moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sztafeta mieszana tuż za podium

Katarzyna Wójcik i Szymon Staśkiewicz zajęli czwarte miejsce w rywalizacji sztafet mieszanych na Mistrzostwach Europy w Pięcioboju Nowoczesnym, które zakończyły się dzisiaj w Drzonkowie. Ostatnią konkurencję czempionatu wygrali Ukraińcy, srebro zdobyli Rosjanie, a brąz Litwini.

Szer. Remigiusz Golis wbiega na metę po srebro w sztafecie mieszanej na V Letniej Olimpiadzie Wojskowej w Rio de Janeiro. Na czempionacie w Drzonkowie daleki był od formy, którą prezentował przed dwoma laty w Brazylii.

W ostatniej konkurencji czempionatu wystartowało dziesięć duetów z dziesięciu państw. Polskę reprezentowali: Katarzyna Wójcik (Stowarzyszenie Pięciobój Polski CWKS Legia Warszawa) i Szymon Staśkiewicz (Zielonogórski Klub Sportowy Drzonków). Najlepsza z polskich zawodniczek w rywalizacji indywidualnej szer. Oktawia Nowacka (Stowarzyszenie Pięciobój Polski CWKS Legia Warszawa i Wojskowy Zespół Sportowy Zegrze) nie została wystawiona przez trenerów do sztafety mieszanej z powodu dolegliwości zdrowotnych. Zamiast niej u boku aktualnego indywidualnego mistrza kraju wystąpiła brązowa medalistka mistrzostw Polski 2013.

Na szermierczej planszy polski duet zajął ex aequo trzecie miejsce z litewskim. Reprezentanci Polski wygrali 29 walk, a przegrali 25, co przełożyło się na 838 pięciobojowych punktów. Prowadzili Rosjanie (Donata Rimszajte i Aleksander Lesun) z 892 pkt. przed Niemcami (Lena Schoneborn) - 856 pkt. Na pływalni najszybsi byli Francuzi. Elodie Clouvel i Christopher Patte uzyskali czas 1 min 56,26 s. Drugie miejsce zajęli Brytyjczycy (1.58,06), a trzecie Rosjanie (1.59,69). Wójcik i Staśkiewicz mieli szósty czas dnia (2.02,87). Na parkurze najlepiej sobie radziła para ukraińska, która zdobyła 1140 punktów. Drugie miejsce zajęli Litwini (1132), a trzecie Czesi (1120).

Po trzech konkurencjach, przed biegiem połączonym ze strzelaniem, na prowadzeniu byli Rosjanie. Rimszajte i Lesun zgromadzili 3336 punktów i wyprzedzali o 50 oczek duet z Ukrainy (Wiktoria Tereszczuk, Pawlo Tymoszczenko), o 82 Litwinów, 90 Polaków i 106 reprezentantów Łotwy. W przeliczeniu na sekundy przed ostatnią konkurencja zwaną ,,kombajnem'' biało-czerwoni mieli 22 s straty do Rosjan, 10 s do Ukraińców i 2 s do Litwinów. Najlepiej strzelali i biegali Ukraińcy, którzy uzyskali czas 11 min 0,16 s i tym wynikiem zapewnili sobie pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej. Para litewska była o półtorej sekundy wolniejsza, ale na mecie miała zbyt małą przewagę nad Rosjanami, aby zdobyć srebrny medal, ale za wystarczającą nad Polakami, by cieszyć się z brązu. Polskiemu duetowi do miejsca na podium zabrakły 92 punkty.

Tak więc gospodarze czempionatu zakończyli mistrzostwa z dorobkiem jednego krążka wywalczonego podczas pierwszego dnia imprezy. Przypomnijmy, że srebro zdobyły szer. Oktawia Nowacka, Katarzyna Wójcik i Aleksandra Skarzyńska w rywalizacji sztafet. Indywidualnie najlepiej z Polek spisała się szer. Oktawia Nowacka, która zajęła 13. miejsce. Tę samą lokatę wywalczył w rywalizacji indywidualnej mężczyzn najlepszy z Polaków Bartosz Majewski. Niestety, do 36-osobowego finału nie zakwalifikował się kolega Nowackiej z zegrzyńskiego WZS st. szer. Remigiusz Golis, który czempionatu w Drzonkowie nie może zaliczyć do najbardziej udanych. Spadek jego formy zauważyli trenerzy kadry narodowej i nie powołali go na zgrupowanie przed zbliżającymi się mistrzostwami świata.

- Remek miał duże zaległości treningowe. Słabo przepracował zimę, co zwłaszcza jest teraz widoczne w jego dyspozycji biegowej - mówi szef zegrzyńskiego WZS mjr Jerzy Świnoga. - To zdolny zawodnik i mam nadzieję, że wyciągnie wnioski ze swojego występu w Drzonkowie - dodaje major i chwali koleżankę Golisa Oktawię Nowacką. - Weszła w sezon po wielu kontuzjach. Mimo, iż nie zdążyła się najlepiej przygotować do mistrzostw była mocnym punktem naszej medalowej sztafety i świetnie spisała się w rywalizacji indywidualnej - twierdzi mjr Świnoga. - Oktawia poprawiła się w pływaniu. Coraz lepiej także sobie radzi na parkurze. W Drzonkowie świetnie biegała i strzelała. Jest perspektywiczną zawodniczką i mam nadzieję, że dostarczy nam jeszcze wiele radości - dodaje major.

Wyniki sztafet mieszanych
1. Ukraina (Wiktoria Tereszczuk, Pawlo Tymoszczenko) - 5846 punktów
2. Rosja (Donata Rimszajte i Aleksander Lesun) - 5836
3. Litwa (Laura Asadauskaite, Justinas Kinderis) - 5810
4. Polska - 5718
5. Wielka Brytania - 5654
6. Łotwa - 5578.

szus

autor zdjęć: Fot. archiwum Jacka Szustakowskiego

dodaj komentarz

komentarze


Defendery 2019 – część 3
 
Rok Żelaznej Dywizji
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Klasy wojskowe po nowemu
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
Cienka niebieska linia
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Oko na Europę
Sprawdzają Brutusa
Jedna misja, jeden zespół
Polska nie pozostanie osamotniona
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Irańskie szachy
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Iranian Chess Game
Samochód do desantowania
Polskie firmy na targach w Londynie
Kosmiczny gość
Umarły dla świata
Walka i dyplomacja
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Zielone światło z USA na sprzedaż F-35
Głos (z) płonącej Warszawy
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Przetrwać do świtu
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Większe dotacje na budowę strzelnic
Warszawa – miasto nieujarzmione
„Robot” w akcji
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Rozpoczynamy nową erę
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Thin Blue Line
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Śląskie sceny z życia
Zapal światło dla ofiar Katynia
Defendery 2019 – część 4
Nowy wiceminister w MON
Wrzesień ’39 na południu Polski
A Torn Subcontinent
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Nowa misja i nowy sprzęt
Terytorialsi na wysokościach
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Historia Liberatora wyjaśniona
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Chorwacki test polskich kadetów
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO