moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rockmani jak rotmistrz

Nocne marsze, przedzieranie się przez lasy i noclegi pod gołym niebem czekają na uczestników rajdu śladami ucieczki z Auschwitz rotmistrza Witolda Pileckiego. W tym roku przypada 70. rocznica tego bohaterskiego wyczynu. Teraz ponad 130-kilometrową trasę z Oświęcimia do Nowego Wiśnicza pokonają członkowie rockowej kapeli „Forteca".

 

„Skok w ciemną przestrzeń i bieg w kolejności: Jasiek, ja, Edek. Jednocześnie sypnęły się za nami strzały” – tak rtm. Witold Pilecki opisał moment ucieczki z obozu w Auschwitz. Razem z nim zbiegli Jan Redzej i Edward Ciesielski.

W 70. rocznicę tego wydarzenia Stowarzyszenie Auschwitz Memento organizuje rajd szlakiem bohaterów. – Przede wszystkim chcemy przypomnieć, że uciekali oni nie po to, aby ratować własne życie, ale żeby poinformować świat o niemieckich zbrodniach – tłumaczy Bogdan Wasztyl, koordynator akcji.

W piątek wieczorem spod słynnej bramy „Arbeit macht frei” śladami uciekinierów wyruszyli członkowie zespołu rockowego „Forteca” z podbielskiego Szczyrku. – Chcemy w ten sposób oddać hołd bohaterom i poszukać inspiracji do swojej twórczości – mówi Maksymilian Migo, wokalista grupy. W kilku miejscach przyłączy się do nich Andrzej Pilecki, syn Witolda. - Spodobał mi się pomysł uczczenia w ten sposób rocznicy ucieczki mojego ojca - stwierdza.

Ich trasa wiedzie z Oświęcimia przez Babice, Alwernię, Tyniec, Puszczę Niepołomicką, Bochnię do Nowego Wiśnicza. Będą szli i w miarę możliwości spali w tych samych miejscach, co słynni uciekinierzy. Czekają ich marsze nocne, noclegi pod gołym niebem, przedzieranie się przez lasy. - Nie przygotowywaliśmy się specjalnie do wędrówki. Wiemy, że czeka nas trudna trasa, ale mamy nadzieję, że damy radę – dodaje Maksymilian.

W czasie marszu odwiedzą m.in. klasztor Bernardynów w Alwerni, gdzie Pileckiego i jego towarzyszy dokarmiał ksiądz Jan Legowicz, a w Puszczy Niepołomickiej znajdą miejsce po dawnej leśniczówce. Tam uciekinierzy natknęli się na uzbrojonych Niemców, a rotmistrz został postrzelony w ramię. Rajd zakończy się 2 maja w Nowym Wiśniczu.

Muzycy spotkają się po drodze z potomkami rodzin, które pomagały uciekinierom m.in. dziećmi Kazimierza Buczka z Alwerni, który przeprowadził ich przez granicę między III Rzeszą a Generalnym Gubernatorstwem oraz rodziną Oborów z Bochni, którzy udzielili im schronienia. Odwiedzą też Marię Serafińską, córką Tomasza Serafińskiego, zastępcy dowódcy Armii Krajowej w tym rejonie. Pod jego nazwiskiem Witold Pilecki przebywał w Auschwitz i w jego domu w Wiśniczu przez ponad trzy miesiące po ucieczce pisał raport o sytuacji w obozie.

- W czasie rajdu będziemy kręcić krótki film dokumentalny, którego premierę zaplanowano na czerwiec – dodaje Bogdan Wasztyl. Stowarzyszenie cały czas prowadzi też zbiórkę pieniędzy na pełnometrażowy dokument o życiu i śmierci Witolda Pileckiego. Obraz ma być gotowy w przyszłym roku.

***

Rtm. Witold Pilecki, żołnierz AK, w czasie okupacji dobrowolnie dostał się do obozu w Oświęcimiu. W czasie ponad dwuletniego pobytu stworzył tam ruch oporu i przesyłał do dowództwa AK pierwsze raporty o niemieckich zbrodniach. Po wojnie został przez władze komunistyczne skazany na śmierć.

AD

autor zdjęć: Stowarzyszenie Auschwitz Memento

dodaj komentarz

komentarze


Reprezentanci Wojska Polskiego 15 razy na podium
Obchody 1 września na Westerplatte jednak z udziałem wojska
Cyfrowa brygada testuje nowe rozwiązania
Kapral Marcin Lewandowski o krok od diamentów
Zmiany w zarządzie PGZ
DracoX: hybryda samolotu i wielowirnikowca
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Sokoły pola walki
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Trzeci wróg
Strzały z Procy
Sopka do liftingu
„Camp Pozzi” – nowa książka byłego żołnierza jednostki GROM
Słowacka Tarcza z udziałem Polaków
The United States of America Have It Their Way
Terytorialsi w urzędach
Czarna Dywizja zdobywa Ypres
„Sophia”: powrót do domu
Ekstremalny bieg na poligonie jednostki specjalnej
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Szkoła Orląt będzie Akademią
Prezydent Duda w Białym Domu
W Sejmie o systemie obronnym Polski
Będę walczył z czerwonymi aż do ostatniego tchnienia
Rząd za kluczowymi zmianami
„Kościuszko” wyruszył po szczątki admirała
Całe podium MP w półmaratonie dla żołnierzy
„Projekt Wojownik” we Wrocławiu
Namejs ’18 – łotewskie manewry z międzynarodową obsadą
Cisi bohaterowie
Abramsy i Bradleye w Polsce
Prawda o 17 września jest częścią naszej historii
Zmiany w dodatkach służbowych
Dragoni ruszyli do boju
Zmiany w ustawie o weteranach
Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Pobiegną dla „Czarnego”
PKW Orlik od nowego roku z F-16
Szef MON odwiedził polskie kontyngenty
Zmiana dowództwa w LITPOLUKRBRIG
Sukcesy żołnierzy z bydgoskiego Wojskowego Zespołu Sportowego
Gwardziści z USA w Krzesinach
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Ruszyła budowa ORP „Albatros”
Poznaj dzieje wojskowego Szpitala Ujazdowskiego
16–30 września 1918 – rozstrzygająca operacja na zachodnim froncie
Burza wokół rocznicowych uroczystości na Westerplatte
Mieliśmy oko nad Irakiem
Nowa strzelnica dla wrocławskiej AWL
Pretorianin
MMA w Sokołowie Podlaskim
Podchorążowie z Dęblina z odznakami „Combat Swimmer”
Polscy spadochroniarze z kawalerii na najwyższym podium
Mastery wylądowały w Krzesinach
Cios w domu wroga

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO