moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zobacz filmy z weteranami

Byłem ranny na misji. Teraz pomagam innym i sobie. Czuję się potrzebny – mówi Janusz Raczy, weteran misji w Iraku. Przez najbliższe dwa tygodnie jego słowa i sześciu innych bohaterów będzie można usłyszeć w kinach i w telewizji publicznej. Właśnie ruszyła druga część kampanii społecznej „Szacunek i wsparcie”.


Bohaterami spotów są ranni żołnierze, weterani misji i ich rodziny. Janusz, żołnierz ranny podczas misji w Iraku, opowiada m.in. o tym, jak autobus rozjechał jego posterunek kontrolny, a on sam został zmiażdżony przez pojazd. Wspomina także o dwóch latach trudnego leczenia.

– Niech każdy żołnierz wracający z misji wie, że nie będzie musiał wstydzić się tego, że nosi mundur – mówi w innym filmie Przemysław Wójtowicz, ranny w Afganistanie. Po rehabilitacji został zaproszony przez koszykarza Marcina Gortata do USA. Wójtowicz opowiada, jak podczas meczu przedstawiono go jako weterana. – To był szok. 20 tysięcy ludzi biło mi brawo. Aż łezka się w oku zakręciła – przyznaje Wójtowicz.

Poza siedmioma krótkimi filmami za kilka dni w największych miastach polski (m.in. Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Szczecinie) pojawią się także billboardy przedstawiające sylwetki weteranów. Niedługo zakończą się także konkursy na najlepszą fotografię dotyczącą działań podczas misji oraz szkolny konkurs literacki (uczniowie mieli napisać esej dotyczący służby poza granicami kraju).

Kampania przygotowana przez Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju rozpoczęła się w marcu. Akcja, której współorganizatorem jest MON, zakończy się 29 maja podczas centralnych uroczystości związanych z Dniem Weterana we Wrocławiu.

Idea zorganizowania akcji społecznej powstała, gdy na forach internetowych pojawiły się obraźliwe wpisy dotyczące żołnierzy biorących udział w misjach. Jako pierwszy zareagował na takie hasła sierż. Jacek Żebryk, najpierw składał doniesienia do prokuratury, potem przed sądem rozpoczął walkę o dobre imię polskich żołnierzy. Poparło go Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju. – Polscy żołnierze nie są najemnikami. Wypełniają zadania stawiane przez państwo, należy się im szacunek – tłumaczy Tomasz Kloc, prezes stowarzyszenia. Dodaje, że misje to nie tylko walka z przeciwnikiem. – Przez naszą kampanię społeczną chcemy pokazać ludziom, co tak naprawdę żołnierze tam robią. Przecież dzięki ich działaniom powstają drogi, studnie, rozminowany jest teren – mówi Tomasz Kloc.

MKS

autor zdjęć: www.dzien-weterana.pl

dodaj komentarz

komentarze


Plan na WAM
Bokserzy walczyli o prymat w kraju
Grupa WB i Łukasiewicz łączą siły
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
Dwie umowy licencyjne w programie K2 podpisane
Odnaleziono rozbitego drona w Lubelskiem
Nowe K9 w Węgorzewie
Służba w kadrze
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
Unikatowe studia trzech uczelni mundurowych
Szef NATO ze świąteczną wizytą u żołnierzy
The Taste of Military Service
Prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się w Warszawie
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
Mundurowi z benefitami
Paczka dla bohatera już w drodze!
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
„Albatros” na elitarnych manewrach NATO
Snowboardzistka i pływacy na medal
Pomagaj, nie wahaj się, bądź w gotowości
Niebo pod osłoną
Bałtycki sojusz z Orką w tle
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Nowe zasady dla kobiet w armii
Polskie MiG-i dla Ukrainy?
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Aby granica była bezpieczna
Polska produkcja amunicji rośnie w siłę
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Militarne Schengen
Kto zostanie Asem Sportu?
Cel: zniszczyć infrastrukturę wroga w górskim terenie
Wojskowo-policyjny patrol ratuje życie
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Pancerniacy jadą na misję
Spotkanie liderów wschodniej flanki NATO
Dzień wart stu lat
Polski Rosomak dalej w produkcji
Święto sportowców w mundurach
Niemieckie wsparcie z powietrza
Najdłuższa noc
Cyberwiedza to ich wkład w obronność
Astronauta w Szkole Orląt
Rządy Polski i Niemiec wyznaczają kierunki współpracy
Pływacy i panczeniści w świetnej formie
Sandacz na granicy, czyli nowa odsłona ryby po grecku
Gala Boksu na Bemowie
Combat 56 u terytorialsów
Szukali zaginionych w skażonej strefie
Kolejne AW149 nadlatują
Maksimum realizmu, zero taryfy ulgowej
Prezydent Zełenski spotkał się z premierem Tuskiem
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Pakiet umów na dostawy dla polskiego wojska
Co wiemy o ukraińskim ataku na rosyjski okręt podwodny?
Wojsko ma swojego satelitę!
Gdy ucichnie artyleria
„Burza” nabiera kształtów
Historyczna „Wisła”
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Panczeniści na podium w Hamar
Polska i Francja na rzecz bezpieczeństwa Europy
Nie wyślemy wojsk do Ukrainy
Odpalili K9 Thunder
Seryjny Heron coraz bliżej
PE wzywa do utworzenia wojskowego Schengen
Bezpieczeństwo to sprawa fundamentalna
Wisła dopłynęła
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
F-35 z Norwegii znowu w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO