moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Cztery medale szermierzy

Ostatniego dnia mistrzostw Europy polscy szermierze nie powiększyli medalowego dorobku. Z Zagrzebia wrócą z czterema krążkami: srebrnym florecistów oraz brązowymi st. szer. Krzysztofa Mikołajczaka, st. szer. Aleksandry Sochy-Szelagowski i Renaty Knapik. To najlepszy występ reprezentacji od 5 lat.


Szósty dzień zmagań o medale mistrzostw Europy był najmniej udany dla biało-czerwonych. Wcześniej albo stawali na podium, albo byli o krok od medalu. Ostatniego dnia turnieju w Zagrzebiu nie zakwalifikowali się nawet do czołowej ósemki turniejów drużynowych. Szpadzistki zajęły dziewiąte miejsce, a szabliści jedenaste.

W pierwszym pojedynku, gwarantującym awans do ćwierćfinału, nasze szpadzistki dość nieoczekiwanie przegrały 44:45 ze Szwedkami. Tym samym brązowa medalistka turnieju indywidualnego Renata Knapik oraz st. szer. Magdalena Piekarska, Małgorzata Stroka i Katarzyna Dąbrowa zamiast walczyć o awans do półfinału musiały rywalizować o miejsca od dziewiątego do piętnastego. Najpierw pokonały 45:15 reprezentantki Danii, potem 45:32 Szwajcarki, a w pojedynku o dziewiąte miejsce 45:44 Francuzki.

Szablistom drogę do ćwierćfinału zamknęli Francuzi, którzy w pierwszym meczu wygrali z biało-czerwonymi 45:43. Po tej porażce Adam Skrodzki, Marcin Koniusz, Damian Skubiszewski i Michał Kosman walczyli o miejsca od dziewiątego do dwunastego. Po przegranej 34:45 z Białorusinami w boju o jedenastą lokatę starli się z Hiszpanami. Biało-czerwoni wygrali 45:32.

W finale turnieju szpadzistek triumfowały reprezentantki Estonii. O złoto biły się z Rumunkami i pokonały je 27:20. Brązowy medal zdobyły Węgierki, które w meczu o trzecie miejsce wygrały 28:25 z Włoszkami. Piąte miejsce zajęły Ukrainki – w pojedynku o tę lokatę pokonały 39:38 Rosjanki. Tytuł mistrzowski w turnieju szablistów zdobyli Włosi. Reprezentanci Italii w finałowym starciu wygrali 45:40 z Węgrami. Brąz, po zwycięstwie 45:36 nad Rumunami, wywalczyli Ukraińcy. Piąte miejsce zajęli Niemcy, szóste – Francuzi, siódme Rosjanie, a ósme – Gruzini.

Reprezentacja polskich szermierzy wraca z Zagrzebia z czterema medalami: srebrnym – zdobytym przez drużynę florecistów (Radosław Glonek, Paweł Kawiecki, Michał Majewski i Leszek Rajski) i trzema brązowymi. Na najniższym stopniu podium stanęli: st. szer. Krzysztof Mikołajczak, st. szer. Aleksandra Socha-Szelagowski i Renata Knapik. Warto też podkreślić, że polskie szablistki tylko jednym trafieniem przegrały mecz o brązowy medal z Włoszkami.

Mjr Jerzy Świnoga ze st. szer. Aleksandrą Sochą-Szelagowski na V Letniej Olimpiadzie Wojskowej w Rio de Janeiro (2011).

Występ biało-czerwonych – w rok po klapie na igrzyskach w Londynie – należy uznać za udany. W czempionatach Starego Kontynentu, które są rozgrywane od 1981 roku, ostatnio Polacy lepiej wypadli w 2008 roku w Kijowie, gdzie zdobyli dwa złote medale (drużyna florecistów i szablistek) i jeden brązowy (Małgorzata Wojtkowiak). W 2009 r. wywalczyliśmy tylko srebro (drużyna szpadzistek) , w 2010 – złoto (drużyna szpadzistek) i brąz (Radosław Zawrotniak), w 2011 – srebro (Aleksandra Socha) i brąz (Tomasz Motyka), a w 2012 – dwa brązowe (Socha i Michał Majewski).

Mistrzostwa w Zagrzebiu zbiegły się akurat z ostatnim etapem wprowadzania korekt do składu reprezentacji Wojska Polskiego, która przygotowuje się do startu na VI Letniej Olimpiadzie Wojskowej w Korei Południowej w 2015 roku. Świetnym występem na mistrzostwach Europy przypomnieli o sobie floreciści i szpadzistka Renata Knapik. Mjr Jerzy Świnoga, szef zegrzyńskiego Wojskowego Zespołu Sportowego, przyznaje, iż kandydatury Knapik i florecistów były brane pod uwagę przez sztab odpowiedzialny za budowę naszej reprezentacji na Koreę. – Medalami w Zagrzebiu zasłużyli sobie na powołanie do… wojska i start w wojskowej olimpiadzie – mówi były szermierz warszawskiej Legii. – Ostateczne decyzje w sprawie nowych zawodników w reprezentacji WP zapadną jednak za kilka tygodni po rozegraniu imprez mistrzowskich w innych dyscyplinach sportu – dodaje major.

szus

autor zdjęć: archiwum Jacka Szustakowskiego

dodaj komentarz

komentarze


Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
 
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Stulatka hydrografia
JWK z odznaką pamiątkową
Defense Without Politics
Chciałem walczyć z Niemcami
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Pretorianie na Mazurach
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
For the Right Cause
Arsenał Iranu
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
USA nie zacznie wojny z Iranem
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
We Are All Darfur
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Własne interesy Europy
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Podziemna potęga
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Ważka bliżej
Iran uderza w USA
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Rywalizacja strzelców wyborowych
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
They Train Together, They Fight Together
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Śmierć bohatera
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Darłowo czeka na śmigłowce
Symulatory strzelań Rosomaków
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Obradowała Rada Gabinetowa
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Klasy wojskowe po nowemu
Nowy wiceminister w MON
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Nauka zimowego pływania
Krwawe walki o Monte Cassino
Double Eagle po nowemu
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO