moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polscy saperzy będą uczyć Malijczyków

Za kilka dni polscy żołnierze rozpoczną szkolenie siedemdziesięcioosobowej kompanii malijskiej armii. Nasi saperzy będą uczyć Malijczyków wykrywania i unieszkodliwiania min pułapek oraz ewakuacji po wybuchu ładunków. Część ćwiczeń zaplanowano nad brzegami Nigru.Szkolenie w bazie Koulikoro rozpocznie się 25 czerwca. To już druga kompania, którą będą szkolić żołnierze z polskiego kontyngentu. Podczas pierwszego kursu  nasi logistycy uczyli żołnierzy malijskich strzelać z karabinków AK, prowadzić terenowe pojazdy i organizować magazyny z bronią. Tym razem oprócz logistyków ćwiczenia poprowadzą także saperzy.

Polscy specjaliści z grupy rozminowania (Explosive Ordnance Disposal – EOD) będą uczyć Malijczyków, jak wykrywać miny pułapki i przestrzegać bezpieczeństwa, gdy odnajdą ładunek. Przeszkolą ich także z prowadzenia akcji, gdy jeden z pojazdów w kolumnie zostanie zniszczony przez minę.

Zajęcia będą się odbywać nie tylko w bazie, ale również w terenie, na przykład nad brzegiem Nigru. Tam będą ćwiczyć głównie kierowcy pojazdów terenowych i żołnierze z sekcji remontowej.

Polscy saperzy wezmą też udział w szkoleniu, które przeprowadzi zespół sił międzynarodowych MEDEVAC. Będą wspólnie uczyć Malijczyków, jak ewakuować żołnierzy poszkodowanych przez wybuch miny pułapki.


Podczas unijnej misji polscy specjaliści z zespołu rozminowania wchodzą w skład sił szybkiego reagowania bazy Koulikoro. – Każdy żołnierz w bazie zna kryptonim wywoławczy naszych saperów, aby w razie niebezpieczeństwa mógł ich wezwać na pomoc przez radio – mówi kpt. Jacek Prokop z polskiego kontyngentu.

Polscy minerzy w swojej pracy używają między innymi detektorów do wykrywania ładunków, robota saperskiego typu expert do ich neutralizacji, kombinezonu przeciwwybuchowego SRS-5. Swój sprzęt i umiejętności Polacy zaprezentowali na wspólnych zajęciach z instruktorami z innych krajów. W bazie Koulikoro odbywają się one cyklicznie. – Największym zainteresowaniem cieszył się robot saperski, obsługiwany przez chor. Pawła Trojana. To doświadczony żołnierz, zademonstrował różne możliwości działania maszyny i pokazał, jak precyzyjnym trzeba być, gdy się ją obsługuje – mówi kpt. Franciszek Książek, dowódca polskiego zespołu EOD.

Malijczycy chwalą współpracę z Polakami i pierwszą kompanię, którą niedawno wyszkolili nasi instruktorzy. – Jest najlepiej strzelającym pododdziałem w mojej jednostce – twierdzi dowódca malijskiego batalionu.

Dowódca polskiego kontyngentu ppłk Adam Jangrot podkreśla, że Polacy cieszą się dużym autorytetem wśród tamtejszych żołnierzy. – W czasie szkolenia wymagamy, aby zadania były wykonywane jak najstaranniej i w określonym czasie. Ale jednocześnie dbamy o dobrą atmosferę – mówi ppłk Jangrot.

W skład dwudziestoosobowego Polskiego Kontyngentu Wojskowego wchodzi także sekcja specjalistów od transportów lotniczych i przeładunków (Joint Transit Team – JTT). Pełnią oni służbę na lotnisku w stolicy Mali – Bamako.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Fot.: por. Radosław Chojna-Abarchan

dodaj komentarz

komentarze


Nowa misja i nowy sprzęt
 
Iranian Chess Game
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Polscy nurkowie na Islandii
Śląskie sceny z życia
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
A Torn Subcontinent
Walka i dyplomacja
Głos (z) płonącej Warszawy
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
W Indiach mieli swój drugi dom
Modernizacja Sokołów
Defendery 2019 – część 4
Pamięć o tragedii
Nowy wiceminister w MON
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Zapal lampkę bohaterom Września’39
GROM Challenge
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Thin Blue Line
Sprawdzają Brutusa
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Irańskie szachy
Polscy weterani i książę Harry
„Górale” zdobywają miasto
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Stalin czekał i kalkulował
Cienka niebieska linia
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Dead to the World
Jedna misja, jeden zespół
Modernizacja starów 266
Z maratonu programowania do wojska
Umowa na Feniksy
Oko na Europę
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Selekcja w pigułce
Polska nie pozostanie osamotniona
Agresja sowieckiego kolosa
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Wojsko wraca do Łomży
Festiwal Orkiestr w Mundurach
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Rozpoczynamy nową erę
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Chorwacki test polskich kadetów
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Samochód do desantowania
Terytorialsi na wysokościach
Klasy wojskowe po nowemu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO