moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Niebezpieczne loty? Najpierw na symulatorze

Skonstruowany przez polskich inżynierów „symulator dezorientacji” trafił do dęblińskiej Szkoły Orląt – dowiedział się portal polska-zbrojna.pl. Piloci myśliwców i śmigłowców będą mogli na nim ćwiczyć loty w warunkach, które wywołują zaburzenia orientacji przestrzennej. W Polsce istnieje jeszcze tylko jedno podobne urządzenie.


Siedzący w kokpicie samolotu pilot ma wrażenie, że maszyna zaczyna się wznosić. W rzeczywistości jednak, co pokazują przyrządy pokładowe, jest ona w pozycji poziomej. Jednak pilot, tracąc orientację co do faktycznego położenia maszyny, decyduje się skorygować ustawienia. Popycha drążek do przodu i samolot zaczyna opadać ku ziemi.

To tylko jeden z groźnych scenariuszy, na które muszą być przygotowani wszyscy lotnicy, niezależnie od doświadczenia czy wysokości lotu.

– Do dezorientacji w powietrzu dochodzi najczęściej wtedy, gdy piloci nie mają wzrokowych punktów odniesienia lub gdy są one słabo widoczne, jak np. podczas lotu nocą, w chmurach lub przy złej pogodzie. Wówczas, gdy nie widzą np. ziemi czy świateł miast lub obserwują pozorny horyzont, trudno im prawidłowo ocenić pozycję samolotu – wyjaśnia ppłk pil. Maciej Wilczyński, kierownik Akademickiego Ośrodka Szkolenia Lotniczego dęblińskiej uczelni.

Ten nowoczesny symulator ma nauczyć pilotów rozpoznawać objawy dezorientacji i minimalizować ryzyko wypadku. Nad urządzeniem przez blisko trzy lata pracowali inżynierowie z powołanego w tym celu konsorcjum naukowo-przemysłowego. W jego skład weszły: Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych, Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej i firma Aerospace Industries Sp. z. o. o. Symulator trafił już do dęblińskiej szkoły i właśnie jest tam instalowany.  

Pulpit instuktorski i obsługi platformy.

Składa się z komputerów z oprogramowaniem i kabiny maszyny. Ważące siedem ton urządzenie można dostosować do różnych typów samolotów i śmigłowców. Studenci dęblińskiej uczelni i piloci będą mogli ćwiczyć w wersjach kabiny symulatora przystosowanej do lotów, m.in. na F-16, śmigłowcu W-3 Sokół i samolocie transportowym M-28.

Pierwsze wirtualne loty rozpoczną się w październiku. Do przyrządów i monitorów kabiny, w której zasiądą piloci, podgląd będzie miał instruktor. To on będzie decydował o warunkach lotu. W dowolnym momencie będzie mógł kabinę z siedzącym w niej lotnikiem wprowadzić w ruch obrotowy. – Choć pilot tego ruchu nie odczuje, to w efekcie spowoduje on zaburzenia jego układu przedsionkowego, czyli zmysłu równowagi. Tym samym lotnik będzie się czuł tak, jakby w powietrzu stracił świadomość położenia przestrzennego – wyjaśnia płk rez. dr inż. Michał Burek, prorektor ds. kształcenia WSOSP.

Instruktor będzie mógł także sprawić, by lotnik miał wrażenie pojawienia się np. „fałszywego horyzontu” lub ciemności. Podczas wirtualnego lotu urządzenie, za pomocą specjalnego systemu, będzie na bieżąco badało reakcje organizmu pilota.

– Dzięki takiemu ćwiczeniu piloci oswoją się z odczuciami, które mogą im towarzyszyć w momencie utraty orientacji. Ułatwi im to realną ocenę sytuacji i pozwoli zaufać wskaźnikom na przyrządach pokładowych – dodaje prorektor Szkoły.

Symulatorem dezorientacji dysponuje jeszcze Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej. Jednak płk Michał Burek podkreśla, że skonstruowane przez konsorcjum urządzenie to jedyne tak nowoczesne i jedno z najnowocześniejszych na świecie. Jego twórcy liczą, że kupnem symulatora zainteresują się inne państwa. Cena, ze względów komercyjnych, nie jest ujawniana.

PG

autor zdjęć: Bartosz Bera, Arch. WSOSP

dodaj komentarz

komentarze

~GJ
1373828340
Nie mogli się polacy doprosić o symulator to wymyślili własny,może by tak samo zrobić z nowymi samolotami,czołgami,rakietami itd...
72-91-D9-49

Mieliśmy oko nad Irakiem
Ruszyła budowa ORP „Albatros”
16–30 września 1918 – rozstrzygająca operacja na zachodnim froncie
Cisi bohaterowie
Odprawa w Valburgu, czyli oskarżony gen. Sosabowski
Podchorążowie z Dęblina z odznakami „Combat Swimmer”
Trzeci wróg
Będę walczył z czerwonymi aż do ostatniego tchnienia
„Kościuszko” wyruszył po szczątki admirała
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Sokoły pola walki
„Sophia”: powrót do domu
Abramsy i Bradleye w Polsce
Strzały z Procy
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Rząd za kluczowymi zmianami
Zmiany w ustawie o weteranach
Polscy spadochroniarze z kawalerii na najwyższym podium
The United States of America Have It Their Way
Gwardziści z USA w Krzesinach
PKW Orlik od nowego roku z F-16
Cyfrowa brygada testuje nowe rozwiązania
Sukcesy żołnierzy z bydgoskiego Wojskowego Zespołu Sportowego
W Sejmie o systemie obronnym Polski
Szkoła Orląt będzie Akademią
MMA w Sokołowie Podlaskim
Poligonowy test zwiadowców
„Camp Pozzi” – nowa książka byłego żołnierza jednostki GROM
Terytorialsi w urzędach
Cios w domu wroga
Namejs ’18 – łotewskie manewry z międzynarodową obsadą
Pretorianin
Kapral Marcin Lewandowski o krok od diamentów
Zmiana dowództwa w LITPOLUKRBRIG
Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Sopka do liftingu
DracoX: hybryda samolotu i wielowirnikowca
Poznaj dzieje wojskowego Szpitala Ujazdowskiego
Zmiany w zarządzie PGZ
Zmiany w dodatkach służbowych
Obchody 1 września na Westerplatte jednak z udziałem wojska
Bezzałogowce w programie „Orlik”
Całe podium MP w półmaratonie dla żołnierzy
Nowa strzelnica dla wrocławskiej AWL
Pobiegną dla „Czarnego”
Burza wokół rocznicowych uroczystości na Westerplatte
Szef MON odwiedził polskie kontyngenty
Prezydent Duda w Białym Domu
Reprezentanci Wojska Polskiego 15 razy na podium
Czarna Dywizja zdobywa Ypres
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Słowacka Tarcza z udziałem Polaków
Mastery wylądowały w Krzesinach
Dragoni ruszyli do boju

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO