moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Reforma dowodzenia nie spowoduje fali odejść z wojska

Opozycja nie ma merytorycznych argumentów przeciwko reformie dowodzenia. Ich zarzuty są natury lokalno-populistycznej, a nie merytorycznej. Uważam, że sprawy obronności nie powinny być w ten sposób traktowane – mówi gen. Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.        

Głównym zarzutem opozycji pod adresem projektu ustawy wprowadzającej reformę dowodzenia jest to, że dokument rzekomo jest sprzeczny z Konstytucją. Dysponujemy kilkoma ekspertyzami sporządzonymi przez konstytucjonalistów, mówiącymi, że wszystko jest zgodne z ustawą zasadniczą. Natomiast politycy, którzy stawiają taki zarzut, nie wyjaśnili, na czym ta niekonstytucyjność miałaby polegać, nie przedstawili żadnych opinii, nie podparli się żadnym autorytetem z dziedziny prawa. Chcemy usłyszeć od opozycji konkrety, a nie hasła. Dlatego czekam na spotkanie sejmowej podkomisji, która będzie pracować nad projektem. Być może w tym gronie posłowie, którzy mają takie obiekcje, przedstawią swoje argumenty. I wtedy będziemy mogli dyskutować merytorycznie.

Konstytucja mówi, że prezydent wyznacza szefa Sztabu Generalnego i dowódców Sił Zbrojnych. Nie przesądza jednak, ilu dowódców powinno być, nie wspomina też o zakresie ich kompetencji. To wszystko regulowane jest na poziomie ustawy. Co więcej, to właśnie nowy projekt ustawy bardziej precyzyjnie dostosowuje się do ducha zapisów Konstytucji. Mówi ona, że powoływanie szefa Sztabu Generalnego WP i dowódców rodzajów sił zbrojnych odbywa się według jednakowej procedury przez prezydenta, czyli że są jednakowo konstytucyjnie umocowanymi organami. Tymczasem obowiązujące dziś rozwiązanie stawia szefa Sztabu Generalnego w pozycji nadrzędnej wobec pozostałych dowódców rodzajów sił zbrojnych. Nowy projekt ustawy ustanawia jeden poziom relacji dowódców z władzami cywilnymi – wszyscy będą podlegli ministrowi obrony.

Nie zgadzam się też z wysuwanymi niekiedy obawami, że reforma dowodzenia spowoduje falę odejść starszych oficerów, a więc najbardziej doświadczonych żołnierzy. Reforma ma charakter rewolucyjny, ale jej cele chcemy osiągnąć w drodze ewolucyjnej. Aby zminimalizować koszty osobowe, będziemy wdrażać przepisy sukcesywnie, w tym m.in. z uwzględnieniem naturalnych rotacji związanych z kończącymi się kadencjami oficerów.

Bardzo wątpliwe są też głosy polityków w obronie rzekomo zagrożonej Marynarki Wojennej. Marynarce Wojennej nic nie grozi w wyniku reformy dowodzenia. Przecież nikt nie planuje ściągania okrętów na przystań do Warszawy. W Gdyni pozostanie z pewnością dowodzenie operacyjne MW. Do stolicy przeniesie się tylko część dowództwa. Bo czy kadrowiec MW może pracować jedynie nad morzem? Czy osoby odpowiedzialne za planowanie strategiczne MW muszą być nad morzem, by dobrze wykonywały swoje obowiązki? W połowie krajów należących do NATO, a które mają siły morskie, siedziby ich dowództw znajdują się w całości w stolicach tych państw. Sądzę więc, że politycy, którzy stawiają taki zarzut, robią to ze względów wyborczych. Będąc posłami z Wybrzeża, usiłują wykreować się na obrońców marynarzy. Ich zarzuty są natury lokalno-populistycznej, a nie merytorycznej. Uważam, że sprawy obronności nie powinny być w ten sposób traktowane.

REKLAMA

prof. dr hab. Stanisław Koziej
szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznan
1368530460
W każdej firmie jest stała rotacja i nie ma co histeryzować . Trza znać przyczyny i skutki ot wszystko. To co odchodzi to dość istotna rezerwa i trzeba jej pilnować .
5C-16-3D-92

Piąte zwycięstwo żołnierzy z gwiazdami Gortata
 
Unowocześnianie MW RP
Pierwsza taka przysięga
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Virtuti Militari ma 230 lat
W desancie zostają najlepsi
Marynarze nadawali ton rywalizacji o medale
Dwanaście razy złoto
Jeśli nie Układ Warszawski, to co?
Światowi liderzy już w Madrycie
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Szczęśliwa „Błyskawica”
Piąta kadencja generała Konopki
Ślązak lepiej uzbrojony?
Ukraina ze statusem kandydata do UE
Tysiące Piorunów dla Wojska Polskiego
Na jakich zasadach rekompensaty dla rezerwistów?
Ile zarobi starszy szeregowy specjalista?
Spektakl Kremla
Wizyta w PKW Łotwa
Hańcza po raz pierwszy
Kształcenie przyszłych żołnierzy po nowemu
Obwód ługański w rękach Rosjan
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO
Wojskowi rekruterzy zapraszają także w sobotę
Kierunek Liban
Podhalańczyk wygrał czwartą walkę MMA
Umowa na Perkozy podpisana
Poznański Czerwiec kosztował życie 58 osób
Kto tym razem otrzyma Buzdygana?
PKW Orlik wrócił do domu
Przełomowy szczyt
Sojusz z inicjatywą
Amerykańskie F-15 w Polsce
Nowe kły Rosomaków
Te same zasady opiniowania dla większości żołnierzy
Wojsko niemal rok strzeże polsko-białoruskiej granicy
Kolejne Kormorany na święto marynarki
Nowe legitymacje służbowe dla żołnierzy
WOT szkolił się w Solinie
Śladem profesjonalistów
Kierunek Düsseldorf
Motorem jest pamięć o poległych
Zmiany kadrowe w WP
Szczyt NATO w Madrycie
WOT organizuje szkolenia w wakacje
Szczyt nowych wyzwań
Przełomowy szczyt w Madrycie
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych i krajowych arenach
Szturmani szykują się do dyżuru w UE
Nowy dowódca sił NATO w Europie
Polsko-tureckie szkolenie w powietrzu
Trwa rosyjska ofensywa w Ukrainie
Bataliony Chłopskie – bojowe szeregi polskiej wsi
For Our Freedom and Yours
Biden: gra na przeczekanie
Święto Dowództwa Operacyjnego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO