moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Reforma dowodzenia nie spowoduje fali odejść z wojska

Opozycja nie ma merytorycznych argumentów przeciwko reformie dowodzenia. Ich zarzuty są natury lokalno-populistycznej, a nie merytorycznej. Uważam, że sprawy obronności nie powinny być w ten sposób traktowane – mówi gen. Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.        

Głównym zarzutem opozycji pod adresem projektu ustawy wprowadzającej reformę dowodzenia jest to, że dokument rzekomo jest sprzeczny z Konstytucją. Dysponujemy kilkoma ekspertyzami sporządzonymi przez konstytucjonalistów, mówiącymi, że wszystko jest zgodne z ustawą zasadniczą. Natomiast politycy, którzy stawiają taki zarzut, nie wyjaśnili, na czym ta niekonstytucyjność miałaby polegać, nie przedstawili żadnych opinii, nie podparli się żadnym autorytetem z dziedziny prawa. Chcemy usłyszeć od opozycji konkrety, a nie hasła. Dlatego czekam na spotkanie sejmowej podkomisji, która będzie pracować nad projektem. Być może w tym gronie posłowie, którzy mają takie obiekcje, przedstawią swoje argumenty. I wtedy będziemy mogli dyskutować merytorycznie.

Konstytucja mówi, że prezydent wyznacza szefa Sztabu Generalnego i dowódców Sił Zbrojnych. Nie przesądza jednak, ilu dowódców powinno być, nie wspomina też o zakresie ich kompetencji. To wszystko regulowane jest na poziomie ustawy. Co więcej, to właśnie nowy projekt ustawy bardziej precyzyjnie dostosowuje się do ducha zapisów Konstytucji. Mówi ona, że powoływanie szefa Sztabu Generalnego WP i dowódców rodzajów sił zbrojnych odbywa się według jednakowej procedury przez prezydenta, czyli że są jednakowo konstytucyjnie umocowanymi organami. Tymczasem obowiązujące dziś rozwiązanie stawia szefa Sztabu Generalnego w pozycji nadrzędnej wobec pozostałych dowódców rodzajów sił zbrojnych. Nowy projekt ustawy ustanawia jeden poziom relacji dowódców z władzami cywilnymi – wszyscy będą podlegli ministrowi obrony.

Nie zgadzam się też z wysuwanymi niekiedy obawami, że reforma dowodzenia spowoduje falę odejść starszych oficerów, a więc najbardziej doświadczonych żołnierzy. Reforma ma charakter rewolucyjny, ale jej cele chcemy osiągnąć w drodze ewolucyjnej. Aby zminimalizować koszty osobowe, będziemy wdrażać przepisy sukcesywnie, w tym m.in. z uwzględnieniem naturalnych rotacji związanych z kończącymi się kadencjami oficerów.

Bardzo wątpliwe są też głosy polityków w obronie rzekomo zagrożonej Marynarki Wojennej. Marynarce Wojennej nic nie grozi w wyniku reformy dowodzenia. Przecież nikt nie planuje ściągania okrętów na przystań do Warszawy. W Gdyni pozostanie z pewnością dowodzenie operacyjne MW. Do stolicy przeniesie się tylko część dowództwa. Bo czy kadrowiec MW może pracować jedynie nad morzem? Czy osoby odpowiedzialne za planowanie strategiczne MW muszą być nad morzem, by dobrze wykonywały swoje obowiązki? W połowie krajów należących do NATO, a które mają siły morskie, siedziby ich dowództw znajdują się w całości w stolicach tych państw. Sądzę więc, że politycy, którzy stawiają taki zarzut, robią to ze względów wyborczych. Będąc posłami z Wybrzeża, usiłują wykreować się na obrońców marynarzy. Ich zarzuty są natury lokalno-populistycznej, a nie merytorycznej. Uważam, że sprawy obronności nie powinny być w ten sposób traktowane.

prof. dr hab. Stanisław Koziej
szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznan
1368530460
W każdej firmie jest stała rotacja i nie ma co histeryzować . Trza znać przyczyny i skutki ot wszystko. To co odchodzi to dość istotna rezerwa i trzeba jej pilnować .
5C-16-3D-92

Dni Huty Pieniackiej były policzone
 
Moja „bazówka”
Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Nowe nakolanniki
Kolejne drony dla WOT-u
Sojusze na fali
Od konfliktu do zgody
Polscy żołnierze wracają do Libanu
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Polsko-francuska szkoła uczuć
Misja specjalna „Projektu Wojownik”
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Obława pełna białych plam
Raki dla zawiszaków
Zmiany w przepisach mundurowych
Obrady Rady Unii Europejskiej
Zgarnęli złoto w Dolinie Krzemowej!
Ankona – samodzielna polska operacja
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Gotowi na F-35?
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Działalność firm na rzecz obronności
Sport nie dzieli, sport łączy
Żołnierze WOT wesprą harcerzy
The Chariots of Jihad
Stawiamy na rozwój
Desant na czeskich spadochronach
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Rozdarty subkontynent
Zdobądź stopień naukowy doktora na WAT
Kierunek: Afganistan
Tak umierał Wołyń
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Brytyjska „pamiątka”
F-35 wylądowały w Powidzu
„Dragon’19” od kuchni
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
Bomby dla Jastrzębi produkowane w Polsce
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Rozpoczynamy nową erę
„Pułaski” wrócił do kraju
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
NATO silniejsze z rezerwistami
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Kolejna szabla AFN zdobyta
Wkręceni w skoki
Rivalry on Closed Sea
Formowanie 19 Brygady
Nowi szturmani w JW Agat

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO