moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pamięć o przeciwlotniku

Na poligonie w Ustce uczczono pamięć o generale brygady Stanisławie Czepieliku, mentorze i nauczycielu wielu byłych i obecnie służących w Wojsku Polskim żołnierzy przeciwlotników. Wyrazem uznania zasług i dokonań generała Czepielika jednemu ze stanowisk ogniowych uroczyście nadano jego imię.

Generał brygady doktor Stanisław Czepielik już za życia stał się niemal legendą dla byłych
i obecnie służących w wojsku przeciwlotników. 24 czerwca 2013 roku wielu z nich osobiście stawiło się na terenie Centralnego Poligonu Sił Powietrznych Ustka, by w szczególny sposób uczcić pamięć o nim. W czasie uroczystego apelu, stanowisko ogniowe numer 8 nazwano imieniem generała. Symbolicznego odsłonięcia tablicy z nową nazwą znajdującego się
na stanowisku ogniowym placu, dokonała żona generała, pani Danuta Czepielik.

Zorganizowaną przez Szefostwo Wojsk Obrony Przeciwlotniczej Wojsk Lądowych uroczystość zaszczyciło obecnością wielu znanych i bliskich armii gości, z rodziną generała Czepielika na czele. Dowódcę Wojsk Lądowych reprezentował szef Szkolenia Wojsk Lądowych, generał brygady Andrzej Danielewski. Obecni byli również przyjaciele generała Czepielika, jego byli podwładni i przełożeni, przedstawiciele lokalnych władz oraz delegacje z garnizonów, w których generał pełnił służbę.

REKLAMA

– Znamienita postać i znamienity żołnierz. Wychował wielu przeciwlotników, stając się ich nauczycielem i mentorem – opisuje dokonania generała pułkownik Jerzy Pałubiak,
szef Wojsk Obrony Przeciwlotniczej Wojsk Lądowych. To właśnie dzięki staraniom pułkownika Pałubiaka i całego Szefostwa, pomysł uhonorowania dokonań i zasług generała został zrealizowany. – Z inicjatywy 36 Koła Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych
i Oficerów Rezerwy w Warszawie, które jest pod patronatem Szefostwa Wojsk OPL Wojsk Lądowych, i z naszej, wystąpiliśmy w imieniu Koła do Dowódcy Sił Powietrznych, w którego jurysdykcji jest Centralny Poligon Sił Powietrznych, o nadanie jednemu ze stanowisk ogniowych imienia generała Czepielika. Po otrzymaniu zgody generała broni Lecha Majewskiego wystąpiliśmy do gminy Postomino z wnioskiem o wydanie uchwały w tej kwestii, i taka uchwała rozstała przez Radę Gminy podjęta w kwietniu tego roku. Pozwoliło to nam rozpocząć realizację procedur związanych z przeprowadzeniem naszego zamierzenia – wyjaśnia pułkownik Pałubiak.

Chrzest bojowy stanowiska ogniowego imienia generała Czepielika odbędzie się już następnego dnia, 25 czerwca, w czasie dziennych i nocnych bojowych strzelań rakietowych 8 i 15 Pułku Przeciwlotniczego. W tym czasie na stanowisku ogniowym numer 8 działać będą środki radiolokacyjne oraz urządzenia zabezpieczające i wspomagające strzelania.

Generał brygady doktor Stanisław Czepielik przez cały czas swojej 36-letniej czynnej służby wojskowej związany był w wojskami obrony przeciwlotniczej. Po ukończeniu w 1966 roku Oficerskiej Szkoły Wojsk Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie zajmował kolejne stanowiska służbowe w 84 Pułku Artylerii Przeciwlotniczej w Brzegu, a następnie w 66 Pułku Artylerii Przeciwlotniczej w Bolesławcu, którym dowodził w latach 1978−1980. W kolejnych latach związany był z 61 Brygadą Artylerii Wojsk Obrony Przeciwlotniczej w Skwierzynie, gdzie dowodził w okresie od 1982 do 1987 roku. Kolejne dwa lata to służba na stanowisku zastępcy szefa Wojsk Obrony Przeciwlotniczej w Pomorskim Okręgu Wojskowym, a od 1989 do 1991 jako szef Wojsk OPL Okręgu. W 1991 roku wraca do miejsca w którym zdobył oficerskie gwiazdki, zostając komendantem-rektorem koszalińskiej WSO WOPL.

W 1996 mianowany na stanowisko szefa Wojsk Obrony Przeciwlotniczej w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego, następnie od 1997 do 1999 roku był szefem Wojsk Obrony Przeciwlotniczej Wojsk Lądowych. W 1999 roku na własną prośbę przeniesiony do rezerwy. Odznaczony został między innymi Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Zasługi. Zmarł 17 listopada  2011 roku.

Pamięć o nim na zawsze pozostanie w sercach przeciwlotników.

Źródło: mjr Michał Romańczuk/Wydział Prasowy Dowództwa Wojsk Lądowych

 

PZ

autor zdjęć: mjr Michał Romańczuk/Wydział Prasowy Dowództwa Wojsk Lądowych

dodaj komentarz

komentarze


Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Głosujcie na sportowców w mundurach!
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Tułacza droga Franciszka Ślusarza
Surdyn pierwszym mistrzem AFN
Wyślij paczkę do PKW
Nagroda dla medyka GROM-u
Stępka pod „Albatrosa”
W Brukseli o bezpieczeństwie
Pływacy z 12 Dywizji Zmechanizowanej na medal
Nothing Can Stop Our Tanks
Żołnierze najlepsi w sportach walki
Wyjątkowy Vis
Natowska dywizja gotowa do działania
Jakie zmiany w kształceniu podoficerów?
Pancerniacy na symulowanym polu walki
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Centrum w zawieszeniu
Krew na wagę zwycięstwa
W Bydgoszczy – o wyzwaniach dla bezpieczeństwa
„Projekt Wojownik”: przystanek Kraków
Klątwa czarnego złota
Świąteczna paczka dla powstańca
Natowska dywizja na straży wschodniej flanki
Orliki kupione
Our efforts passed muster
Srebro Moniki Hojnisz w Pucharze Świata
Miła sercu epoka Periniego
Judocy z 16 Dywizji zdobyli Puchar Wojska Polskiego
Fly Eye dla terytorialsów
Playing the World
Vis 100 nowy pistolet dla żołnierzy
Europejski Fundusz Obronny, czyli pieniądze (nie) do wzięcia?
Okręty NATO w polskich portach
Przetrwać na wrogim terenie
Pomoc dla bohaterów
Wojna zaczyna się w czwartek
Cel – bezpieczna Europa
Polska Casa nad Irakiem
Kompania pełna braci
Shows from the backstage
Rząd za kluczowymi zmianami
Testament geopolityczny prezydenta
Pokazy od kuchni
Rosjanie zaatakowali ukraińskie okręty wojenne
Zmiany w ustawie o weteranach
One step ahead of the enemy
Kawalerzyści na górskich trasach
Ekspresowa przeprawa przez Wisłę
Betar, Hagana i Irgun w polskiej szkole
Curse of the Black Gold
Opłatek u kombatantów
Nominacje generalskie
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO