moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pamięć o przeciwlotniku

Na poligonie w Ustce uczczono pamięć o generale brygady Stanisławie Czepieliku, mentorze i nauczycielu wielu byłych i obecnie służących w Wojsku Polskim żołnierzy przeciwlotników. Wyrazem uznania zasług i dokonań generała Czepielika jednemu ze stanowisk ogniowych uroczyście nadano jego imię.

Generał brygady doktor Stanisław Czepielik już za życia stał się niemal legendą dla byłych
i obecnie służących w wojsku przeciwlotników. 24 czerwca 2013 roku wielu z nich osobiście stawiło się na terenie Centralnego Poligonu Sił Powietrznych Ustka, by w szczególny sposób uczcić pamięć o nim. W czasie uroczystego apelu, stanowisko ogniowe numer 8 nazwano imieniem generała. Symbolicznego odsłonięcia tablicy z nową nazwą znajdującego się
na stanowisku ogniowym placu, dokonała żona generała, pani Danuta Czepielik.

Zorganizowaną przez Szefostwo Wojsk Obrony Przeciwlotniczej Wojsk Lądowych uroczystość zaszczyciło obecnością wielu znanych i bliskich armii gości, z rodziną generała Czepielika na czele. Dowódcę Wojsk Lądowych reprezentował szef Szkolenia Wojsk Lądowych, generał brygady Andrzej Danielewski. Obecni byli również przyjaciele generała Czepielika, jego byli podwładni i przełożeni, przedstawiciele lokalnych władz oraz delegacje z garnizonów, w których generał pełnił służbę.

– Znamienita postać i znamienity żołnierz. Wychował wielu przeciwlotników, stając się ich nauczycielem i mentorem – opisuje dokonania generała pułkownik Jerzy Pałubiak,
szef Wojsk Obrony Przeciwlotniczej Wojsk Lądowych. To właśnie dzięki staraniom pułkownika Pałubiaka i całego Szefostwa, pomysł uhonorowania dokonań i zasług generała został zrealizowany. – Z inicjatywy 36 Koła Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych
i Oficerów Rezerwy w Warszawie, które jest pod patronatem Szefostwa Wojsk OPL Wojsk Lądowych, i z naszej, wystąpiliśmy w imieniu Koła do Dowódcy Sił Powietrznych, w którego jurysdykcji jest Centralny Poligon Sił Powietrznych, o nadanie jednemu ze stanowisk ogniowych imienia generała Czepielika. Po otrzymaniu zgody generała broni Lecha Majewskiego wystąpiliśmy do gminy Postomino z wnioskiem o wydanie uchwały w tej kwestii, i taka uchwała rozstała przez Radę Gminy podjęta w kwietniu tego roku. Pozwoliło to nam rozpocząć realizację procedur związanych z przeprowadzeniem naszego zamierzenia – wyjaśnia pułkownik Pałubiak.

Chrzest bojowy stanowiska ogniowego imienia generała Czepielika odbędzie się już następnego dnia, 25 czerwca, w czasie dziennych i nocnych bojowych strzelań rakietowych 8 i 15 Pułku Przeciwlotniczego. W tym czasie na stanowisku ogniowym numer 8 działać będą środki radiolokacyjne oraz urządzenia zabezpieczające i wspomagające strzelania.

Generał brygady doktor Stanisław Czepielik przez cały czas swojej 36-letniej czynnej służby wojskowej związany był w wojskami obrony przeciwlotniczej. Po ukończeniu w 1966 roku Oficerskiej Szkoły Wojsk Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie zajmował kolejne stanowiska służbowe w 84 Pułku Artylerii Przeciwlotniczej w Brzegu, a następnie w 66 Pułku Artylerii Przeciwlotniczej w Bolesławcu, którym dowodził w latach 1978−1980. W kolejnych latach związany był z 61 Brygadą Artylerii Wojsk Obrony Przeciwlotniczej w Skwierzynie, gdzie dowodził w okresie od 1982 do 1987 roku. Kolejne dwa lata to służba na stanowisku zastępcy szefa Wojsk Obrony Przeciwlotniczej w Pomorskim Okręgu Wojskowym, a od 1989 do 1991 jako szef Wojsk OPL Okręgu. W 1991 roku wraca do miejsca w którym zdobył oficerskie gwiazdki, zostając komendantem-rektorem koszalińskiej WSO WOPL.

W 1996 mianowany na stanowisko szefa Wojsk Obrony Przeciwlotniczej w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego, następnie od 1997 do 1999 roku był szefem Wojsk Obrony Przeciwlotniczej Wojsk Lądowych. W 1999 roku na własną prośbę przeniesiony do rezerwy. Odznaczony został między innymi Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Zasługi. Zmarł 17 listopada  2011 roku.

Pamięć o nim na zawsze pozostanie w sercach przeciwlotników.

Źródło: mjr Michał Romańczuk/Wydział Prasowy Dowództwa Wojsk Lądowych

 

PZ

autor zdjęć: mjr Michał Romańczuk/Wydział Prasowy Dowództwa Wojsk Lądowych

dodaj komentarz

komentarze


Obrady Rady Unii Europejskiej
Żołnierze pomagają powodzianom
WOT pomaga na Lubelszczyźnie
Nowy batalion podhalańczyków
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
Ich zadanie – zdobyć informację
St. szer. Radosław Zawrotniak drugi w Pucharze Świata
Jihadist Mill
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Ostatnie pożegnanie red. Andrzeja Wernica
Szef NATO w Warszawie
F-16 wracają do Polski
Śmigłowiec na „Ślązaku”
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Sprawdzian dla WOT-u
Bieg na Monte Cassino – coś więcej niż sport
Generałowie i olimpijczycy z „Sokoła”
Zmiany w przepisach mundurowych
Specjalsi dołączyli do „Projektu Wojownik”
Region Without a Key
Kierunek: Afganistan
„Baltic Protector”
Legionowo – kolebka polskiego spadochroniarstwa
Zdążyć przed deszczem
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Dołącz do zawodowców
Modernizacja floty powietrznej
Wojownicy z 16 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi w oktagonie
„Dragon ’19” na lądzie, morzu, w powietrzu i w cyberprzestrzeni
ORP „Czajka” pomaga Łotyszom
Czarna taktyka Agatu
Święto specjalsów
FENIXFS - ręczny inhibitor aerozolowy
Weterani 2 Korpusu przynieśli nam wolność
Wywiad AK w służbie aliantów
Uchylone wrota piekieł
Nie bądź głupi, nie daj się zabić
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Follow Me
Nano-drony dla specjalsów
Kampania wyborcza poza armią
75 lat temu Polacy zdobyli Monte Cassino. Cześć i chwała bohaterom!
My, Włosi zawsze będziemy kustoszami pamięci o polskich żołnierzach
Jelcze dla Wisły
Targi Air Fair 2019
ORP „Lech” niósł pomoc ofiarom symulowanej kolizji na morzu
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Modernizacja bombowców
„Kościuszko” i „Arctowski” idą do remontu
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
22 maja 1919 – błękitna odsiecz Lwowa
Medale dla uczestników walk w Karbali
Grupa Bojowa gotowa do unijnego dyżuru
Don’t Be Stupid, Don’t Get Killed
Pomóżmy bliskim żołnierza
15 lat JFTC
Tu się zadań nie wybiera
Fabryka dżihadystów

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO