moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Czeski bohater, który walczył o Polskę

W wieku 95 lat zmarł gen. Zdenek Škarvada, czeski pilot, który podczas drugiej wojny światowej przedostał się do Polski i wspólnie z naszymi lotnikami walczył przeciwko Niemcom. Bohaterskiego pilota pożegnają polskie Siły Powietrzne i Ministerstwo Obrony Narodowej.

Życiorysem gen. Škarvady śmiało można by obdzielić kilka osób. Urodził się w 1917 roku w miejscowości Olešnica. 20 lat później po raz pierwszy usiadł za sterami wojskowego samolotu – służył w 4 Pułku Lotnictwa w Pardubicach. W marcu 1939 roku do Czechosłowacji wkroczyły niemieckie wojska. Przy aprobacie Hitlera Słowacy stworzyli swoje, sprzymierzone z nim państwo, część Czech została wcielona do Rzeszy, z części zaś powstał zależny od Niemców Protektorat Czech i Moraw. Kraj faktycznie przestał istnieć, z czym Škarvada nie mógł się pogodzić. Postanowił przedostać się do Polski.

– Taką decyzję podjęła wówczas spora grupa czeskich pilotów – wyjaśnia dr Grzegorz Śliżewski, historyk, który zajmuje się dziejami polskiego lotnictwa podczas drugiej wojny światowej. – Trafili oni do Centrum Wyszkolenia Lotnictwa nr 1 w Dęblinie. A po wybuchu wojny wspólnie z polskim wojskiem walczyli przeciwko Niemcom. Zajmowali się głównie rozpoznaniem – dodaje.

Kilka tygodni później Škarvada wraz z kolegami został internowany przez wkraczającą do Polski Armię Czerwoną. Kiedy został zwolniony z obozu, przez Odessę, Stambuł, Port Said i Bombaj, przedostał się do Wielkiej Brytanii. Tam wstąpił do RAF. – Z czeskich pilotów został wówczas sformowany Dywizjon 310. W tym samym czasie powstał polski Dywizjon 302. To były pierwsze dwie zagraniczne jednostki w RAF – tłumaczy dr Śliżewski.

„310” brała udział w walkach nad kanałem La Manche, osłaniała brytyjskie bombowce wykonujące różnego rodzaju misje oraz alianckie wojska podczas lądowania w Normandii. Potem do jej zadań należało m.in. patrolowanie wybrzeży Belgii i Holandii. Podczas wojny czescy piloci zestrzelili 52 niemieckie maszyny.

Sam Škarvada kilkakrotnie otarł się o śmierć. W styczniu 1942 roku jego Spitfire został zestrzelony w okolicach wysp Scilly. Pilot trafił do niemieckiej niewoli.

Po wojnie wraz z całym dywizjonem został przeniesiony do Pragi. Tam współtworzył odradzające się czechosłowackie lotnictwo. Był m.in. instruktorem w Wojskowej Akademii Lotniczej w Hradec Králové. Jego kariera została jednak gwałtownie przerwana. W 1950 roku padł ofiarą czystek przeprowadzonych przez komunistów. Wyrzucono go z wojska. Był wówczas kapitanem. Został zmuszony zaczynać życie od nowa. Pracował m.in. jako górnik w jednej z kopalni węgla pod Ostrawą.

W połowie lat 60. doczekał się rehabilitacji, ale do armii już nie wrócił. W 1965 roku awansował do stopnia majora, rok później – podpułkownika, w 1990 roku zaś – pułkownika. Dziesięć lat później na mocy specjalnego dekretu prezydenta Vaclava Havla został generałem. Ale trudno mu się było już z tego cieszyć. – To że zostałem generałem, nie odwróci tego, co się stało. Moi synowie nie mogli zostać tym, kim chcieli, moja żona nie mogła robić tego, co chciała. Bardzo żałuję tych straconych 40 lat – powiedział wówczas czeskim dziennikarzom.

Gen. Škarvada zmarł 11 maja. Jego pogrzeb odbędzie się za dwa tygodnie. Weźmie w nim udział delegacja Dowództwa Sił Powietrznych, która m.in. złoży na grobie wieniec od polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: MON Republiki Czeskiej

dodaj komentarz

komentarze


Triumf szpadzistek w zawodach o Puchar Świata
Sukces kaprala Marcina Lewandowskiego
Prof. Odziemkowski: Polska była skazana na wojnę z bolszewicką Rosją
Rozejm w Trewirze zakończył wielkopolski zryw
Mike Pompeo spotkał się z żołnierzami NATO
W środę kontrakt na dostawę HIMARS-ów
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
77 lat temu powstała Armia Krajowa
Zwiad w miejskiej dżungli
Nurkowie ćwiczą pod lodem
W Brukseli o bezpieczeństwie
Polscy nurkowie ćwiczyli w Pakistanie
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
O honor Polski walczącej
„Jastrzębie” przechwyciły rosyjski samolot
Więcej miejsc dla przyszłych cyberżołnierzy
Deputowani z USA murem za NATO
Breakdown? Do not panic
Szer. rez. Kamila Żuk wicemistrzynią świata juniorek w biatlonie
19 medali żołnierzy
WOT na szklanym ekranie
Płk Molenda: Mamy cyberplan dla polskiej armii!
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
Macedonia Północna w drodze do NATO
HIMARS: broń dalekiego zasięgu
Pożegnanie żołnierzy przed wyjazdem do Iraku
Neptuny wchodzą do służby
IPN zidentyfikował ofiary UPA
Pokonać strach przed ogniem
Kontrakt na HIMARS-y podpisany
Podchorążowie na zimowym survivalu
Panie bez taryfy ulgowej
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Obrady NATO w Brukseli
Podwójne zamrożenie
Zgrupowanie bojowe pancerniaków
Interoperacyjność Jaśmina
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Ramię w ramię z pogranicznikami
Rozbiegany podporucznik z Krakowa
Polowanie na zbrodniarzy
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Cel – bezpieczna Europa
Diabły po Żelaznych Koniach
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
„Pułaski” wraca do zespołu NATO
Więcej Polski w Eurokorpusie
The holy mission
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Posłowie podsumowali ostatnie trzy lata działalności MON
Harcerz zwany Flo
Jubileuszowy Półmaraton Komandosa z rekordami
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Zadbają o groby polskich żołnierzy na Wschodzie
Krew na śniegu – początek bitwy o Monte Cassino
Peaceful Pretexts of Putin
Dowództwo wielonarodowej dywizji w nowej siedzibie
Na wyciągnięcie ręki

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO