moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wielki piknik i show dla klas mundurowych

Kilka tysięcy uczniów przyjedzie do Warszawy na pierwszy biwak klas mundurowych, który organizuje Akademia Obrony Narodowej. Takie profile to edukacyjna nowość i zarazem hit rekrutacyjny szkół średnich. Uczniowie dostają oceny ze strzelania, mają musztrę i przychodzą do szkoły w mundurach.


Wojskowe klasy nazywane są różnie: mundurowe, o profilu obronność albo bezpieczeństwo narodowe czy wewnętrzne. Okazały się świetnym pomysłem na przyciągnięcie do szkół średnich uczniów, zwłaszcza w dobie niżu demograficznego. A dla AON i dla polskiej armii są doskonałym sposobem na zainteresowanie młodzieży obronnością i służbą zawodową. Klasom patronują bowiem bataliony czy brygady, a część zajęć odbywają na terenie jednostek wojskowych. Z ofertą współpracy wyszła też do szkół, które mają klasy o takim profilu, Akademia Obrony Narodowej.

– Zamierzamy objąć patronatem około 60 szkół, a nowa akcja „Biwak” spowodowała, że to z inicjatywy szkół są dziś podpisywane patronaty – wyjaśnia Magdalena Rochnowska, rzecznik prasowa AON.

Do końca roku 2012 Akademia udzieliła patronatu klasom z siedmiu liceów i zespołów szkół, a od stycznia do kwietnia już kolejnej siódemce. To młodzież z 14 placówek w całym kraju. Wielu z nich uczy się w Warszawie, ale też w Górze Kalwarii, Otwocku, Radomiu, Janowie Lubelskim, Olecku, Mrągowie, Sejnach, Stalowej Woli, Ostrołęce, Lubrańcu-Marysinie.

Przed wejściem głównym do każdej ze szkół wisi informacja o patronacie, a placówki propagują informacje o wspólnych działaniach i o samej Akademii. Robią to podczas organizowanych dni otwartych (plakaty informacyjne, oferta Akademii Obrony Narodowej) oraz wszelkich innych imprez promocyjnych i okolicznościowych. A co same z tego patronatu mają?

Przedstawiciele Akademii często odwiedzają uczniów, na przykład z okazji święta szkoły czy spotkań edukacyjnych. Młodzież jest też zapraszana do AON na wykłady, warsztaty, fora dyskusyjne, wszechnice, konferencje, seminaria i podobne wydarzenia. Może korzystać z biblioteki uczelnianej, a w czasie wakacji z jej bazy noclegowej. Największą atrakcją jest jednak biwak klas mundurowych, który Akademia organizuje dla uczniów od 16 do 19 maja 2013 r. Dotychczas chęć uczestnictwa w nim zadeklarowało około 2200 uczniów z ponad 200 szkół z całej Polski.

– W trakcie biwaku przewiduje się między innymi uroczystą zbiórkę młodzieży przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz jej ślubowanie i zwiedzanie Warszawy. Będą też spotkania z ciekawymi ludźmi, pokazy sprzętu wojskowego i wyszkolenia żołnierzy oraz zawody sportowe – wymienia Magdalena Rochnowska. Rzecz jasna, młodzież będzie się również zapoznawać z ofertą edukacyjną AON i innych wyższych uczelni wojskowych.

Przedstawiciele szkół, które chcą wziąć udział w biwaku, przyjechali omówić szczegóły z organizatorami. – Razem z wychowawcami zastanawialiśmy się, jak skutecznie zagospodarować pasję i wysiłek młodzieży w klasach mundurowych – mówi rektor-komendant Akademii Obrony Narodowej, gen. dyw. dr hab. Bogusław Pacek.

Bernadeta Waszkielewicz

autor zdjęć: www.zspsolec.pl

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznan
1367841420
Uczmy Młodych bronić Ojczyznę .
5C-16-3D-92

Najpierw „Sonda”, później promocja
 
Wozy amunicyjne do Raków
Warszawa walczy, wracamy
Piknik ze smakiem
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Spełniliśmy swój obowiązek
Rozpoczynamy nową erę
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
High Confidence Operations
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
A Torn Subcontinent
Kolejne NUR-y do modernizacji
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Amerykańska przyszłość WZL
„Pułaski” wrócił do kraju
Nominacje generalskie w Święto Wojska Polskiego
Cienka niebieska linia
Zielonka dla Patriotów
Irańskie szachy
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Igrzyska dla Polonusów
A Wave of Alliances
Śladami Pierwszej Pancernej
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Czarny odchodzi do cywila
Obrady Rady Unii Europejskiej
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Przysięga śląskich terytorialsów
Wielofunkcyjny scyzoryk
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
F-35 wylądowały w Powidzu
Jedna misja, jeden zespół
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Przez krew zdobyty Śląsk
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Rivalry on Closed Sea
Morska Bryza w pobliżu Krymu
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Rozdarty subkontynent
Śląskie obchody wojskowego święta
Wojna wywiadów
Sprawdzają Brutusa
Desant z transportowca-giganta
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO