moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rockmani jak rotmistrz

Nocne marsze, przedzieranie się przez lasy i noclegi pod gołym niebem czekają na uczestników rajdu śladami ucieczki z Auschwitz rotmistrza Witolda Pileckiego. W tym roku przypada 70. rocznica tego bohaterskiego wyczynu. Teraz ponad 130-kilometrową trasę z Oświęcimia do Nowego Wiśnicza pokonają członkowie rockowej kapeli „Forteca".

 

„Skok w ciemną przestrzeń i bieg w kolejności: Jasiek, ja, Edek. Jednocześnie sypnęły się za nami strzały” – tak rtm. Witold Pilecki opisał moment ucieczki z obozu w Auschwitz. Razem z nim zbiegli Jan Redzej i Edward Ciesielski.

W 70. rocznicę tego wydarzenia Stowarzyszenie Auschwitz Memento organizuje rajd szlakiem bohaterów. – Przede wszystkim chcemy przypomnieć, że uciekali oni nie po to, aby ratować własne życie, ale żeby poinformować świat o niemieckich zbrodniach – tłumaczy Bogdan Wasztyl, koordynator akcji.

W piątek wieczorem spod słynnej bramy „Arbeit macht frei” śladami uciekinierów wyruszyli członkowie zespołu rockowego „Forteca” z podbielskiego Szczyrku. – Chcemy w ten sposób oddać hołd bohaterom i poszukać inspiracji do swojej twórczości – mówi Maksymilian Migo, wokalista grupy. W kilku miejscach przyłączy się do nich Andrzej Pilecki, syn Witolda. - Spodobał mi się pomysł uczczenia w ten sposób rocznicy ucieczki mojego ojca - stwierdza.

Ich trasa wiedzie z Oświęcimia przez Babice, Alwernię, Tyniec, Puszczę Niepołomicką, Bochnię do Nowego Wiśnicza. Będą szli i w miarę możliwości spali w tych samych miejscach, co słynni uciekinierzy. Czekają ich marsze nocne, noclegi pod gołym niebem, przedzieranie się przez lasy. - Nie przygotowywaliśmy się specjalnie do wędrówki. Wiemy, że czeka nas trudna trasa, ale mamy nadzieję, że damy radę – dodaje Maksymilian.

W czasie marszu odwiedzą m.in. klasztor Bernardynów w Alwerni, gdzie Pileckiego i jego towarzyszy dokarmiał ksiądz Jan Legowicz, a w Puszczy Niepołomickiej znajdą miejsce po dawnej leśniczówce. Tam uciekinierzy natknęli się na uzbrojonych Niemców, a rotmistrz został postrzelony w ramię. Rajd zakończy się 2 maja w Nowym Wiśniczu.

Muzycy spotkają się po drodze z potomkami rodzin, które pomagały uciekinierom m.in. dziećmi Kazimierza Buczka z Alwerni, który przeprowadził ich przez granicę między III Rzeszą a Generalnym Gubernatorstwem oraz rodziną Oborów z Bochni, którzy udzielili im schronienia. Odwiedzą też Marię Serafińską, córką Tomasza Serafińskiego, zastępcy dowódcy Armii Krajowej w tym rejonie. Pod jego nazwiskiem Witold Pilecki przebywał w Auschwitz i w jego domu w Wiśniczu przez ponad trzy miesiące po ucieczce pisał raport o sytuacji w obozie.

- W czasie rajdu będziemy kręcić krótki film dokumentalny, którego premierę zaplanowano na czerwiec – dodaje Bogdan Wasztyl. Stowarzyszenie cały czas prowadzi też zbiórkę pieniędzy na pełnometrażowy dokument o życiu i śmierci Witolda Pileckiego. Obraz ma być gotowy w przyszłym roku.

***

Rtm. Witold Pilecki, żołnierz AK, w czasie okupacji dobrowolnie dostał się do obozu w Oświęcimiu. W czasie ponad dwuletniego pobytu stworzył tam ruch oporu i przesyłał do dowództwa AK pierwsze raporty o niemieckich zbrodniach. Po wojnie został przez władze komunistyczne skazany na śmierć.

AD

autor zdjęć: Stowarzyszenie Auschwitz Memento

dodaj komentarz

komentarze


Z maratonu programowania do wojska
 
GROM Challenge
Zawodnicy z Czarnej Dywizji zwycięzcami Spartakiady
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Stalin czekał i kalkulował
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Sprawdzają Brutusa
Nowa misja i nowy sprzęt
Spadochroniarze znów wylądują pod Arnhem
Polscy nurkowie na Islandii
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Groźny jak Tallboy
Selekcja w pigułce
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Klasy wojskowe po nowemu
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Chorwacki test polskich kadetów
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Polscy weterani i książę Harry
Brawurowa ucieczka „Orła”
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Dead to the World
Modernizacja Sokołów
Nowy wiceminister w MON
Rozpoczynamy nową erę
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Thin Blue Line
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Głos (z) płonącej Warszawy
Pamięć o tragedii
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Samochód do desantowania
Modernizacja starów 266
Umowa na Feniksy
W Indiach mieli swój drugi dom
Terytorialsi na wysokościach
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Iranian Chess Game
Wojsko wraca do Łomży
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Agresja sowieckiego kolosa
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
„Górale” zdobywają miasto
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Irańskie szachy
Cienka niebieska linia
Polska nie pozostanie osamotniona
Jedna misja, jeden zespół
Oko na Europę
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Walka i dyplomacja
A Torn Subcontinent
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO