moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Student WAT zdobył trzydziesty medal

W ostatnim finale rozgrywanym podczas XXVII Letniej Uniwersjady w Kazaniu Tomasz Bartnik wywalczył brąz w konkurencji strzelania z karabinu z trzech postaw. W ostatecznej klasyfikacji medalowej Polska zajęła dwunaste miejsce.

Strzelcy z Wojskowej Akademii Technicznej ze swoim szkoleniowcem na zakończeniu tegorocznych Akademickich Mistrzostw Polski w Strzelectwie Sportowym, na których zajęli trzecie miejsce w klasyfikacji uczelni. W środku, z medalem, Tomasz Bartnik – zdobywca dwóch złotych medali i srebrnego. Fot. WAT.

Rywalizację o medale w Kazaniu zakończył finał strzelców w konkurencji strzelania z karabinu z trzech postaw. Z trójki Polaków do finałowej rozgrywki zakwalifikował się jedynie Tomasz Bartnik (Paweł Pietruk został sklasyfikowany na 19. miejscu, a Bartosz Jasiecki na 51.). Student Wojskowej Akademii Technicznej awansował do ośmioosobowego finału z czwartym wynikiem, a w klasyfikacji drużynowej biało-czerwoni zajęli dziewiąte miejsce. W finałowym pojedynku strzelców Bartnik, który na zeszłorocznym czempionacie studentów w Kazaniu zdobył brąz w tej samej konkurencji, był bardzo blisko zdobycia srebrnego medalu. Po sześciu seriach strzałów był na drugiej pozycji z wynikiem 432,1 pkt. Prowadził akademicki mistrz świata z 2012 roku Rosjanin Nazar Ługiniec (436,4), trzeci był Chińczyk Hongwei Kang (431,6), a czwarty drugi z Chińczyków Yifei Cao (431,4). W siódmej serii, w której rywalizowało ze sobą już tylko trzech najlepszych zawodników, Polak uzyskał najsłabszy wynik i z 441,6 pkt. musiał się zadowolić brązowym medalem. W ósmej serii Ługiniec, prowadzący z dużą przewagą nad Chińczykiem, nie dał sobie odebrać złota. Rosjanin uzyskał 457,5 pkt., a Hongwei Kang 449,7.

Niewiele brakowało, aby gospodarze Uniwersjady wywalczyli również złoty medal w ostatnim finale w grach zespołowych. W meczu o pierwsze miejsce w turnieju piłkarzy wodnych Rosjanie przegrali jednak 4:5 z Węgrami. Jednak ta porażka i tak już nie miała żadnego wpływu na łączną klasyfikację medalową Uniwersjady. Gospodarze zdominowali bowiem rywalizację. Zdobyli aż 292 medale, w tym 155 złotych i 75 srebrnych. W klasyfikacji medalowej Rosjanie wyprzedzili Chińczyków (26 złotych – 29 srebrnych – 22 brązowe), Japończyków (24 – 28 – 32), reprezentantów Korei Południowej (17 – 12 – 12), Białorusinów (13 – 13 – 14), Ukraińców (12 – 29 – 36) i Amerykanów (11 – 14 – 15). Polska – z dorobkiem 5 złotych, 9 srebrnych i 16 brązowych krążków – zajęła 12. miejsce. Tuż za biało-czerwonymi sklasyfikowano Francję (5 – 9 – 12) i Niemcy (4 – 6 – 9).

St. szer. Marika Popowicz (z prawej) z Wojskowego Zespołu Sportowego w Bydgoszczy wywalczyła w Kazaniu jeden z trzydziestu medali. Wraz z szer. Weroniką Wedler, st. szer. Eweliną Ptak i Małgorzatą Kołdej pobiegła po brąz w sztafecie 4x100 m. Fot. Jacek Szustakowski.

Polscy studenci, zdobywając w Kazaniu 30 medali, poprawili dotychczasowe rekordowe osiągnięcie z Izmiru w 2005 roku, gdzie wywalczyli 28 krążków. Warto jednak podkreślić, że do Rosji pojechała też największa w historii startów w studenckich igrzyskach reprezentacja. Polskę reprezentowało w Kazaniu 230 sportowców w 20 z 27 dyscyplin, które były w programie rywalizacji. Najliczniej obsadziliśmy konkurencje w kajakarstwie (wysłaliśmy 25 kajakarzy) i to przedstawiciele tej dyscypliny zdobyli dla Polski najwięcej medali – 12 (1 złoty, 3 srebrne, 8 brązowych). Złote medale dla naszej reprezentacji wywalczyli: lekkoatleci Paweł Fajdek i Kamila Stepaniuk, siatkarze plażowi (Michał Kądzioła i Jakub Szałankiewicz), pływak Paweł Korzeniowski i kajakarze w wyścigu dwójek na 1000 m (st. szer. Mariusz Kujawski i Paweł Szandrach).

Z żołnierzy – reprezentantów Wojskowych Zespołów Sportowych – na podium w Kazaniu najwięcej razy stanął st. szer. Mariusz Kujawski. Kajakarz z bydgoskiego WZS i student Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy wywalczył trzy medale. Kujawski wraz z Pawłem Szandrachem wygrali wyścig dwójek na 1000 m oraz zajęli drugie miejsce na dystansie o połowę krótszym. Do złota i srebra szeregowy z bydgoskiego WZS dorzucił brąz w osadzie K-4 na dystansie 500 m (wspólnie z Szandrachem, Sebastianem Szypułą i Dawidem Putto). Poza Kujawskim z reprezentantów WZS medale w Kazaniu zdobyły: sprinterki w sztafecie 4x100 m – st. szer. Marika Popowicz (WZS Bydgoszcz), st. szer. Ewelina Ptak i szer. Weronika Wedler (obie WZS Wrocław) oraz w turnieju drużynowym florecistek – szer. Martyna Synoradzka (WZS Zegrze).

szus

autor zdjęć: Jacek Szustakowski, WAT

dodaj komentarz

komentarze


JWK z odznaką pamiątkową
 
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Podziemna potęga
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
Klasy wojskowe po nowemu
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Rywalizacja strzelców wyborowych
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Arsenał Iranu
Defense Without Politics
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
We Are All Darfur
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Chciałem walczyć z Niemcami
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Śmierć bohatera
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Własne interesy Europy
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Palmiry – miejsce kaźni
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
„Bolko” w służbie
Krwawe walki o Monte Cassino
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Leopardy strzelały w dzień i w nocy
Darłowo czeka na śmigłowce
Obradowała Rada Gabinetowa
Double Eagle po nowemu
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Stulatka hydrografia
Militaria na Zamku Królewskim
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Ważka bliżej
Symulatory strzelań Rosomaków
Pretorianie na Mazurach
Nowy wiceminister w MON
They Train Together, They Fight Together
USA nie zacznie wojny z Iranem
For the Right Cause
Iran uderza w USA
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Nauka zimowego pływania
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Security Game
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO