moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Reforma dowodzenia nie spowoduje fali odejść z wojska

Opozycja nie ma merytorycznych argumentów przeciwko reformie dowodzenia. Ich zarzuty są natury lokalno-populistycznej, a nie merytorycznej. Uważam, że sprawy obronności nie powinny być w ten sposób traktowane – mówi gen. Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.        

Głównym zarzutem opozycji pod adresem projektu ustawy wprowadzającej reformę dowodzenia jest to, że dokument rzekomo jest sprzeczny z Konstytucją. Dysponujemy kilkoma ekspertyzami sporządzonymi przez konstytucjonalistów, mówiącymi, że wszystko jest zgodne z ustawą zasadniczą. Natomiast politycy, którzy stawiają taki zarzut, nie wyjaśnili, na czym ta niekonstytucyjność miałaby polegać, nie przedstawili żadnych opinii, nie podparli się żadnym autorytetem z dziedziny prawa. Chcemy usłyszeć od opozycji konkrety, a nie hasła. Dlatego czekam na spotkanie sejmowej podkomisji, która będzie pracować nad projektem. Być może w tym gronie posłowie, którzy mają takie obiekcje, przedstawią swoje argumenty. I wtedy będziemy mogli dyskutować merytorycznie.

Konstytucja mówi, że prezydent wyznacza szefa Sztabu Generalnego i dowódców Sił Zbrojnych. Nie przesądza jednak, ilu dowódców powinno być, nie wspomina też o zakresie ich kompetencji. To wszystko regulowane jest na poziomie ustawy. Co więcej, to właśnie nowy projekt ustawy bardziej precyzyjnie dostosowuje się do ducha zapisów Konstytucji. Mówi ona, że powoływanie szefa Sztabu Generalnego WP i dowódców rodzajów sił zbrojnych odbywa się według jednakowej procedury przez prezydenta, czyli że są jednakowo konstytucyjnie umocowanymi organami. Tymczasem obowiązujące dziś rozwiązanie stawia szefa Sztabu Generalnego w pozycji nadrzędnej wobec pozostałych dowódców rodzajów sił zbrojnych. Nowy projekt ustawy ustanawia jeden poziom relacji dowódców z władzami cywilnymi – wszyscy będą podlegli ministrowi obrony.

Nie zgadzam się też z wysuwanymi niekiedy obawami, że reforma dowodzenia spowoduje falę odejść starszych oficerów, a więc najbardziej doświadczonych żołnierzy. Reforma ma charakter rewolucyjny, ale jej cele chcemy osiągnąć w drodze ewolucyjnej. Aby zminimalizować koszty osobowe, będziemy wdrażać przepisy sukcesywnie, w tym m.in. z uwzględnieniem naturalnych rotacji związanych z kończącymi się kadencjami oficerów.

Bardzo wątpliwe są też głosy polityków w obronie rzekomo zagrożonej Marynarki Wojennej. Marynarce Wojennej nic nie grozi w wyniku reformy dowodzenia. Przecież nikt nie planuje ściągania okrętów na przystań do Warszawy. W Gdyni pozostanie z pewnością dowodzenie operacyjne MW. Do stolicy przeniesie się tylko część dowództwa. Bo czy kadrowiec MW może pracować jedynie nad morzem? Czy osoby odpowiedzialne za planowanie strategiczne MW muszą być nad morzem, by dobrze wykonywały swoje obowiązki? W połowie krajów należących do NATO, a które mają siły morskie, siedziby ich dowództw znajdują się w całości w stolicach tych państw. Sądzę więc, że politycy, którzy stawiają taki zarzut, robią to ze względów wyborczych. Będąc posłami z Wybrzeża, usiłują wykreować się na obrońców marynarzy. Ich zarzuty są natury lokalno-populistycznej, a nie merytorycznej. Uważam, że sprawy obronności nie powinny być w ten sposób traktowane.

prof. dr hab. Stanisław Koziej
szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznan
1368530460
W każdej firmie jest stała rotacja i nie ma co histeryzować . Trza znać przyczyny i skutki ot wszystko. To co odchodzi to dość istotna rezerwa i trzeba jej pilnować .
5C-16-3D-92

Nowa spółka lotnicza PGZ
 
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
PESCO z polskim projektem
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Mroczne serce okupowanej Europy
Wojsko wchodzi w kadr
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
GROM na kursie działań specjalnych
Studenci w kryzysie
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Razem się szkolą, razem walczą
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Thin Blue Line
Doktorant WAT stypendystą Fulbrighta
Nowy wiceminister w MON
Symbol zaklęty w dacie
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Ludzie niebezpiecznej profesji
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
T-72 strzelają na poligonie
Czwarty rozbiór
Akcja „Niepodległą mamy we krwi” na finiszu
Reserves Win Wars
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Muzeum w Żaganiu pomaga Spielbergowi
Obrona bez polityki
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Holownik „Semko” stanął na wodzie
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Trudna droga
Szanse i zagrożenia rodzimej radiolokacji
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Tyraliera terytorialsów
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Unwanted Treaty
Jani, Miraculously Saved
Wyzwania polskiej fotoniki
Spielberg’s Stars
Plan modernizacji marynarki wojennej
„Niepodległą mamy we krwi” – czas na podsumowanie
Polska pomoże Ukrainie walczyć z PTSD
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Klasy wojskowe po nowemu
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
Wołyńskie lwie serca

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO