa i powrotu w zdrowiu do domu, rodzin, brygady i dywizji kieruję do żołnierzy, którzy przygotowują się i już za kilka miesięcy wyjadą w siłach Polskiego Kontyngentu Wojskowego do Afganistanu – tymi słowami zwrócił się do zgromadzonych na uroczystości: dowódcy 10 BKPanc generała brygady Cezarego Podlasińskiego oraz wszystkich świętoszowskich żołnierzy zgromadzonych na placu garnizonowym w Świętoszowie, dowódca „czarnej dywizji” generał dywizji Janusz Adamczak.

Wyjątkowym i szczególnym momentem uroczystych obchodów tegorocznego Święta było wręczenie przez dowódcę „czarnej dywizji” generała dywizji Janusza Adamczaka aktu mianowania na pierwszy stopień oficerski wyjątkowemu żołnierzowi. 89-letni Edmund Szczyrba, na stałe mieszkający w Holandii był żołnierzem 10 Pułku Strzelców Konnych w 1 Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka. W stopniu starszego strzelca służył w plutonie szturmowo-rozpoznawczym jako przedni strzelec i drugi kierowca czołgu. Walczył we Francji, Belgii, Holandii i Niemczech. Po wręczeniu aktu mianowania i honorowego patentu oficerskiego żołnierza 10 BKPanc, dowódca świętoszowskich pancerniaków – spadkobierców tradycji maczkowców generał brygady Cezary Podlasiński wręczył nowo mianowanemu oficerowi czarny beret z oznaką stopnia i czarny pagon – symbole wyróżniające żołnierzy „czarnej dywizji” wśród wszystkich wojsk Sił Zbrojnych RP. Cała uroczystość wręczenia aktu mianowania była momentem ogromnie wzruszającym, zarówno dla podporucznika Szczyrby, jak i wszystkich świadków tego niecodziennego wydarzenia.

W trakcie uroczystości ponad 60 żołnierzom – weteranom ze Świętoszowa wręczono Gwiazdy Afganistanu, Iraku i Czadu. Jedna z Gwiazd Iraku została wręczona rodzicom bohatera 10 BKPanc – ś.p. kaprala Huberta Kowalewskiego, który poległ w Afganistanie, a wcześniej brał udział w misji w Iraku.

Podczas tegorocznego Święta zostały także wręczone akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe 20 żołnierzom świętoszowskiej brygady.

Podniosłą chwilą dla wszystkich żołnierzy 1 Batalionu Czołgów był akt przekazania repliki sztandaru dla tego pododdziału przez jej fundatora Krzysztofa Grabca. Sztandar ten, jako symbol najwyższych wartości, honoru i tradycji, jest jednocześnie zobowiązaniem do godnego wypełniania obowiązków wobec ojczyzny i narodu. Sztandar stanowi wierną replikę sztandaru 1 Pułku Pancernego. Dowódca 1 Batalionu Czołgów podpułkownik Paweł Michalski otrzymany sztandar przekazał dla pocztu sztandarowego pododdziału, który zaprezentował sztandar przed szykiem wszystkich zgromadzonych pododdziałów 10 BKPanc.

Uroczysta zbiórka pododdziałów z okazji Święta była też odpowiednim momentem do wręczenia odznaki za rany i kontuzje poniesione podczas pełnienia misji poza granicami kraju. Odznaką tą został uhonorowany starszy kapral Łukasz Owczarek z 10 Batalionu Zmechanizowanego Dragonów.

Dowódca 10 BKPanc wręczył także honorowe odznaki 10 BKPanc. W gronie 11 osób wyróżnionych tą odznaką znalazł się m.in. generał dywizji Janusz Adamczak i generał dywizji Mirosław Różański. Ponadto mając na uwadze wzorową, wieloletnią służbę w szeregach 10 Brygady Kawalerii Pancernej, Kapituła Odznaki Pamiątkowej nadała odznakę 10 BKPanc 50 żołnierzom.

Podziękowania od dowódcy świętoszowskiej brygady za duże zaangażowanie i wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych otrzymali także pracownicy wojska.

Wyrazem szacunku i wdzięczności dla weteranów za poświęcenie w czasie służby poza granicami kraju były podziękowania dla 3 weteranów świętoszowskiej brygady, które osobiście złożył im w czasie uroczystości dowódca 10 BKPanc.

Dowódca 10 BKPanc generał brygady Cezary Podlasiński w swoim przemówieniu wyraził wiele pozytywnych słów i podziękowań, zarówno pod adresem swoich żołnierzy, jak i wszystkich osób związanych z świętoszowska brygadą.

– Minął kolejny rok dowodzenia przeze mnie 10 Brygadą Kawalerii Pancernej. Z satysfakcją stwierdzam, że pomimo ogromnego wysiłku szkoleniowego ostatnich dwunastu miesięcy, jaki musieli podjąć żołnierze świętoszowskiej brygady, jestem dumny z poziomu wojskowego rzemiosła jaki prezentują dowodzeni przeze mnie żołnierze, których trud i zaangażowanie w służbie nieprzerwanie plasuje nas w czołówce Wojska Polskiego. Dowodzenie 10 Brygadą Kawalerii Pancernej przepełnia mnie dumą. To wielki zaszczyt i jednocześnie wielka odpowiedzialność, która spoczywa na dowódcy tak nieprzeciętnej jednostki – mówił do wszystkich zgromadzonych na placu garnizonowym w Świętoszowie dowódca 10 BKPanc.

Następnie specjalne słowa skierował do kombatantów. – Bardzo się cieszę, że są wśród nas nasi drodzy weterani, żołnierze generała Maczka oraz żołnierze przybyli do Polski ze wschodu w składzie 29 Pułku Piechoty i 3 Brygady Pancernej walczący m.in. o te ziemie, na których się dziś znajdujemy. Jest z nami także wielu byłych żołnierzy jednostki, którzy przez lata godnie służyli dla Polski powojennej. Przez lata zmieniała się nazwa tej jednostki i miejsca stacjonowania – niezmienna była jednak zawsze wzorowa żołnierska służba, jaką reprezentowali nasi żołnierze. Dowody tej służby są licznie zebrane na Sali Tradycji Brygady, którą w nowym kształcie dzisiaj uroczyście otworzyliśmy.

Do związanych z brygadą władz lokalnych i instytucji cywilnych dowódca świętoszowskich pancerniaków zwrócił się w następnej kolejności, dziękując im za ofiarną pomoc i zaangażowanie we współpracy ze świętoszowską brygadą.

Kończąc swoje wystąpienie dowódca 10 BKPanc wskazał najbliższe cele i wyzwania, przed jakimi staną żołnierze ze Świętoszowa.

– Najbliższy czas przyniesie kolejne wyzwanie dla nas – żołnierzy 10 Brygady Kawalerii Pancernej. Priorytetem dla 1 0BKPanc jest zadanie kontynuacji formowania kontyngentu XIV zmiany PKW Afganistan. Jednak ponad 70% stanu osobowego brygady pozostanie w kraju i na tym potencjale osobowym skupi się główne szkolenie brygady – podsumował swoje wystąpienie dowódca świętoszowskich pancerniaków.

Część oficjalna uroczystości zakończyła się defiladą pododdziałów przy dźwiękach Warszawianki. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Wojskowa z Żagania. Po defiladzie pododdziałów i sprzętu 10 BKPanc, gdzie m.in. nastąpił przejazd całej kompanii czołgów oraz egzemplarzy sprzętu historycznego odbył się pokaz ochrony VIP-a, zaś pluton czołgów z 24 Batalionu Ułanów 10 BKPanc dostarczył wszystkim widzom niecodziennych wrażeń wykonując dynamiczny pokaz – taniec Leopardów.

Na zakończenie uroczystości dowódca świętujących pancerniaków generał brygady Cezary Podlasiński ponownie zaprosił wszystkich żołnierzy wraz z rodzinami, gośćmi i sympatykami świętoszowskiej brygady do wspólnego świętowania. – Wszystkim życzę, aby ten dzień upłynął w miłej rodzinnej atmosferze, miłego świętowania i wesołej zabawy – zakończył tymi słowami oficjalną część obchodów Święta 10 Brygady Kawalerii Pancernej im. generała broni Stanisława Maczka w Świętoszowie.

Źródło: kpt. Justyna Balik

PZ

autor zdjęć: 10 BKPanc

dodaj komentarz

komentarze


Kapelan na misji
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
Klątwa czarnego złota
Playing the World
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
ORP „Drużno” po nowemu
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
W Brukseli o bezpieczeństwie
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
Lekcja zimowego przetrwania
Cel – bezpieczna Europa
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
JFTC rośnie w siłę
Polscy generałowie w strukturach NATO
Testament geopolityczny prezydenta
Polsko-niemieckie strzelanie w Jägerbrück
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
Bal na rzecz weteranów
„Snipy” to oczy...
Lotnisko Chopina zyska tereny od wojska
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
Antoś, symbol Lwowa
Morze niezgody
Komandosi z Agatu na Kaukazie
Widzimy się na macie
Curse of the Black Gold
Poszukiwana Harpia
II edycja „Legii Akademickiej” dla studentów
See You On The Mat
Cybernetyczna foka lustruje dno
Granice są po to, by je przekraczać
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
„Sophia” do końca marca
13 Desperadoes
Jakie zmiany w programie „Legii Akademickiej”?
Pielęgniarka spod Monte Cassino
Więcej pieniędzy dla kombatantów
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Powrót lekkich czołgów w US Army
Na jednej narcie po nagrodę fair play
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Znana wysokość podwyżek dla żołnierzy
Proobronna „Anakonda”
Między młotem a sierpem 12 stycznia 1944 roku
Śmigłowiec marynarki szukał rozbitka
Żołnierze zdominowali mistrzostwa Polski w biatlonie
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Polskie święta na misjach
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
Pilot z precyzją chirurga
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
II Rzeczpospolita była Polską z wizji Dmowskiego
Technologiczne inwestycje HSW
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
Centrum w zawieszeniu
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
Węzły dla wojska
Wspólny konkurs resortów obrony i edukacji
Jak zostać żołnierzem? Dowiesz się w górach
Programy NATO dla ukraińskich saperów
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Zostań żołnierzem Żelaznej Dywizji
Panie bez taryfy ulgowej

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO