moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rocznica powstania Związku Żołnierzy Wojska Polskiego

Wręczenie nowego sztandaru, konferencja naukowa poświęcona polsko-niemieckiemu pojednaniu, a także turniej tenisa – tak Związek Żołnierzy Wojska Polskiego świętuje 32. rocznicę rozpoczęcia działalności. Uroczystości odbywają się w Gnieźnie.


Obchody rozpoczęły się w południe na gnieźnieńskim rynku. Podczas uroczystości przedstawiciele zarządu odebrali nowy sztandar, poświęcony przez prymasa Polski abp Józefa Kowalczyka. Sztandar wręczył żołnierzom wiceminister obrony narodowej, Waldemar Skrzypczak.

Imprezy towarzyszące obchodom rozpoczęły się już w czwartek. Najważniejszą z nich była konferencja naukowa poświęcona polsko-niemieckiemu pojednaniu i jego roli w edukacji młodzieży. Referaty na ten temat przedstawili m.in. gen. Bolesław Izydorczyk i abp Henryk Muszyński.

– Gniezno jest miejscem szczególnym, jeśli chodzi o zbliżenie obydwu narodów. Wystarczy wspomnieć pojednanie polskiego i niemieckiego żołnierza. Upamiętnia je tablica umieszczona w tutejszym kościele garnizonowym – podkreśla płk w st. spocz. Miłosz Biały, reprezentujący związek.


Historia, która znalazła swe odbicie na gnieźnieńskiej tablicy, wydarzyła się 1 września 1939 roku. O świcie z lotniska Nieder Ellguth na Opolszczyźnie wystartowały dwa niemieckie Junkersy. W tym samym czasie w Krakowie wzbiły się w niebo polskie maszyny PZL P-11c. Za sterami jednej z nich zasiadał Władysław Gnyś. Piloci spotkali się w okolicach Olkusza. Wywiązała się krótka walka, po której Niemcy zaczęli uciekać. Gnyś rzucił się w pogoń za Junkersem pilotowanym przez Franka Neuberta. Po drodze zestrzelił dwa należące do Luftwaffe bombowce Dornier. Były to pierwsze samoloty wroga zniszczone podczas wojny przez polskiego pilota.

Po latach Neubert odnalazł Gnysia, który wówczas mieszkał w Kanadzie i napisał do niego list. Dawni wrogowie spotkali się i pojednali. Zaprzyjaźniły się także ich rodziny. Opowieść popularyzował m.in. st. chor. w st. spocz. Waldemar Serocki, pochodzący z Gniezna siostrzeniec Gnysia, członek ZŻWP. By upamiętnić tę niezwykłą historię, ufundowano tablicę, w której odsłonięciu brał udział gen. Adam Rębacz, szef związku.

W ramach obchodów rocznicowych zebrał się też sejmik korespondentów „Głosu Weterana i Rezerwisty”. – Do naszego czasopisma pisze aż 1800 autorów – podkreśla płk Biały.

W Gnieźnie odbył się także turniej tenisa. Na piątkowy wieczór zaplanowano koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. W sobotę uczestnicy obchodów zwiedzą bazę lotniczą w niedalekim Powidzu.

Historia Związku Żołnierzy Wojska Polskiego sięga 1981 roku. – W szczytowym okresie organizacja liczyła 80 tysięcy członków. Dziś jest nas mniej, ale nadal mamy ponad 600 kół i struktury we wszystkich województwach – zaznacza płk Biały. Związek jest organizacją pożytku publicznego. Należy do Europejskiej Organizacji Związków Żołnierzy Euromil, a także Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych RP.

Jej członkowie zajmują się m.in. kultywowaniem wojskowych tradycji, integrowaniem środowiska byłych i obecnych żołnierzy, a także obroną ich praw. – Armia ściśle z nimi współpracuje, choćby przy organizacji przedsięwzięć związanych z obronnością, wszelkiego rodzaju wykładów, imprez edukacyjnych – wylicza płk Sławomir Lewandowski z Ministerstwa Obrony Narodowej. Związek włącza się też w zbieranie darów dla żołnierzy, którzy służą na misjach. – To taki drugi głos wojska. Tym bardziej cenny, że poparty ogromnym doświadczeniem – podsumowuje płk Lewandowski.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Mariusz Piwoński

dodaj komentarz

komentarze


Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
Generalskie gwiazdki na 11 listopada
Bezpieczny powrót myśliwców
Luzowanie na „Anakondzie”
Radary dla programu „Wisła”
Wyślij paczkę do PKW
„Ślązak” na morskiej próbie
Prezydent złożył podpis pod reformą dowodzenia
Mistrz sztangi
Tak działa magia Invictusa
Sto lat niepodległości
Konwój dotarł do celu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Europejski Fundusz Obronny, czyli pieniądze (nie) do wzięcia?
WIW częścią obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości
Rząd za kluczowymi zmianami
Wybitni Polacy odznaczeni Orderem Orła Białego
Przełajowcy z 12 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi
Kolejne Jelcze dla armii
Morskie kły na „Anakondzie”
Rakiety Homara
„Anakonda” w Orzyszu
Obronne wyzwania fotoniki
„Niepodległą mamy we krwi”: czas na nagrody
Bądźmy razem dla niepodległej Polski
Konwój idzie przez Bałtyk
Nothing Can Stop Our Tanks
Wojsko szuka pielęgniarek
„Wostok”, czyli pokaz sztuczek wojennych
Gorzki finisz wielkiej wojny
Invictus Games Sydney 2018 zakończone!
Kto zbiera burzę
Oddawali krew dla Niepodległej
Our efforts passed muster
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Polki mistrzyniami świata w maratonie
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Śmigłowce w chmurach
Zmiany w ustawie o weteranach
Polsko-amerykańskie negocjacje
Polscy zwiadowcy na walijskich szczytach
Żołnierz zwyciężył w tegorocznym Biegu Niepodległości
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Testament geopolityczny prezydenta
We Build the World of Details
Wyjątkowe Święto Niepodległości
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
He Who Awaken Poles to Arms
The United States of America Have It Their Way
Cel – Fort Trump
Wolna Polska na gruzach starego świata
Film Frames from the War Front
Trzy medale dżudoczek na wojskowych mistrzostwach świata
Kawalerzyści na górskich trasach
Polska Casa nad Irakiem

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO