moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Przywraca do życia wojskowe pojazdy

Motocykl oficera Wehrmachtu, amerykańska ciężarówka z wojny wietnamskiej, a nawet radziecki czołg – takie eksponaty zgromadził Marian Laskowski. Jego kolekcja liczy przeszło 50 wojskowych pojazdów. Pasjonat organizuje także zlot miłośników militariów – największa taka impreza w Europie Środkowej.


– Militarna pasja całkowicie pochłonęła Mariana. Na remont starego wojskowego sprzętu wydaje każdą złotówkę – mówi Zbigniew Kupracz ze Stowarzyszenia na Rzecz Utworzenia i Rozwoju Muzeum Techniki Wojskowej „Tytan”, które założył mieszkaniec Darłowa.

Wszystko zaczęło się 40 lat temu, gdy Marian Laskowski kupił starego Junaka. Z czasem w jego garażu pojawiały się kolejne modele motocykli. A gdy dostał pracę mechanika na statku, mógł sobie pozwolić na kupowanie starego wojskowego sprzętu. Dziś ma ponad 50 zabytkowych militarnych pojazdów.

Na jego podwórku stoi kilka samochodów – Jeepów Willysów i Dodge’ów, amerykańska ciężarówka REO, która jeździła w Wietnamie, oraz wyprodukowana w ZSRR amfibia BAW-485. Jest też motocykl oficera Wehrmachtu Gnome-Rhône i zmodernizowany w Polsce radziecki czołg T-55AM Merida. – Wszystkie moje pojazdy jeżdżą. Udało mi się je wyremontować, bo wojskowy sprzęt jest solidny i niezawodny – podkreśla Laskowski.


Sprzęt kupuje od Agencji Mienia Wojskowego, która wyprzedaje wyposażenie niepotrzebne armii. Czasami pojedyncze egzemplarze odkupuje od innych kolekcjonerów. Także za granicą. Ostatnio w czasie urlopu w Hiszpanii kupił wojskowy samochód terenowy Land Rover Santana.

Militarna pasja to kosztowne hobby. Na zakupy, remonty i konserwację maszyn Marian Laskowski wydaje tysiące złotych. Na co dzień prowadzi firmę handlującą środkami czystości, niemal wszystkie oszczędności przeznacza na swoją kolekcję. – Wolę wydać pieniądze na wojskowy samochód niż na porządny telewizor – przyznaje.

W zbiorach ma nawet dwa poniemieckie bunkry z czasów II wojny. Jeden z nich to ogromny, ważący 70 ton fragment stalowego schronu, drugi to unikalny bunkier kulisty. Ten ostatni jest mobilną konstrukcją ze zbrojonego betonu. Ma średnicę trzech metrów i waży około trzech ton. Dzięki swojej kulistej budowie był przewożony, wkopywany w ziemię i stawał się jednoosobowym stanowiskiem obserwacyjno-strzeleckim. – To jedyny taki bunkier w Polsce, w Europie są jeszcze tylko dwa – w muzeach w Austrii i Czechach – podkreśla pasjonat.

Oba bunkry odkrył na terenie dawnego doświadczalnego poligonu artyleryjskiego w Darłówku pod Koszalinem. Marian Laskowski podkreśla, że na wydobycie i zabranie bunkrów otrzymał wszystkie konieczne pozwolenia od konserwatora i właściciela terenu.

Niedawno kolekcjoner otworzył obok siedziby swojej firmy w Malechowie koło Darłowa prywatne Muzeum Historycznych Pojazdów Wojskowych „Tytan”. Można tam oglądać jego zbiory, a także przejechać się pojazdami. – Chciałem też, żeby miłośnicy historii wojskowości mieli się gdzie spotykać – mówi. Dlatego też 16 lat temu wymyślił militarne zloty w Darłowie.

Na pierwszy przyjechało kilkanaście osób. Po latach Międzynarodowy Zlot Historycznych Pojazdów Wojskowych to już największa tego typu impreza w Europie Środkowej. Trwa tydzień, a przyjeżdża na nią ponad dwa tysiące kolekcjonerów z całego świata. Ich zbiory, przeszło tysiąc sztuk wojskowego sprzętu, zazwyczaj ogląda około 100 tys. zwiedzających.

– Marian cały czas szuka nowym militarnych pomysłów. W zeszłym roku odkryliśmy na wydmach w okolicach Darłowa zasypane w piasku pozostałości poniemieckich stanowisk artyleryjskich – mówi Zbigniew Kupracz. Fortyfikacje wybudowała marynarka III Rzeszy w latach 1937–1945. Broniły portu i poligonu w Darłówku. – Urząd Morski w Słupsku użyczył je naszemu Stowarzyszeniu. Uporządkowaliśmy je i udostępniliśmy zwiedzającym – dodaje Kupracz.

– Jesienią będę szukał sprzętu wojskowego, który jeszcze zalega w ziemi. Dostałem kilka zgłoszeń w tej sprawie – zapowiada Marian Laskowski.

AD

autor zdjęć: Kazimierz Majchrzak

dodaj komentarz

komentarze


Osłonić konwój, ratować rozbitków
 
Test na flance
„Wolverine Strike” odpiera atak
Morskie targi zbrojeniowe, czyli surfowanie po sieci
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Leki za zero złotych należą się rannym weteranom!
Łask czeka na myśliwce V generacji
Filip Bątkowski – menedżer sportu i… żołnierzy
Rumuński „Scorpion Spring”
Przeciwlotnicy i artylerzyści wkrótce w 18 Dywizji
Michał Szeliga – przywraca pamięć o przodkach ze Wschodu
Aplikacja dla kandydatów do wojska
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Kpt. Jacek Siewiera – na pierwszej linii walki z pandemią
Mistrzowskie zagranie przegranych
Buzdygan Internautów 2020 – zaczynamy głosowanie!
Afganistan. Czas wracać do domu
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Jak komuniści z LWP niszczyli tradycje polskiego wojska
Kolejne Herculesy dla wojska
Na WAT nauczą się kierować Dunajem
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Mężny duch dla ratowników
Pamiętamy o katastrofie smoleńskiej
Nowy zarząd PGZ
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
Rosomaki na okrętach
Nowy karabin z Tarnowa
Kuźnie oficerskich kadr
Leopardy w natarciu
Skok na wyższy poziom
Sto sekund do zagłady
Bitwa pod Iganiami, czyli stracona szansa
Polska stawia na fregaty Miecznik
Pierwsze kroki na linie
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Sportowy jubileusz
Katyń – symbol bezprzykładnej zbrodni
Jak wojsko walczy z pandemią
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Złoto ustrzelone w Indiach
Nowe książeczki wojskowe
Łączenie dwóch światów
Wojsko pomoże w organizacji punktów szczepień
Korekta do igrzysk: dwunasty złoty medal dla Polski
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Ukraiński kurs na Zachód
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Ogień z trzech poligonów
Nagroda nie tylko od dowódcy
Podchorążowie medycyny pomagają w szpitalach
Pierwszy ośrodek wychowania fizycznego armii polskiej
Opiniowanie po nowemu
Mjr rez. Wojciech „Zachar” Zacharków – nigdy nie chodzi na skróty
Nowy batalion na Lubelszczyźnie
Kurs na dyplomację
Udany weekend żołnierzy
Spadochroniarze gotowi do misji w Kosowie
Błękitna Armia wyrusza do Polski
Niemcy donoszą światu o Katyniu
Course on Diplomacy
Siły powietrzne czekają na F-35
IPN zaprasza na festiwal filmów o totalitaryzmie
Polska obecność w europejskich projektach zbrojeniowych
Jedyna taka brygada
Artylerzyści będą stacjonowali w Nowej Dębie
Kierunek: certyfikacja
Nowy etap w sporcie wojskowym rozpoczęty

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO