moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Amerykanie dzielą się doświadczeniami

Jak budować zaufanie w wojsku, stworzyć zgrany zespół i utrzymać dobre relacje między oficerem i podwładnym – żołnierze z armii Stanów Zjednoczonych przyjechali do Polski, by opowiedzieć o amerykańskich metodach przywództwa. W kursie wzięło udział prawie 30 polskich oficerów i podoficerów.


Na kurs amerykańskich żołnierzy zaprosiło Dowództwo Wojsk Lądowych. Do Polski przylecieli oficerowie: dowódcy batalionu i kompanii oraz ich pomocnicy podoficerowie z Gwardii Narodowej Armii Stanów Zjednoczonych. Szkolili 27 żołnierzy z 11 Lubuskiej Dywizji Pancernej.

Dlaczego zaproszono właśnie amerykańskich żołnierzy? – Relacje między oficerami i podoficerami w US Army są dobrym przykładem wojskowej współpracy. Podoficerowie na co dzień nie tylko doradzają swoim dowódcom, ale są dla przełożonych partnerami i razem z nimi podejmują ważne decyzje – mówi jeden z organizatorów kursu.

Kurs w poznańskim Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych trwał cztery dni. Najpierw Amerykanie opowiedzieli, jak dowódca może wspierać pomocnika w wykonywaniu zadań i jaką rolę w podejmowaniu decyzji może odegrać podoficer. Potem polscy żołnierze podzieleni na grupy ćwiczyli różne scenariusze, m.in. wspólne planowanie szkoleń czy reagowanie w sytuacjach złamania dyscypliny przez żołnierzy. – U Amerykanów każdy wojskowy ma ściśle określoną rolę. U nas niestety jeszcze się zdarza, że oficer, zamiast dać swojemu podwładnemu swobodę działania, np. w prowadzeniu szkolenia, wchodzi w jego kompetencje – mówi ppor. Dominik Grodzki z poznańskiego Centrum.


Dlatego głównym zadaniem, jakie przed naszymi żołnierzami postawili Amerykanie, było zbudowanie działającego ramię w ramię zespołu. – Ważne, by w teamie żołnierze, dowódca – oficer i jego pomocnik – podoficer, mówili tym samym językiem, rozumieli się nawzajem i współpracowali. Kluczem do sukcesu jest zdobycie wzajemnego zaufania – opowiada st. chor. Krzysztof Podkuliński, pomocnik dowódcy Wojsk Lądowych ds. podoficerów.

Kpt. Jacek Thomas, rzecznik prasowy Centrum podkreśla, że dobre kontakty między oficerami i podoficerami są szczególnie ważne. – Przecież zależy od nich powodzenie wielu wykonywanych przez nas zadań, nie tylko w kraju, ale także na misjach – tłumaczy kapitan.

Niektórzy żołnierze podkreślali, że relacje służbowe w polskiej armii są zbyt sformalizowane. – W USA żołnierze nie tylko razem pracują, ale znają się dobrze też na gruncie prywatnym. Często mają wspólne pasje i spędzają razem wiele czasu. W pracy zachowują oczywiście zależności służbowe, ale mniej formalne, pozytywne relacje pomagają na służbie – ocenia kpr. Aureliusz Szymyślik, dowódca drużyny rozpoznawczej z 10 Brygady Kawalerii Pancernej.

W polskiej armii stanowiska pomocników istnieją od niedawna, bo od 2004 roku. – Do pełnego, wzajemnego zrozumienia na wszystkich szczeblach nieco nam jeszcze pozostało, ale jesteśmy na dobrej drodze – zapewnia chor. Podkuliński.

Polsko-amerykańskie szkolenie oficerów i podoficerów odbyło się już po raz drugi. Pierwszy kurs zorganizowano w styczniu ubiegłego roku.

PG

autor zdjęć: chor. Sebastian Kinasiewicz, kpt. Jacek Thomas

dodaj komentarz

komentarze


Zapal lampkę bohaterom Września’39
 
A Torn Subcontinent
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Śląskie sceny z życia
Defendery 2019 – część 4
Głos (z) płonącej Warszawy
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
„Robot” w akcji
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Polska nie pozostanie osamotniona
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Większe dotacje na budowę strzelnic
Terytorialsi na wysokościach
Warszawa – miasto nieujarzmione
Nowy wiceminister w MON
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Rozpoczynamy nową erę
Iranian Chess Game
Rok Żelaznej Dywizji
Kosmiczny gość
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Wrzesień ’39 na południu Polski
Przetrwać do świtu
Defendery 2019 – część 3
Jedna misja, jeden zespół
Umarły dla świata
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Walka i dyplomacja
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Zielone światło z USA na sprzedaż F-35
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Thin Blue Line
Zapal światło dla ofiar Katynia
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Chorwacki test polskich kadetów
Irańskie szachy
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Klasy wojskowe po nowemu
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Oko na Europę
Polskie firmy na targach w Londynie
Historia Liberatora wyjaśniona
Samochód do desantowania
Sprawdzają Brutusa
W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Nowa misja i nowy sprzęt
Cienka niebieska linia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO