moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Mniej formalności dla chętnych do służby

Kandydaci do służby przygotowawczej będą mogli elektronicznie składać dokumenty o powołanie. Do wniosku nie będą też musieli dołączać zaświadczenia o niekaralności, bo sprawdzeniem tego zajmą się wojskowi komendanci uzupełnień. – Propozycje zmian przepisów mają m.in. ograniczyć biurokrację – mówi płk Leszek Jankowiak.


Służba przygotowawcza to oferta dla tych, którzy zainteresowani są służbą wojskową, ale nigdy wcześniej nie odbyli przeszkolenia wojskowego. By zostać powołanym do służby, kandydaci muszą m.in. mieć ukończone 18 lat, być zdolnymi fizycznie i psychicznie do pełnienia służby (uzyskana podczas kwalifikacji kategoria zdrowia A) oraz nie mogą być karani za przestępstwo umyślne.

Obecnie ci, którzy ubiegają się o powołanie do służby przygotowawczej, muszą złożyć wniosek bezpośrednio do wojskowego komendanta uzupełnień. Koniecznie muszą dołączyć życiorys, skrócony odpis aktu urodzenia oraz informację z Krajowego Rejestru Karnego. Załącznikami mogą być także wszelkiego rodzaju dokumenty, które zwiększą szanse na powołanie, w tym m.in. certyfikaty językowe, świadectwa ukończonych kursów czy szkoleń lub uzyskania specjalizacji zawodowych.

Resort obrony narodowej chce jednak uprościć procedurę naboru kandydatów. – Proponujemy rozwiązania, które nie wiążą się z żadnymi kosztami, a będą mogły ułatwić kandydatom przejście ścieżki rekrutacji – tłumaczy płk Leszek Jankowiak, szef Zespołu do spraw Profesjonalizacji Sił Zbrojnych RP.

Przygotowany projekt po uzgodnieniach w Ministerstwie Obrony Narodowej trafił do dalszych prac. Gdy rozporządzenie zostanie podpisane, kandydaci będą mogli składać wnioski drogą elektroniczną. W praktyce załatwią sprawę w Wojskowej Komendzie Uzupełnień bez wychodzenia z domu.

Ograniczona ma też zostać liczba załączników dołączanych do wniosku. Kandydaci nie będą już musieli przedkładać skróconego odpisu aktu urodzenia i życiorysu. – To dlatego, że ich dane wojsko już ma od momentu kwalifikacji wojskowej – mówi ppłk Witold Kostrzewa, starszy specjalista w Zespole.

Resort proponuje także, by ochotnicy do służby byli zwolnieni z konieczności przedstawiania w WKU zaświadczeń o niekaralności. Ten obowiązek mają wziąć na siebie siły zbrojne, a dokładniej wojskowi komendanci uzupełnień. 

Postępowanie kwalifikacyjne nadal będzie miało charakter konkursowy, a podstawę przyjęcia lub nie danej osoby do służby stanowić będą m.in. wyniki edukacji, posiadane kwalifikacje oraz wynik rozmowy kwalifikacyjnej. Ci, którzy zakwalifikują się do odbycia służby przygotowawczej, otrzymają kartę powołania oraz skierowanie na szkolenie.

***

Służba przygotowawcza to element systemu szkolenia obywateli w warunkach armii zawodowej, który pozwala na gromadzenie żołnierzy rezerwy na potrzeby Narodowych Sił Rezerwowych. W tym roku armia zaplanowała przeszkolenie ponad 5 tysięcy młodych ludzi.

PG

autor zdjęć: Michał Romańczuk

dodaj komentarz

komentarze


„Albatros” już na wodzie
 
Niechciany traktat
Nowy wiceminister w MON
Życie po zdjęciu munduru
68W Means Lifesaver
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Nóż komandosa zdobyty
Rusza budowa szpitala w Legionowie
Trening medyczny przed misją
Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
68W znaczy ratownik
JWK i podchorążowie, czyli trening przed misją
Rescue Like You Would in a War
Żołnierze dzieciom
Groty i VIS-y dla armii
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
Stan poszkodowanych saperów jest poważny
Żołnierze na podium lekkoatletycznych mistrzostw
Rozpoczynamy nową erę
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Cienka niebieska linia
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Materiały wybuchowe trzeba „czuć”
Nowa misja i nowy sprzęt
Raki strzelały na Bałkanach
Sosnkowski przywrócony
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
„Operacja Wuhan”: Pięciobój nowoczesny i szermierka
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Jani, cudem ocalony
Nowe odrzutowce dla pogotowia lotniczego
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Silesian Life Pictures
Polska nie pozostanie osamotniona
„Operacja Wuhan”: Kolarstwo i triatlon
„Operacja Wuhan”: Badminton, łucznictwo, tenis
Thin Blue Line
„Operacja Wuhan”: Strzelectwo
Nowy rok akademicki w szpitalu na Szaserów
Snajper walczy także z wiatrem
Wypadek saperów
Bożeny do modyfikacji
Niezwyciężeni znowu trenują
Ostatni bój wojny obronnej
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Lotem przeciw bolszewikom
Klasy wojskowe po nowemu
Fort zagłady
„Operacja Wuhan”: Boks, judo kobiet i zapasy
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Jubileuszowa Armia Fight Night w Lublinie
Iranian Chess Game
Gavia na Atlantyku
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Kolejne Raki dla wojska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO