moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Bydgoscy żołnierze drudzy w Europie

Srebrny medal zdobyła wioślarska ósemka w rozgrywanych w Sewilli mistrzostwach Europy. W jej składzie płynęło pięciu żołnierzy z Wojskowego Zespołu Sportowego w Bydgoszczy. Dobry start na początku sezonu znakomicie rokuje przed najważniejszą imprezą tego roku – wrześniowymi mistrzostwami świata.

Finisz ósemek podczas Mistrzostw Europy 2013. Fot. Igor Meijer/ FISA.

W Hiszpanii po medal popłynęli: st. szer. Krystian Aranowski, st. szer. Rafał Hejmej, st. szer. Piotr Juszczak, szer. Michał Szpakowski i sternik st. szer. Daniel Trojanowski (wszyscy WZS Bydgoszcz i Stowarzyszenie Wioślarskie Cywilno-Wojskowego Związku Sportowego Zawisza), Mikołaj Burda, Piotr Hojka (obaj LOTTO-Bydgostia Bydgoszcz), Zbigniew Schodowski (AZS Gorzów) i Marcin Brzeziński (WTW Warszawa). Polacy, z wynikiem 6 min 0,31 s, przegrali jedynie z osadą niemiecką. Niemcy – mistrzowie olimpijscy z Londynu – uzyskali czas 5.59,00. Brązowy medal wywalczyli Holendrzy (6.00,93).

– Świetnie wiosłowali i ostro walczyli. Gonili Niemców, ale tym razem Polakom nie udało się pokonać mistrzów olimpijskich – mówi mjr Dariusz Bednarek, wiceprezes klubu i szef bydgoskiego WZS. – Z Niemcami nasza ósemka od dawna ma problemy. Oni zawsze są bardzo mocni. Kraje silne wioślarsko rywalizację ósemek ze sternikiem traktują jako konkurencję królewską i nastawiają się na to, aby zawsze mieć mocną osadę – dodaje.

Wioślarze na medal z bydgoskiego WZS, od lewej: st. szer. Rafał Hejmej, st. szer. Piotr Juszczak, sternik st. szer. Daniel Trojanowski, st. szer. Krystian Aranowski, szer. Michał Szpakowski. Fot. Piotr Sawicki.

– Mamy pecha do Niemców. Cały czas są jeden oddech przed nami – przyznaje st. sierż. sztab. rez. Andrzej Naglewicz, trener klubowy żołnierzy. Podkreśla przy tym, że nasi zachodni sąsiedzi są kilkukrotnymi mistrzami świata i mistrzami olimpijskimi. – Przegrać z nimi to żaden wstyd – twierdzi szkoleniowiec i dodaje, że tegoroczne mistrzostwa Europy wyjątkowo były na początku sezonu. – Zawsze się odbywały pod koniec sportowego roku, po mistrzostwach świata. Cieszę się, że nasi wypadli wyśmienicie w okresie przygotowawczym do wrześniowych mistrzostw świata w Korei. Srebro w Sewilli dobrze rokuje przed mistrzostwami świata – mówi Naglewicz.

Bardzo dobre wiadomości napłynęły także z Poznania. W zawodach Pucharu Świata st. szer. Mariusz Kujawski (WZS Bydgoszcz) wraz z Pawłem Szandrachem wygrali wyścig dwójek. W maju, w pierwszych zawodach tego cyklu, w węgierskim mieście Szeged st. szer. Kujawski z Pawłem Szandrachem zajęli trzecią lokatę w wyścigu dwójek na 1000 m. W Poznaniu Polacy wyprzedzili wszystkich i stanęli na najwyższym stopniu podium. Nasz duet, z czasem 3 min 20,484 s, wyprzedził Kanadyjczyków (3:20,484) i Estończyków (3:20,908). Partner st. szer. Kujawskiego, reprezentujący Stowarzyszenie Wioślarskie Cywilno-Wojskowego Związku Sportowego Zawisza, zajął również drugie miejsce w wyścigu jedynek na 500 m.

– Wreszcie Mariuszowi Kujawskiemu udało się dobrać świetnego partnera do reprezentacyjnej dwójki i na dodatek jest nim zawodnik z naszego stowarzyszenia – podkreśla mjr Dariusz Bednarek, wiceprezes CWZS Zawisza. Martwi go natomiast kontuzja ręki st. szer. Piotra Siemionowskiego. – Niestety, Piotr nie będzie mógł wystartować w zbliżających się mistrzostwach Europy w Portugalii. Z powodu kontuzji nie będzie też startował w czempionacie Starego Kontynentu kajakarzy górskich w Krakowie st. szer. Mateusz Polaczyk. Nasi kandydaci do medali mają niestety pecha. Liczę więc na Mariusza. Mam nadzieję, że powalczy w Portugalii o jak najwyższą lokatę – mówi wiceprezes Bednarek.

szus

autor zdjęć: Igor Meijer/ FISA, Piotr Sawicki

dodaj komentarz

komentarze


Klasy wojskowe po nowemu
 
Śmierć bohatera
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Chciałem walczyć z Niemcami
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
They Train Together, They Fight Together
Nowy wiceminister w MON
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Rywalizacja strzelców wyborowych
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Krwawe walki o Monte Cassino
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Stulatka hydrografia
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Nauka zimowego pływania
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Podziemna potęga
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Symulatory strzelań Rosomaków
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Obradowała Rada Gabinetowa
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
We Are All Darfur
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
USA nie zacznie wojny z Iranem
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Darłowo czeka na śmigłowce
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Ważka bliżej
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
For the Right Cause
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Iran uderza w USA
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Pretorianie na Mazurach
Double Eagle po nowemu
Arsenał Iranu
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
JWK z odznaką pamiątkową
Defense Without Politics
Własne interesy Europy
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO