moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Warszawa za Pragą w turnieju piłkarskim

Reprezentacja Dowództwa Garnizonu Warszawa zajęła drugie miejsce w Międzynarodowym Turnieju „Miltropa Cup 2013”. W imprezie, której gospodarzem była Bratysława, udział wzięło sześć drużyn reprezentujących stołeczne garnizony. Piłkarze z Warszawy wygrali cztery mecze i dwa zremisowali. Lepszy bilans spotkań miała tylko ekipa z Pragi.

Turniej Piłki Nożnej Garnizonów Stołecznych w Bratysławie rozegrano w dwa dni systemem „każdy z każdym”. Drużyny w składzie sześciu zawodników w polu i jeden bramkarz walczyły o punkty na połowie pełnowymiarowego boiska. Mecze były rozgrywane w systemie dwa razy po 15 min. O zwycięstwo rywalizowało sześć wojskowych reprezentacji i jedna cywilna – sponsora imprezy. Sponsorzy z Kia Žilina zajęli trzecie miejsce w turnieju, a kolejne – reprezentacje garnizonów: Budapeszt, Lublana, Bratysława i Berlin.

Reprezentacja Dowództwa Garnizonu Warszawa wystąpiła w „Miltropa Cup 2013” w składzie: bramkarz – st. szer. Paweł Samerdak (Pułk Ochrony w Warszawie); obrońcy – sierż. Paweł Walkowski (15 Sieradzka Brygada Wsparcia Dowodzenia), mjr Paweł Rakoczy (Oddział Zabezpieczenia Garnizonu Stołecznego), st. szer. Arkadiusz Czarnocki (Pułk Ochrony w Warszawie); pomocnicy – st. chor. Krzysztof Szczotka (Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego), st. chor. Jarosław Blecha, szer. Maksymilian Sochacz (obaj Pułk Ochrony w Warszawie), szer. Norbert Wasiewicz (10 Wrocławski Pułk Dowodzenia), szer. Jacek Sujka (15 Sieradzka Brygada Wsparcia Dowodzenia); napastnicy – szer. Łukasz Kłosowski (Pułk Ochrony w Warszawie) i st. szer. Adrian Szarek (10 Warszawski Pułk Samochodowy). Grającym trenerem reprezentacji był st. chor. Krzysztof Szczotka. Organizatorzy turnieju w każdej drużynie wybierali najlepszego zawodnika. W polskiej wyróżniono szer. Jacka Sujkę.

REKLAMA

Wicemistrzowie turnieju „Miltropa Cup 2013”, w górnym rzędzie od lewej: st. chor. Krzysztof Szczotka, st. chor. Jarosław Blecha, szer. Maksymilian Sochacz, sierż. Paweł Walkowski, szer. Łukasz Kłosowski i st. szer. Paweł Samerdak; w dolnym rzędzie od lewej: mjr Paweł Rakoczy, st. szer. Adrian Szarek, szer. Norbert Wasiewicz, szer. Jacek Sujka i st. szer. Arkadiusz Czarnocki.

W pierwszym dniu turnieju reprezentacja DGW rozegrała trzy spotkania. W inauguracyjnym Polacy pokonali 3:2 drużynę sponsora turnieju, a bramki dla zespołu z Warszawy zdobyli: Sochacz, Szarek i Walkowski. W drugim meczu warszawska drużyna wygrała 4:1 z reprezentacją Garnizonu Berlin. Gole Niemcom strzelili: Blecha, Kłosowski, Walkowski i Sujka. Trzeci pojedynek podopieczni trenera Szczotki wygrali 4:0. Na zakończenie pierwszego dnia imprezy Polacy pokonali reprezentację gospodarzy, a bramkarz z Bratysławy wyjmował piłkę z siatki po trafieniach: dwóch Wasiewicza i po jednym Sujki i Szczotki.

Drugi dzień zawodów drużyna z Warszawy rozpoczęła od spotkania z wicemistrzami z poprzedniej edycji „Miltropa Cup” – Czechami. – Mecz z reprezentacją Garnizonu Praga rozpoczął się po naszej myśli. Szybko pierwszego gola strzelił szer. Sochacz, a potem staraliśmy się dyktować Czechom warunki gry. Udawało nam się to przez większą część meczu – relacjonuje st. szer. Arkadiusz Czarnocki. – Niestety, dwie minuty przed końcem spotkania drużyna z Pragi wyrównała. Do końcowego gwizdka sędziego wynik już nie uległ zmianie i jak się później okazało ten remis okazał się zwycięski dla Czechów – dodaje piłkarz z Pułku Ochrony w Warszawie.

Po meczu z zespołem z Pragi reprezentacja DGW zmierzyła się ze zwycięzcami turnieju z 2012 roku – drużyną ze Słowenii. – To spotkanie było najbardziej zacięte z rozegranych w Bratysławie. Przy stanie 2:2, po bramkach strzelonych przez Szarka i Kłosowskiego, w ostatniej sekundzie meczu udało nam się strzelić zwycięskiego gola. Zdobył go płaskim strzałem szer. Sujka, a piłkę idealnie podał mu nasz grający trener – relacjonuje obrońca Czarnocki.

W ostatnim meczu Polacy zremisowali 1:1 z Węgrami. – Pierwszego gola zdobyli nasi rywale, ale szybko wyrównaliśmy. Bramkę strzelił chorąży Blecha, a asystę zaliczył trener. Bardzo chcieliśmy wygrać to spotkanie. Niestety, zabrakło nam skuteczności. Piłki po naszych strzałach odbijały się od słupka i poprzeczki – mówi st. szer. Czarnocki.

Jeszcze jedno celne trafienie w meczu z Węgrami przyniosłoby reprezentacji DGW zwycięstwo w turnieju. Jednak drugie miejsce też jest dużym sukcesem drużyny z Warszawy, która do występu w Bratysławie przygotowywała się na dwutygodniowym zgrupowaniu we Wrocławiu. W stolicy Dolnego Śląska trenerzy Szczotka i st. chor. Tomasz Kożuchowski z 10 Wrocławskiego Pułku Dowodzenia wyłonili 11-osobową reprezentację spośród 28 żołnierzy.

szus

autor zdjęć: mjr Paweł Rakoczy, arch. Jacka Szustakowskiego

dodaj komentarz

komentarze


Rozstrzygająca bitwa o Niemen
 
Jak komuniści odebrali obywatelstwo polskim oficerom
Nowe sanitarki dla wojska
16 Dywizja najlepsza!
„Kaper” przeciw terrorystom
Szybsza droga do armii zawodowej
I Ty możesz służyć Ojczyźnie
Amerykanie odmładzają F-16
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Kabina do zadań specjalnych
„Ochotnik” – opowieść o bohaterze
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
Medycy po unitarce
Bohaterowie na wakacjach w Ryni
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Wybuchowa edukacja
Polak z Medalem NATO
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
Ogień w natarciu
Szybciej do wojska
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Ochotnik do Auschwitz
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
F-16 kończą misję w Estonii
Zamek na poligonie
To nie gwiazdki czynią z oficera dobrego dowódcę
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Komisje sejmowe o umowie z USA
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
Bohaterska obrona wzgórza 385
Ukraiński kurs na Zachód
„Aviation Detachment” w Łasku
Kaprale po Legii Akademickiej
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Sonary dla śmigłowców ZOP
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Laserowa artyleria US Army
Kraby kontra okręt
Druga kariera byłych żołnierzy
Nadlecą Ważki, czyli mikrodrony dla wojska
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Defender 2020: Symulator Pioruna
Zaplecze dla Rosomaków
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Polsko-amerykańska współpraca
Wojskowe uczelnie w dobie wirusa
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Wojsko przeciw wirusowi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO