moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Reforma dowodzenia nie spowoduje fali odejść z wojska

Opozycja nie ma merytorycznych argumentów przeciwko reformie dowodzenia. Ich zarzuty są natury lokalno-populistycznej, a nie merytorycznej. Uważam, że sprawy obronności nie powinny być w ten sposób traktowane – mówi gen. Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.        

Głównym zarzutem opozycji pod adresem projektu ustawy wprowadzającej reformę dowodzenia jest to, że dokument rzekomo jest sprzeczny z Konstytucją. Dysponujemy kilkoma ekspertyzami sporządzonymi przez konstytucjonalistów, mówiącymi, że wszystko jest zgodne z ustawą zasadniczą. Natomiast politycy, którzy stawiają taki zarzut, nie wyjaśnili, na czym ta niekonstytucyjność miałaby polegać, nie przedstawili żadnych opinii, nie podparli się żadnym autorytetem z dziedziny prawa. Chcemy usłyszeć od opozycji konkrety, a nie hasła. Dlatego czekam na spotkanie sejmowej podkomisji, która będzie pracować nad projektem. Być może w tym gronie posłowie, którzy mają takie obiekcje, przedstawią swoje argumenty. I wtedy będziemy mogli dyskutować merytorycznie.

Konstytucja mówi, że prezydent wyznacza szefa Sztabu Generalnego i dowódców Sił Zbrojnych. Nie przesądza jednak, ilu dowódców powinno być, nie wspomina też o zakresie ich kompetencji. To wszystko regulowane jest na poziomie ustawy. Co więcej, to właśnie nowy projekt ustawy bardziej precyzyjnie dostosowuje się do ducha zapisów Konstytucji. Mówi ona, że powoływanie szefa Sztabu Generalnego WP i dowódców rodzajów sił zbrojnych odbywa się według jednakowej procedury przez prezydenta, czyli że są jednakowo konstytucyjnie umocowanymi organami. Tymczasem obowiązujące dziś rozwiązanie stawia szefa Sztabu Generalnego w pozycji nadrzędnej wobec pozostałych dowódców rodzajów sił zbrojnych. Nowy projekt ustawy ustanawia jeden poziom relacji dowódców z władzami cywilnymi – wszyscy będą podlegli ministrowi obrony.

Nie zgadzam się też z wysuwanymi niekiedy obawami, że reforma dowodzenia spowoduje falę odejść starszych oficerów, a więc najbardziej doświadczonych żołnierzy. Reforma ma charakter rewolucyjny, ale jej cele chcemy osiągnąć w drodze ewolucyjnej. Aby zminimalizować koszty osobowe, będziemy wdrażać przepisy sukcesywnie, w tym m.in. z uwzględnieniem naturalnych rotacji związanych z kończącymi się kadencjami oficerów.

Bardzo wątpliwe są też głosy polityków w obronie rzekomo zagrożonej Marynarki Wojennej. Marynarce Wojennej nic nie grozi w wyniku reformy dowodzenia. Przecież nikt nie planuje ściągania okrętów na przystań do Warszawy. W Gdyni pozostanie z pewnością dowodzenie operacyjne MW. Do stolicy przeniesie się tylko część dowództwa. Bo czy kadrowiec MW może pracować jedynie nad morzem? Czy osoby odpowiedzialne za planowanie strategiczne MW muszą być nad morzem, by dobrze wykonywały swoje obowiązki? W połowie krajów należących do NATO, a które mają siły morskie, siedziby ich dowództw znajdują się w całości w stolicach tych państw. Sądzę więc, że politycy, którzy stawiają taki zarzut, robią to ze względów wyborczych. Będąc posłami z Wybrzeża, usiłują wykreować się na obrońców marynarzy. Ich zarzuty są natury lokalno-populistycznej, a nie merytorycznej. Uważam, że sprawy obronności nie powinny być w ten sposób traktowane.

prof. dr hab. Stanisław Koziej
szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznan
1368530460
W każdej firmie jest stała rotacja i nie ma co histeryzować . Trza znać przyczyny i skutki ot wszystko. To co odchodzi to dość istotna rezerwa i trzeba jej pilnować .
5C-16-3D-92

NATO na tropie dezinformacji
 
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Wojsko nie może zapominać o dialogu ze społeczeństwem
Emerytura wypłacana w … karmie
Szczyt NATO już w poniedziałek
Żołnierze bez testów z WF-u
Defendery. Innowacyjność w cenie
Kosmiczne technologie na MSPO
Course on Diplomacy
Żołnierze z Leźnicy trenują siatkarzy
Czołgi do ataku!
Wybierz się na wojskowe studia
W Tokio zgasł olimpijski znicz
Żołnierze powinni być aktywni w mediach i lokalnie
Marynarze z 8 Flotylli na czele zespołu NATO
Techniki linowe dla wybranych
Komunikacja strategiczna to dziś priorytet
Śladami walk 2 Korpusu
Wojsko dla mediów, media dla wojska
Przez sport do wojska!
Baza ofiar zbrodni wołyńskiej
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Rzetelna informacja w cenie!
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
„Ocean 2020”, czyli drony na straży morskich granic
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Wojskowy żargon tylko w jednostkach
Srebro sztafety i brąz kajakarek
W jedynym słusznym kierunku
Szef MON: w XXI wieku fake newsy stały się bronią
Srebrna strzała na wschodniej flance
Żołnierze wyjechali, problemy zostały
Żołnierze wrócili do Polski
Współpraca i walka w komunikacji
Symulator skoków ze spadochronem
Skok na głęboką wodę
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Srebro dla wytrwałych
Nowe racje dla specjalsów
Ziemia z misji na pamiątkę
Biegacze na orientację z Czarnej Dywizji najlepsi
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Jaki będzie nowy rok akademicki?
Afganistan. Czas wracać do domu
Do broni!
„Ryś”, czyli nowe zadania w nieznanym terenie
Prosty język to najważniejsza maksyma!
Defendery w komplecie
W walce na dwa fronty – bez szans
„Northern Coasts”, czyli debiut „Kormorana”
Symulator dla kierowców ciężarówek
Bogate tradycje pancernego Sulejówka
Trwa operacja „Silne wsparcie”
Dezinformacja – oręż wojny hybrydowej
Pomnik prawdy o Katyniu
Prestiżowe stanowisko w NATO dla polskiego oficera
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Misja, w której stawką było życie
MSPO 2021 - serwis specjalny

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO