moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Czernicki”: najpierw przerwa, potem Bałtyk

Operacje bojowe i manewry na Morzu Bałtyckim, w tym ćwiczenia z marynarką Rosji, to przedsięwzięcia natowskiego zespołu obrony przeciwminowej zaplanowane na drugą część misji. Na razie okręt dowodzenia ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” zawinął do macierzystego portu w Świnoujściu.


W skład Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO wchodzi pięć okrętów z: Niemiec, Norwegii, Holandii, Belgii i Polski. Na jego czele stoi ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”. Przez ponad pół roku jednostki krążyły po Bałtyku, Morzu Północnym, a także Oceanie Atlantyckim. W tym czasie niszczyły między innymi niewybuchy i miny zalegające na wodach brytyjskich, holenderskich oraz belgijskich. Ponadto ćwiczyły ze Strażą Przybrzeżną Islandii, brały udział w zakrojonych na dużą skalę międzynarodowych manewrach „Joint Warrior” i „Baltops”.

– To był niezwykle pracowity okres – przyznaje kmdr por. Piotr Sikora, który dowodzi zespołem. Według niego największym wyzwaniem dla marynarzy była kiepska pogoda, z którą zmagali się od stycznia do końca maja. – Podczas „Joint Warrior”, które odbywały się u wybrzeży Wielkiej Brytanii, często musieliśmy chować się w zatokach, by przeczekać najgorsze. Do Islandii szliśmy między dwoma sztormami. Niewiele lepiej było podczas powrotu – wspomina kmdr por. Sikora. Dodaje jednak, że szczęśliwie udało się wykonać wszystkie stojące przed zespołem zadania. Obyło się też bez poważnych awarii okrętu.

Teraz okręty zespołu odpłynęły do swoich macierzystych portów. Pod koniec czerwca ORP „Xawery Czernicki” zawinął do Gdyni, a potem skierował się do Świnoujścia. Teraz marynarze mają kilka tygodni wolnego. – Dla nich to czas wypoczynku, dla okrętu zaś uzupełniania zapasów – tłumaczy kmdr por. Sikora.

Druga część misji rozpocznie się 12 sierpnia. Okręt będzie dowodził pięcioma zupełnie nowymi jednostkami: niszczycielami min z Norwegii, Belgii, Holandii, Niemiec i Estonii. Częściowo zmieni się też jego załoga.


– Od sierpnia zespół będzie operował wyłącznie na Morzu Bałtyckim. Ta część misji będzie krótsza od pierwszej, ale załogi czeka i tak mnóstwo zadań – zapowiada kmdr ppor. Czesław Cichy, oficer prasowy zespołu. Jeszcze w sierpniu okręty wezmą udział w operacji „Open Spirit” u wybrzeży państw bałtyckich. Będą usuwać pozostałości po pierwszej i drugiej wojnie światowej. – W planach jest udział w międzynarodowych manewrach: najpierw „Danex-Noco” u wybrzeży Szwecji, a następnie „Steadfast Jazz”. Tutaj gospodarzem będą Polska, Litwa, Łotwa i Estonia – informuje kmdr ppor. Cichy.

Okręty zawiną także do portu w Sankt Petersburgu. Stamtąd wyjdą w morze, by przez dwa, trzy dni ćwiczyć wspólnie z jednostkami rosyjskimi manewrowanie, procedury łączności, niesienie pomocy w przypadku pożaru bądź przebicia kadłuba. – Wizyta w Rosji to będzie taka wisienka na torcie – uważa kdmr por. Sikora. – Miałem już okazję zawijać z natowskim zespołem do Sankt Petersburga w 2004 roku. Wówczas jednak była to oficjalna wizyta. Teraz wychodzimy z Rosjanami na wspólne ćwiczenia. To krok do przodu – podkreśla.

Jaka będzie druga części misji? – Chyba jednak łatwiejsza niż pierwsza. Ale trzeba pamiętać, że Bałtyk także potrafi być uciążliwy, zwłaszcza podczas sztormów, kiedy to okrętom mocno dają się we znaki specyficzne, krótkie fale – podsumowuje kmdr por. Sikora.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński, st. chor. sztab. Adam Roik / Combat Camera DOSZ

dodaj komentarz

komentarze


Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
 
Nowy wiceminister w MON
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Własne interesy Europy
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
USA nie zacznie wojny z Iranem
Krwawe walki o Monte Cassino
Symulatory strzelań Rosomaków
We Are All Darfur
Iran uderza w USA
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
JWK z odznaką pamiątkową
Podziemna potęga
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
For the Right Cause
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Klasy wojskowe po nowemu
Double Eagle po nowemu
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Darłowo czeka na śmigłowce
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Nauka zimowego pływania
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Ważka bliżej
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Obradowała Rada Gabinetowa
Stulatka hydrografia
Śmierć bohatera
They Train Together, They Fight Together
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Chciałem walczyć z Niemcami
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Defense Without Politics
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Arsenał Iranu
Rywalizacja strzelców wyborowych
Pretorianie na Mazurach
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO