moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Bydgoscy żołnierze drudzy w Europie

Srebrny medal zdobyła wioślarska ósemka w rozgrywanych w Sewilli mistrzostwach Europy. W jej składzie płynęło pięciu żołnierzy z Wojskowego Zespołu Sportowego w Bydgoszczy. Dobry start na początku sezonu znakomicie rokuje przed najważniejszą imprezą tego roku – wrześniowymi mistrzostwami świata.

Finisz ósemek podczas Mistrzostw Europy 2013. Fot. Igor Meijer/ FISA.

W Hiszpanii po medal popłynęli: st. szer. Krystian Aranowski, st. szer. Rafał Hejmej, st. szer. Piotr Juszczak, szer. Michał Szpakowski i sternik st. szer. Daniel Trojanowski (wszyscy WZS Bydgoszcz i Stowarzyszenie Wioślarskie Cywilno-Wojskowego Związku Sportowego Zawisza), Mikołaj Burda, Piotr Hojka (obaj LOTTO-Bydgostia Bydgoszcz), Zbigniew Schodowski (AZS Gorzów) i Marcin Brzeziński (WTW Warszawa). Polacy, z wynikiem 6 min 0,31 s, przegrali jedynie z osadą niemiecką. Niemcy – mistrzowie olimpijscy z Londynu – uzyskali czas 5.59,00. Brązowy medal wywalczyli Holendrzy (6.00,93).

– Świetnie wiosłowali i ostro walczyli. Gonili Niemców, ale tym razem Polakom nie udało się pokonać mistrzów olimpijskich – mówi mjr Dariusz Bednarek, wiceprezes klubu i szef bydgoskiego WZS. – Z Niemcami nasza ósemka od dawna ma problemy. Oni zawsze są bardzo mocni. Kraje silne wioślarsko rywalizację ósemek ze sternikiem traktują jako konkurencję królewską i nastawiają się na to, aby zawsze mieć mocną osadę – dodaje.

Wioślarze na medal z bydgoskiego WZS, od lewej: st. szer. Rafał Hejmej, st. szer. Piotr Juszczak, sternik st. szer. Daniel Trojanowski, st. szer. Krystian Aranowski, szer. Michał Szpakowski. Fot. Piotr Sawicki.

– Mamy pecha do Niemców. Cały czas są jeden oddech przed nami – przyznaje st. sierż. sztab. rez. Andrzej Naglewicz, trener klubowy żołnierzy. Podkreśla przy tym, że nasi zachodni sąsiedzi są kilkukrotnymi mistrzami świata i mistrzami olimpijskimi. – Przegrać z nimi to żaden wstyd – twierdzi szkoleniowiec i dodaje, że tegoroczne mistrzostwa Europy wyjątkowo były na początku sezonu. – Zawsze się odbywały pod koniec sportowego roku, po mistrzostwach świata. Cieszę się, że nasi wypadli wyśmienicie w okresie przygotowawczym do wrześniowych mistrzostw świata w Korei. Srebro w Sewilli dobrze rokuje przed mistrzostwami świata – mówi Naglewicz.

Bardzo dobre wiadomości napłynęły także z Poznania. W zawodach Pucharu Świata st. szer. Mariusz Kujawski (WZS Bydgoszcz) wraz z Pawłem Szandrachem wygrali wyścig dwójek. W maju, w pierwszych zawodach tego cyklu, w węgierskim mieście Szeged st. szer. Kujawski z Pawłem Szandrachem zajęli trzecią lokatę w wyścigu dwójek na 1000 m. W Poznaniu Polacy wyprzedzili wszystkich i stanęli na najwyższym stopniu podium. Nasz duet, z czasem 3 min 20,484 s, wyprzedził Kanadyjczyków (3:20,484) i Estończyków (3:20,908). Partner st. szer. Kujawskiego, reprezentujący Stowarzyszenie Wioślarskie Cywilno-Wojskowego Związku Sportowego Zawisza, zajął również drugie miejsce w wyścigu jedynek na 500 m.

– Wreszcie Mariuszowi Kujawskiemu udało się dobrać świetnego partnera do reprezentacyjnej dwójki i na dodatek jest nim zawodnik z naszego stowarzyszenia – podkreśla mjr Dariusz Bednarek, wiceprezes CWZS Zawisza. Martwi go natomiast kontuzja ręki st. szer. Piotra Siemionowskiego. – Niestety, Piotr nie będzie mógł wystartować w zbliżających się mistrzostwach Europy w Portugalii. Z powodu kontuzji nie będzie też startował w czempionacie Starego Kontynentu kajakarzy górskich w Krakowie st. szer. Mateusz Polaczyk. Nasi kandydaci do medali mają niestety pecha. Liczę więc na Mariusza. Mam nadzieję, że powalczy w Portugalii o jak najwyższą lokatę – mówi wiceprezes Bednarek.

szus

autor zdjęć: Igor Meijer/ FISA, Piotr Sawicki

dodaj komentarz

komentarze


Oko na Europę
 
Jedna misja, jeden zespół
GROM Challenge
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Stalin czekał i kalkulował
Terytorialsi na wysokościach
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Zapal światło dla ofiar Katynia
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Agresja sowieckiego kolosa
Modernizacja Sokołów
Irańskie szachy
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Pamięć o tragedii
Thin Blue Line
Wrzesień ’39 na południu Polski
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Kosmiczny gość
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Iranian Chess Game
Nowa misja i nowy sprzęt
W Indiach mieli swój drugi dom
Nowy wiceminister w MON
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Historia Liberatora wyjaśniona
Sprawdzają Brutusa
Klasy wojskowe po nowemu
Defendery 2019 – część 4
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
A Torn Subcontinent
W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
Umarły dla świata
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Polska nie pozostanie osamotniona
Polskie firmy na targach w Londynie
Cienka niebieska linia
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Głos (z) płonącej Warszawy
Śląskie sceny z życia
Rozpoczynamy nową erę
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Defendery 2019 – część 3
Z maratonu programowania do wojska
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Chorwacki test polskich kadetów
Samochód do desantowania
Rok Żelaznej Dywizji
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Wojsko wraca do Łomży
Walka i dyplomacja
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO