moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rocznica powstania Związku Żołnierzy Wojska Polskiego

Wręczenie nowego sztandaru, konferencja naukowa poświęcona polsko-niemieckiemu pojednaniu, a także turniej tenisa – tak Związek Żołnierzy Wojska Polskiego świętuje 32. rocznicę rozpoczęcia działalności. Uroczystości odbywają się w Gnieźnie.


Obchody rozpoczęły się w południe na gnieźnieńskim rynku. Podczas uroczystości przedstawiciele zarządu odebrali nowy sztandar, poświęcony przez prymasa Polski abp Józefa Kowalczyka. Sztandar wręczył żołnierzom wiceminister obrony narodowej, Waldemar Skrzypczak.

Imprezy towarzyszące obchodom rozpoczęły się już w czwartek. Najważniejszą z nich była konferencja naukowa poświęcona polsko-niemieckiemu pojednaniu i jego roli w edukacji młodzieży. Referaty na ten temat przedstawili m.in. gen. Bolesław Izydorczyk i abp Henryk Muszyński.

– Gniezno jest miejscem szczególnym, jeśli chodzi o zbliżenie obydwu narodów. Wystarczy wspomnieć pojednanie polskiego i niemieckiego żołnierza. Upamiętnia je tablica umieszczona w tutejszym kościele garnizonowym – podkreśla płk w st. spocz. Miłosz Biały, reprezentujący związek.


Historia, która znalazła swe odbicie na gnieźnieńskiej tablicy, wydarzyła się 1 września 1939 roku. O świcie z lotniska Nieder Ellguth na Opolszczyźnie wystartowały dwa niemieckie Junkersy. W tym samym czasie w Krakowie wzbiły się w niebo polskie maszyny PZL P-11c. Za sterami jednej z nich zasiadał Władysław Gnyś. Piloci spotkali się w okolicach Olkusza. Wywiązała się krótka walka, po której Niemcy zaczęli uciekać. Gnyś rzucił się w pogoń za Junkersem pilotowanym przez Franka Neuberta. Po drodze zestrzelił dwa należące do Luftwaffe bombowce Dornier. Były to pierwsze samoloty wroga zniszczone podczas wojny przez polskiego pilota.

Po latach Neubert odnalazł Gnysia, który wówczas mieszkał w Kanadzie i napisał do niego list. Dawni wrogowie spotkali się i pojednali. Zaprzyjaźniły się także ich rodziny. Opowieść popularyzował m.in. st. chor. w st. spocz. Waldemar Serocki, pochodzący z Gniezna siostrzeniec Gnysia, członek ZŻWP. By upamiętnić tę niezwykłą historię, ufundowano tablicę, w której odsłonięciu brał udział gen. Adam Rębacz, szef związku.

W ramach obchodów rocznicowych zebrał się też sejmik korespondentów „Głosu Weterana i Rezerwisty”. – Do naszego czasopisma pisze aż 1800 autorów – podkreśla płk Biały.

W Gnieźnie odbył się także turniej tenisa. Na piątkowy wieczór zaplanowano koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. W sobotę uczestnicy obchodów zwiedzą bazę lotniczą w niedalekim Powidzu.

Historia Związku Żołnierzy Wojska Polskiego sięga 1981 roku. – W szczytowym okresie organizacja liczyła 80 tysięcy członków. Dziś jest nas mniej, ale nadal mamy ponad 600 kół i struktury we wszystkich województwach – zaznacza płk Biały. Związek jest organizacją pożytku publicznego. Należy do Europejskiej Organizacji Związków Żołnierzy Euromil, a także Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych RP.

Jej członkowie zajmują się m.in. kultywowaniem wojskowych tradycji, integrowaniem środowiska byłych i obecnych żołnierzy, a także obroną ich praw. – Armia ściśle z nimi współpracuje, choćby przy organizacji przedsięwzięć związanych z obronnością, wszelkiego rodzaju wykładów, imprez edukacyjnych – wylicza płk Sławomir Lewandowski z Ministerstwa Obrony Narodowej. Związek włącza się też w zbieranie darów dla żołnierzy, którzy służą na misjach. – To taki drugi głos wojska. Tym bardziej cenny, że poparty ogromnym doświadczeniem – podsumowuje płk Lewandowski.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Mariusz Piwoński

dodaj komentarz

komentarze


Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
Bal na rzecz weteranów
Na jednej narcie po nagrodę fair play
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
Pilot z precyzją chirurga
Zostań żołnierzem Żelaznej Dywizji
Morze niezgody
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Poszukiwana Harpia
Antoś, symbol Lwowa
Żołnierze zdominowali mistrzostwa Polski w biatlonie
Polsko-niemieckie strzelanie w Jägerbrück
„Snipy” to oczy...
Klątwa czarnego złota
Centrum w zawieszeniu
Śmigłowiec marynarki szukał rozbitka
Znana wysokość podwyżek dla żołnierzy
Kapelan na misji
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
Curse of the Black Gold
Testament geopolityczny prezydenta
ORP „Drużno” po nowemu
Technologiczne inwestycje HSW
JFTC rośnie w siłę
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Granice są po to, by je przekraczać
„Sophia” do końca marca
Cybernetyczna foka lustruje dno
Jakie zmiany w programie „Legii Akademickiej”?
We Are Warriors
II Rzeczpospolita była Polską z wizji Dmowskiego
W Brukseli o bezpieczeństwie
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
13 Desperadoes
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Jak zostać żołnierzem? Dowiesz się w górach
Między młotem a sierpem 12 stycznia 1944 roku
Pielęgniarka spod Monte Cassino
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Panie bez taryfy ulgowej
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
See You On The Mat
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
Powrót lekkich czołgów w US Army
Komandosi z Agatu na Kaukazie
Widzimy się na macie
Lekcja zimowego przetrwania
Więcej pieniędzy dla kombatantów
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
II edycja „Legii Akademickiej” dla studentów
Wspólny konkurs resortów obrony i edukacji
Playing the World
Polskie święta na misjach
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
Polscy generałowie w strukturach NATO
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
Lotnisko Chopina zyska tereny od wojska
Proobronna „Anakonda”
Węzły dla wojska
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Cel – bezpieczna Europa

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO