moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Czernicki”: najpierw przerwa, potem Bałtyk

Operacje bojowe i manewry na Morzu Bałtyckim, w tym ćwiczenia z marynarką Rosji, to przedsięwzięcia natowskiego zespołu obrony przeciwminowej zaplanowane na drugą część misji. Na razie okręt dowodzenia ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” zawinął do macierzystego portu w Świnoujściu.


W skład Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO wchodzi pięć okrętów z: Niemiec, Norwegii, Holandii, Belgii i Polski. Na jego czele stoi ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”. Przez ponad pół roku jednostki krążyły po Bałtyku, Morzu Północnym, a także Oceanie Atlantyckim. W tym czasie niszczyły między innymi niewybuchy i miny zalegające na wodach brytyjskich, holenderskich oraz belgijskich. Ponadto ćwiczyły ze Strażą Przybrzeżną Islandii, brały udział w zakrojonych na dużą skalę międzynarodowych manewrach „Joint Warrior” i „Baltops”.

– To był niezwykle pracowity okres – przyznaje kmdr por. Piotr Sikora, który dowodzi zespołem. Według niego największym wyzwaniem dla marynarzy była kiepska pogoda, z którą zmagali się od stycznia do końca maja. – Podczas „Joint Warrior”, które odbywały się u wybrzeży Wielkiej Brytanii, często musieliśmy chować się w zatokach, by przeczekać najgorsze. Do Islandii szliśmy między dwoma sztormami. Niewiele lepiej było podczas powrotu – wspomina kmdr por. Sikora. Dodaje jednak, że szczęśliwie udało się wykonać wszystkie stojące przed zespołem zadania. Obyło się też bez poważnych awarii okrętu.

Teraz okręty zespołu odpłynęły do swoich macierzystych portów. Pod koniec czerwca ORP „Xawery Czernicki” zawinął do Gdyni, a potem skierował się do Świnoujścia. Teraz marynarze mają kilka tygodni wolnego. – Dla nich to czas wypoczynku, dla okrętu zaś uzupełniania zapasów – tłumaczy kmdr por. Sikora.

Druga część misji rozpocznie się 12 sierpnia. Okręt będzie dowodził pięcioma zupełnie nowymi jednostkami: niszczycielami min z Norwegii, Belgii, Holandii, Niemiec i Estonii. Częściowo zmieni się też jego załoga.


– Od sierpnia zespół będzie operował wyłącznie na Morzu Bałtyckim. Ta część misji będzie krótsza od pierwszej, ale załogi czeka i tak mnóstwo zadań – zapowiada kmdr ppor. Czesław Cichy, oficer prasowy zespołu. Jeszcze w sierpniu okręty wezmą udział w operacji „Open Spirit” u wybrzeży państw bałtyckich. Będą usuwać pozostałości po pierwszej i drugiej wojnie światowej. – W planach jest udział w międzynarodowych manewrach: najpierw „Danex-Noco” u wybrzeży Szwecji, a następnie „Steadfast Jazz”. Tutaj gospodarzem będą Polska, Litwa, Łotwa i Estonia – informuje kmdr ppor. Cichy.

Okręty zawiną także do portu w Sankt Petersburgu. Stamtąd wyjdą w morze, by przez dwa, trzy dni ćwiczyć wspólnie z jednostkami rosyjskimi manewrowanie, procedury łączności, niesienie pomocy w przypadku pożaru bądź przebicia kadłuba. – Wizyta w Rosji to będzie taka wisienka na torcie – uważa kdmr por. Sikora. – Miałem już okazję zawijać z natowskim zespołem do Sankt Petersburga w 2004 roku. Wówczas jednak była to oficjalna wizyta. Teraz wychodzimy z Rosjanami na wspólne ćwiczenia. To krok do przodu – podkreśla.

Jaka będzie druga części misji? – Chyba jednak łatwiejsza niż pierwsza. Ale trzeba pamiętać, że Bałtyk także potrafi być uciążliwy, zwłaszcza podczas sztormów, kiedy to okrętom mocno dają się we znaki specyficzne, krótkie fale – podsumowuje kmdr por. Sikora.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński, st. chor. sztab. Adam Roik / Combat Camera DOSZ

dodaj komentarz

komentarze


Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
 
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Polska nie pozostanie osamotniona
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Oko na Europę
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Nowy wiceminister w MON
Terytorialsi na wysokościach
Umarły dla świata
Wrzesień ’39 na południu Polski
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Chorwacki test polskich kadetów
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
W Indiach mieli swój drugi dom
Polskie firmy na targach w Londynie
Pamięć o tragedii
Rok Żelaznej Dywizji
Irańskie szachy
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Cienka niebieska linia
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Rozpoczynamy nową erę
Samochód do desantowania
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
GROM Challenge
Jedna misja, jeden zespół
Z maratonu programowania do wojska
Historia Liberatora wyjaśniona
Agresja sowieckiego kolosa
Nowa misja i nowy sprzęt
Śląskie sceny z życia
Zapal światło dla ofiar Katynia
Defendery 2019 – część 4
Thin Blue Line
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Sprawdzają Brutusa
Walka i dyplomacja
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Klasy wojskowe po nowemu
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
A Torn Subcontinent
Iranian Chess Game
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Wojsko wraca do Łomży
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Głos (z) płonącej Warszawy
Defendery 2019 – część 3
Kosmiczny gość
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Modernizacja Sokołów
Stalin czekał i kalkulował

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO