moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pierwszy wojskowy medal na Uniwersjadzie

Szeregowy Martyna Synoradzka oraz Marta Łyczbińska i Emilia Rygielska wywalczyły brązowy medal w turnieju drużynowym florecistek. W meczu o trzecie miejsce Polki wygrały 45:40 z Chinkami. To czwarty medal wywalczony przez Polaków podczas Uniwersjady w Kazaniu i pierwszy, po który sięgnęła reprezentantka Wojska Polskiego.

Brązowa medalistka z Kazania szer. Martyna Synoradzka

Mecz o brąz rozpoczął pojedynek Synoradzkiej – zawodniczki z zegrzyńskiego Wojskowego Zespołu Sportowego – z Chen Wang. Polka przegrała 2:4. W drugim boju Rygielska zremisowała 2:2 z Yongshi Liu, a w trzecim Łyczbińska pokonała 7:2 Yazhu Lu. Następnie Rygielska wygrała 4:3 z Wang, a Synoradzka 6:2 z Lu. Szósty pojedynek Łyczbińska przegrała 3:6 z Liu. Po siódmym pojedynku, w którym Lu wygrała 6:3 z Rygielską, rywalki traciły do biało-czerwonych tylko dwa punkty. W ósmym spotkaniu Łyczbińska pokonała 7:3 Wang i Polska prowadziła 36:30. Mecz kończyła walka szer. Martyny Synoradzkiej z Yongshi Liu. Polka przegrała 9:10, ale dzielnie walczyła do końca mimo kontuzji dłoni. Zawodniczka z zegrzyńskiego WZS utrzymała przewagę wypracowaną we wcześniejszych pojedynkach i nasze florecistki mogły się cieszyć z pierwszego medalu wywalczonego na Uniwersjadzie przez polskich szermierzy.

W półfinale Polki walczyły z Rosjankami. Nasze florecistki przegrały z reprezentantkami gospodarzy 30:45. Mecz rozpoczął pojedynek szer. Martyny Synoradzkiej z Larisą Korobiejnikową. Polka przegrała 2:5. Następnie Marta Łyczbińska doznała porażki 2:5 z Inną Derigłazową, a Emilię Rygielską pokonała 5:4 Julia Birjukowa. W kolejnych pojedynkach Rosjanki nie dały odebrać sobie prowadzenia i awansowały do finału. W drodze do półfinału Polki wygrały w ćwierćfinale 45:19 z Amerykankami. Synoradzka pokonała 10:2 Olivię Dobbs i 5:2 Luone Wang, a w walce kończącej mecz wygrała 5:0 z Madison Zeiss.

O krok od medalu były też polskie szpadzistki, które w turnieju drużynowym przegrały jednym punktem mecz o brązowy medal z reprezentantkami Ukrainy. Ukrainki wygrały 40:39. Polki w swoim ostatnim pojedynku w turnieju wystąpiły w składzie: Renata Knapik, szer. Blanka Błach i Katarzyna Dąbrowa. Szer. Blanka Błach – zawodniczka zegrzyńskiego Wojskowego Zespołu Sportowego – przegrała wszystkie trzy walki (5:6 z Anfisą Poczkałową, 0:3 z Oleną Krywicką i 5:7 z Anastazją Iwczenko). W starciu kończącym rywalizację Polek z Ukrainkami brązowa medalistka ostatnich mistrzostw Europy Renata Knapik wygrała 7:4 z Poczkałową (na ME w Zagrzebiu Polka pokonała tę zawodniczkę 15:10 w ćwierćfinale), ale nie wystarczyło to do zdobycia medalu. Złoto zdobyły Francuzki po zwycięstwie 27:26 nad Koreankami. W Kazaniu Polki walczyły z czterema drużynami. W pierwszym meczu wygrały 45:33 z Kazachstanem, w ćwierćfinale pokonały 45:39 Amerykanki, a w półfinale przegrały 30:45 z reprezentantkami Korei Południowej.  

Szer. Martyna Synoradzka (z prawej) podczas walki na V Letniej Olimpiadzie Wojskowej w Rio de Janeiro (2011), na której wywalczyła z koleżankami w turnieju drużynowym srebrny medal

Z postawy swoich podwładnych w Kazaniu jest bardzo zadowolony szef Wojskowego Zespołu Sportowego w Zegrzu mjr Jerzy Świnoga. – To kolejny sygnał świadczący o tym, że coś drgnęło w polskiej szermierce. Szkoda, że szpadzistkom do medalu zabrakło tego rozstrzygającego o walce trafienia – mówi major. – Bardzo się cieszę z postawy ambitnej Martyny, która dzielnie walczyła do samego końca w meczu z Chinkami. Mam nadzieję, że kontuzja, którą odniosła w ostatnim starciu, nie była groźna – dodaje szef zegrzyńskiego WZS.

Medal florecistek jest czwartym zdobytym przez polskich studentów w Kazaniu. Przed Martyną Synoradzką, Martą Łyczbińską i Emilią Rygielską miejsca na podium wywalczyli: lekkoatleta Paweł Fajdek (złoto), wioślarz Jerzy Kowalski (srebro) i judoka Maciej Sarnacki (brąz).


szus

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
 
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Selekcja w pigułce
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Cienka niebieska linia
Terytorialsi na wysokościach
Jedna misja, jeden zespół
Głos (z) płonącej Warszawy
Sprawdzają Brutusa
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Pamięć o tragedii
GROM Challenge
Nowy wiceminister w MON
Thin Blue Line
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Irańskie szachy
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Polscy nurkowie na Islandii
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Samochód do desantowania
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Modernizacja starów 266
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Rozpoczynamy nową erę
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Chorwacki test polskich kadetów
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Iranian Chess Game
Dead to the World
Wojsko wraca do Łomży
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
A Torn Subcontinent
Umowa na Feniksy
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Oko na Europę
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Polska nie pozostanie osamotniona
Agresja sowieckiego kolosa
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Walka i dyplomacja
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Nowa misja i nowy sprzęt
Z maratonu programowania do wojska
Śląskie sceny z życia
Klasy wojskowe po nowemu
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
W Indiach mieli swój drugi dom
Modernizacja Sokołów
„Górale” zdobywają miasto
Defendery 2019 – część 4
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Stalin czekał i kalkulował
Polscy weterani i książę Harry

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO