moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Bezpieczeństwo musi kosztować

Sprawny wymiar sprawiedliwości jest podstawą społecznego poczucia bezpieczeństwa – zgodzili się uczestnicy panelu dyskusyjnego zorganizowanego w Akademii Obrony Narodowej. Aby tak jednak było, potrzebne jest dobre, skuteczne prawo, jasne procedury dla służb mundurowych i odpowiedni poziom ich finansowania.


– Policja, która w systemie bezpieczeństwa wewnętrznego pełni wiodącą rolę, ma budżet trzy razy mniejszy od budżetu armii. Pytanie otwarte brzmi, czy bezpieczeństwo zewnętrzne jest ważniejsze niż to wewnętrzne i czy nie powinniśmy na oba te aspekty naszego życia przeznaczać podobnej wielkości środków – powiedział gen. Marek Działoszyński, komendant główny Policji, otwierając panel dyskusyjny „Bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej – zagrożenia, wyzwania, problemy”.

Gośćmi kolejnej odsłony Wszechnicy Bezpieczeństwa AON byli: ministrowie spraw wewnętrznych i administracji Janusz Kaczmarek i Ryszard Kalisz oraz były minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.
 
Nie tylko wielkość budżetu policji, ale także jego struktura, zdaniem uczestników dyskusji, jest nieodpowiednia. Aż 70 proc. swoich pieniędzy policja przeznacza na pensje. Dla porównania, wydatki na wynagrodzenia stanowią około 25 proc. budżetu armii. Tak wysoki odsetek kosztów osobowych jest w opinii ministra Kwiatkowskiego przyczyną zapaści inwestycyjnej polskiej policji. – Nie możemy zapominać o starej zasadzie, że jeżeli chcemy cieszyć się pokojem, musimy szykować się do wojny. Nie ma bezpieczeństwa, zewnętrznego i wewnętrznego, bez nakładów finansowych – zaznaczał Krzysztof Kwiatkowski.

– Sprawiedliwość po latach to żadna sprawiedliwość – przypominał Janusz Kaczmarek. Byli ministrowie byli zgodni, że niewydolność polskich sądów i prokuratury podważa zaufanie do państwa i drastycznie zwiększa poczucie zagrożenia. – Areszt wydobywczy czy śledztwo trałowe to patologie polskiego systemu. Przerost liczby różnego rodzaju służb, nakładanie się ich kompetencji i brak współpracy między nimi to kolejne przykłady złej organizacji – mówił Ryszard Kalisz. Choć zaznaczał, że to jedynie artystyczna wizja, były minister wskazywał na film „Układ zamknięty” jako obraz polskiej rzeczywistości, w której nikt nie może czuć się bezpieczny. – Państwo nie realizuje swojego najważniejszego obowiązku konstytucyjnego – nie jest gwarantem praw i wolności obywatela – dodał.

Minister Kwiatkowski wskazał, że jednym z największych zagrożeń dla społecznego poczucia bezpieczeństwa jest problem osób, które zostały przed laty skazane na karę śmierci, a po jej zniesieniu ich wyroki zostały zamienione na długoletnie więzienie. Od dłuższego czasu media donoszą, że w ciągu kilku lat wyjdzie na wolność kilkudziesięciu zbrodniarzy, co do których istnieje podejrzenie, że nie zostali zresocjalizowani i mogą wrócić na drogę przestępczą. – W 1989 roku popełniony został błąd, bo przy likwidacji kary śmierci nie wprowadzono jednocześnie dożywotniego pozbawienia wolności. Trwają właśnie prace nad systemowym rozwiązaniem tego problemu poprzez kierowanie takich osób na przymusowe leczenie – zaznaczył minister. – Jeżeli ktoś spędził w więzieniu kilkadziesiąt lat i nie został w tym czasie zresocjalizowany, to jakie są na to szanse, jeżeli będzie w odosobnieniu jeszcze kilka miesięcy? – ripostował Ryszard Kalisz.

Ministrowie w swoich wystąpieniach dużo miejsca poświęcili profilaktyce. – Musimy pracować nad poczuciem wspólnoty – mówił Ryszard Kalisz. Jego zdaniem, jeżeli nie zdamy sobie sprawy, że to od nas samych zależy poziom bezpieczeństwa, to żaden system nie będzie w stanie skutecznie przeciwdziałać zagrożeniom.

Wszechnica Bezpieczeństwa Akademii Obrony Narodowej to think tank utworzony przy warszawskiej uczelni. Z inicjatywy rektora-komendanta Akademii gen. dyw. Bogusława Packa powstało forum wymiany myśli i poglądów na temat bezpieczeństwa Polski, Europy i świata. Na wykłady i do uczestnictwa w dyskusji zapraszane są osoby, które w przeszłości w istotny sposób uczestniczyły w tworzeniu podstaw światowego bezpieczeństwa lub obecnie je kształtują. Gośćmi Wszechnicy Bezpieczeństwa byli m.in. prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski.

MC

autor zdjęć: Jagoda Gawliczek

dodaj komentarz

komentarze


Irańskie szachy
 
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Rozpoczynamy nową erę
Cienka niebieska linia
Przysięga śląskich terytorialsów
A Wave of Alliances
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Wozy amunicyjne do Raków
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Kolejne NUR-y do modernizacji
F-35 wylądowały w Powidzu
Najpierw „Sonda”, później promocja
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Igrzyska dla Polonusów
A Torn Subcontinent
Jedna misja, jeden zespół
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Przez krew zdobyty Śląsk
Wielofunkcyjny scyzoryk
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Desant z transportowca-giganta
Śląskie obchody wojskowego święta
Amerykańska przyszłość WZL
Wojna wywiadów
Sprawdzają Brutusa
Piknik ze smakiem
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Czarny odchodzi do cywila
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Śladami Pierwszej Pancernej
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Rozdarty subkontynent
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Zielonka dla Patriotów
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
High Confidence Operations
Spełniliśmy swój obowiązek
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Rivalry on Closed Sea
Obrady Rady Unii Europejskiej
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Warszawa walczy, wracamy
Nominacje generalskie w Święto Wojska Polskiego
„Pułaski” wrócił do kraju

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO