moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Chemicy sprawdzili – to nie był gaz bojowy

W jednej z piwnic na warszawskiej Woli znaleziono dwie beczki z podejrzaną substancją. Na miejsce zostali wezwani żołnierze z Centralnego Ośrodka Analizy Skażeń, ponieważ oznaczenia na pojemnikach wskazywały, że może się w nich znajdować iperyt, groźny gaz bojowy.


Żołnierze i specjaliści ze straży pożarnej pobrali próbki substancji. Na ich podstawie ocenili, że nie jest ona niebezpieczna. Sprawdzi też, że nie doszło do skażenia okolicy. Pojemniki zostały zabezpieczone przez policję i ich zawartość nie stanowiła zagrożenia dla okolicznych mieszkańców.

Jak podał wcześniej serwis TVN Warszawa, straż pożarna nie była w stanie zidentyfikować substancji, które znajdowały się w odnalezionych beczkach. Dlatego o pomoc zostało poproszone wojsko. Z wnioskiem do ministra obrony narodowej Tomasz Siemoniaka wystąpił wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski. – Na miejsce zostali wysłani specjaliści z Centralnego Ośrodka Analizy Skażeń – mówi płk Tomasz Szulejko, rzecznik Sztabu Generalnego WP.

Iperyt, czyli gaz musztardowy to silnie trująca substancja. W przeszłości stosowana jako środek bojowy. Jej nazwa pochodzi od miejscowości Ypres w Belgii, gdzie w czasie I wojny światowej został po raz pierwszy użyty przez wojska niemieckie.

Centralny Ośrodek Analizy Skażeń jest jednostką organizacyjną Sił Zbrojnych. Ośrodek wykonuje zadania m.in. z zakresu reagowania kryzysowego. Żołnierze z Centrum pobierają próbki materiałów skażonych promieniotwórczo, biologicznie i chemicznie oraz prowadzą ich analizy laboratoryjne. Ich zadaniem jest także identyfikacja niebezpiecznych substancji.
 
Źródło: TVN Warszawa

MC

autor zdjęć: Piotr Płuciennik

dodaj komentarz

komentarze


Rok 2027 bez Air Show Radom
Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
Jakie limity dla przyszłych oficerów?
Z prądem i pod prąd
Przyszłością wojsk pancernych jest działanie różnych środowisk
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Mazurek Dąbrowskiego dla pływaczki „armii mistrzów”
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Siatka niewidka dla wojska
Kolejne Czarne Pantery dotarły do Polski
Abordaż z polskim wsparciem
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Obrona powietrzna w gotowości przez całą dobę
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Tysiące Piorunów dla Polski i sojuszników
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Tarcza i miecz
Bohaterka powstania, strażniczka pamięci
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
Cztery brygady, jeden cel
F-15 dla Polski?
Ukraina zgodziła się na ekshumacje w Hucie Pieniackiej
Donald Tusk: Patrzcie z dumą na polską flotę!
Bitwa Warszawska, dzień trzeci: Triumf w Radzyminie
Coraz więcej Alpha Scramble
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Gorący lipiec PKW Łotwa
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Resort o przyszłości M28, Black Hawków i i MiG-ów 29
Armia testuje naziemne drony
MON: planujemy zakup kolejnych F-35
Łzy na treningu to cena, jaką warto zapłacić za sukces
Sojusznicza tarcza antydronowa
Bitwa Warszawska, dzień piąty: Bolszewika goń!
Saperzy z Ukrainy potrzebują wsparcia
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
Bitwa Warszawska, dzień szósty: Bitwa wygrana!
Flanka pod strażą
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Razem dla bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO
„Mewa” na północnym szlaku
Dwa marzenia spełnione naraz
Aukcja dla weterana
Prezent chodziarki na Święto Wojska Polskiego
Zmarł gen. Mirosław Różański
Wojsko szuka tłumaczy, psychologów i BHP-owców na misje
Patrioty pod Płockiem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Legion Medyczny na poligonie
Sojusznicze samoloty ćwiczyły nad Polską. To były planowane manewry
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Walka w dwóch światach
Młodzi medycy na poligonie
Lancaster PA163 nie dotarł do Szczecina
Moskwa w poszukiwaniu partnerów
„Kryzysowy” Jaśmin
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO